ΣΙΓΑΝΟΨΙΧΑΛΙΣΜΑ

“Σιγανοψιχάλισμα” - πρώτη εκτέλεσις (με Γαβαλά ?), μήπως μπορεί κάποιος να μου την προωθήσει στο georges.bates@hotmail.com ? ευχαριστώ…

Παιδιά μήπως υπάρχει παλιά εκτέλεση και του “Μην ορκίζεσαι ρε ψεύτρα” ?

ευχαριστώ και πάλι

Το μην ορκίζεσαι βρε ψευτρα


το σιγανοψιχαλισμα!!!

ευχαριστώ πολύ γιώργο:088:

Δεν παίρνω όρκο, αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό το “Σιγανοψιχάλισμα” δεν είναι η πρώτη εκτέλεση.

Άρη αν βρεις κάτι ειδοποίησε σε παρακαλώ.
Φχαριστώ

http://www.paroron.gr/article.asp?intID=201&intIDSub=25
Πληροφορίες για Γαβαλά>…
Βεβαια το 1995 μαλλον ειναι λαθος!!!


Με τον Στράτο…

Ακούστε και κάτι εντυπωσιακό:
Σύμφωνα με στοιχεία του φίλου μου του Βαγγέλη, η πρώτη συμμετοχή του Πάνου Γαβαλά στη δισκογραφία είναι στα τέλη της δεκαετίας του ‘40, ως δεύτερο μπουζούκι σ’ ένα τραγούδι του Τσιτσάνη!!!
Καθόλου τυχαίο λοιπόν που έχει στ’ όνομά του ζόρικα ζεϊμπέκικα, όπως το “Σιγανοψιχάλισμα”, το “Εγώ είμαι ένα παλιόπαιδο” κ.ά.

τελικα ποιανου ειναι το ασμα (σιγανοψιχαλισμα); Απ’ το υφος θαλεγα Χιωτης , αληθευει;

Οχι ρε παιδιά. Γαβαλάς είναι. Γιατί πρέπει να συμβαίνει κάτι διαφορετικό;

Οχι, δεν πρεπει να συμβαινει κατι διαφορετικο, απλως δεν ηξερα. Ευχαριστω για την πληροφορια.
Η πρωτη εκτελεση ποια ειναι απ’ τις δυο;

λόγω ήχου και αισθητικής θα έλεγα του Γαβαλά. Ο Παγιουμτζής στα γεράματα έκανε πολλές επανεκτελέσεις (με τον Ζαμπέτα π.χ), οπότε ίσως πρόκειται για κάτι τέτοιο… ξέρει κανείς σίγουρα ???

Οχι ρε. Του Γαβαλά είναι η πρώτη. Σίγουρα. Αλλωστε η εκτέλεση του Στράτου δεν είναι σε 78άρι, αλλά σε 45άρι. Τουλάχιστον μια πενταετία αργότερα, ίσως και παραπάνω.