Κατασκευή μπουζουκιού.

Παρουσιάζω ένα μπουζούκι τετράχορδο. Περιμένω την γνώμη σας για το όργανο. Ευχαριστώ.DSC_0063(1).jpgDSC_0071(1).jpgDSC_0069(1).jpgDSC_0066(1).jpg[video=youtube_share;9yw9V9K9F7I]http://youtu.be/9yw9V9K9F7I[/video]

Η φιγούρα του πάντος είναι καθαρή αντιγραφή Κλεφτογιάννη ή Τάσου Κατσιφή το ίδιο πράγμα είναι,αν θα έβαζες κάτι δικό σου θα ήταν καλύτερα.

πανε πε και του κατσιφη οτι ειναι αντιγραφη απο τον κλεφτογιαννη ή στον κλεφτογιαννη να πεις οτι ειναι αντιγραφη απο το κατσιφη… Παρθενογεννεση δεν υπαρχει πουθενα

φίλε μην μπλέκεσαι, ο τάσος ο κατσιφής (εξαιρετικός μάστορας) ήταν συνεργάτης του κλεφτογιάννη, μέχρι που ανέλαβε ο ίδιος το μαγαζί στην κυψέλη. οπότε δεν μπαίνει θέμα αντιγραφής!
για τη φιγούρα δεν θυμάμαι. πάντως ο κλεφτογιάννης βάζει διαφορετική τρύπα, με χαρακτηριστικό σχήμα.

και εσύ ioannistel που ξέρεις ότι θα ήταν καλύτερο. Μπορεί το παληκάρι να ήθελε να βάλεια αυτή τη φιγούρα γιατί την είδε και τη γούσταρε. Και στο φινάλε αυτό πρέπει να ευχαριστεί το μάστορα, που υπάρχει εκτίμηση στο γούστο του

Μια χαρά μου ακούγεται το όργανο.
Καλόπαιχτο να είναι!

Καλή φάση…
ΥΓ. Έκανες το πιο σουρεαλιστικό ταξίμι που έχω ακούσει…

Oρισμένοι κατασκευαστές έχουνε δικά τους σχέδια όπως Σπουρδάλακης και Καφετζόπουλος που άμα δεις ένα όργανο τους το ξεχωρίζεις,και δεν το κατασκευάζει κανείς άλλος(όχι γιατί απαγορεύεται) αυτό ήθελα να πω.

Πολύ καλό !!! Συγχαρητήρια !!! Μια ερώτηση. Την ταστιέρα την κόλλησες αφού είχες περάσει τάστα ?

Oχι φίλε μου τα ταστα περάστηκαν στο τέλος αφού κωλύθηκε η ταστιερα και πριν στρογγυλεύφτι το χέρι .

Η φιγούρα είναι του Βαμβακά 100%

Έκανα μια ερώτηση για το όργανο να μου πιτε πώς ακούγετε ακουστικά. Συγνώμη αν πρόσβαλα κανέναν για την φιγούρα όπως και να έχει δεν τι έφτιαξα εγώ αλλά ειναι του κυρίου Φωτη

Ε ναι, νομιζω εξαντληθηκε το θεμα με τη φιγουρα.
Στο κατω κατω της γραφης, και ο kirmis να την εφτιαχνε και να ηταν κοπια καποιου αλλου… κ τι εγινε δηλαδη? πως θα μαθει κανεις να φτιαχνει φιγουρες αν δεν αντιγραψει μερικες ηδη υπαρχουσες, να δει πως γινεται? Εξαλλου αν το ηθελε να το κανει φαμπρικα για να φτιαχνει οργανα και να τα πουλαει σαν να ηταν καποιου αλλου καταξιωμενου κατασκευαστη, μαλλον δε θα ανεβαζε φωτογραφιες και βιντεο εδω…

πολυ καλο συνεχισε την προσπαθεια μπραβο σου!!! μονο στο επομενο μην βαλεις καμια φιγουρα του ζοζεφ γιατι θα γινει χαμος!!!

Το ταξίμι δεν υπάρχει, ταξίδι στο άπειρο του σύμπαντος.
Μια χαρά το οργανάκι φίλε ακούγεται.

Καλο.αλλα μια και ειναι αχλαδοσχημο το σκαφος και το οργανο μηλαει τριχορδο θα ηταν καλυτερο πιστευω.Το σκαφος απο ποιον το αγορασες;