Σκαλιστές ντούγιες

Τάσο είσαι σίγουρος ότι έγραφε «ΕΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΙ»;

Ο Μούρτζινος ήταν από την Αίγινα και είχε εργαστήριο στην Αθήνα, οδός Κολοκοτρώνη 67. Μήπως το Κολοκοτρώνη ήταν μισοσβησμένο και το θεώρησες “Κωνσταντινουπόλει”;

Μαθητής του Γομπάκη ήταν.Ποιός ξέρει πως βρέθηκε στην Κωνσταντινούπολη.
Πάντως πρέπει να είχε πολύ ταραχώδη ζωή γενικότερα

Λες να πέφτω τόσο έξω? :082:Μπά, αυτό μου είχε μείνει, το όνομα Μούρτζινος μια άρπα και το «ΕΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΙ» κάτι άλλο δεν θυμάμαι από την ετικέτα.
«Του μάστερ Μούντσινο είναι» μου είχε πει ο πωλητής.
Παναγιώτη, για το μαντολίνο που είχα δει στην Πόλη και το «ΕΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΙ» σου το είχα πει και στην συνέντευξη που με είχες πάρει το 2006 (και για τον Παρασίδη που δούλευε στην Πόλη αν θυμάμαι καλά).

Πριν απο την οδό Κολοκοτρώνη 67 πού ήταν? η και μετά, μπορεί όπως λέει ο Γιάννης να δοκίμασε και στην Πόλη, την τύχη του η κάποιο παράρτημα εκεί.

Α! για την ετικέτα που ανέβα ξέρει κανείς τίποτα? :092:

Η ετικέτα προέρχεται από ένα μεγάλο και μακραίωνο εργαστήριο του Μιλάνου, αυτό της οικογένειας Monzino, το οποίο και ιδρύθηκε το 1750. Η ταμπέλα είναι του Antonio Monzino και είναι περί το 1900. Σε αυτό το εργαστήριο, το οποίο και απασχόλησε εκτός από τα μέλη της οικογένειας Monzino και πάρα πολύ κόσμο αναμεσά τους και τεράστια ονόματα της Ιταλικής οργανοποιείας, φτιάχτηκαν (ανάλογα τον τεχνήτη βέβαια) από "σκουπιδάκια’’ μέχρι και μερικά από τα καλύτερα έγχορδα όλων των εποχών…:slight_smile:
Το εργαστήριο φυσικά δεν υφίσταται πια, υπάρχει όμως ένα μουσείο που περιλαμβάνει πολύ εντυπωσικά όργανα όπως αυτό το μαντολίνο…

Δες και μία πιο καθαρή εκδοχή της ταμπέλας…

Έχω δει τέτοια όργανα στον Σπουρδαλάκη και είναι πανέμορφα. Αν δεν κάνω λάθος ο Σπουρδαλάκης μόνο τέτοια κατασκευάζει πια. Δυο ερωτήσεις:

  1. Έχω δει μόνο σε σκληρά ξύλα (παλίσανδρος, κελεμπέκι, μπερναμπούκο). Σε καρυδιά εφαρμόζεται ή επειδή είναι πιο μαλακό ξύλο υπάρχει δυσκολία; Μήπως είναι καθαρά εμπορική επιλογή επειδή ως επεξεργασία ανεβάζει το κόστος προτιμούνται πιο ακριβά υλικά;
  2. Εκτιμώ πως το σκάψιμο της ντούγιας γίνεται με κοίλο σκαρπέλο στην αρχή και μετά με λίμα στρογγυλή. Είναι όντως έτσι ή υπάρχει κάποια άλλη τεχνική; Μπορεί κάποιος από τους οργανοποιούς να απαντήσει.
    Ευχαριστώ.

Έχω σκάψει καρυδιά σε ένα ταμπουρά που έφτιαξα στο παρελθόν.Αρχικά με μικρή ράσπα και μετα με ατσάλινο ξυστράκι

Εχω τριχορδο μπουζουκι του Σπουρδαλακη με σκαλιστες ντουγιες. Αν και εμφανισιακα δε μου ελεγε τιποτα και ηταν μακρια απο αυτο που ειχα φανταστει μολις το επιασα στα χερια μου το ερωτευτηκα.

DSCN1979.JPG