Μικρούλα κι ορφανή - Είμαι μικρούλα κι ορφανή

Το τραγούδι “Μικρούλα κι ορφανή” με ερμηνεύτρια την Ιωάννα Γεωργακοπούλου σε σύνθεση και στίχους Σωτήρη Γαβαλά είναι χασάπικο.
Το τραγούδι “Είμαι μικρούλα κι ορφανή” σε σύνθεση και στίχους Σωτήρη Γαβαλά που το ερμηνεύει ο Στελλάκης είναι ζεϊμπέκικο
Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω γι’ αυτό?

Με την Ιωάννα

Με τον Στελλάκη

2 «Μου αρέσει»

Και οι δύο δίσκοι είναι Κολούμπια. Πρώτη χρονολογικά ηχογράφηση (όλα κατά Μανιάτη) 1/6/1934: Είμαι μικρούλα κι ορφανή, DG - 2065, CG – 890, Στελλάκης. Δεύτερη, 1/4/40: Μικρούλα κι ορφανή, DG - 6536, CG – 2050, Γεωργακοπούλου. Το DC 362 δεν ξέρω τί είναι.

Πρώτη φορά συναντάω ίδιο τραγούδι με διαφορετικό ρυθμό και μουσική.
Ξέρω βέβαια αρκετά τραγούδια με την ίδια μουσική ή ελαφρώς αλλαγμένη με διαφορετικούς στίχους από τον ίδιο συνθέτη. Θα έλεγα ότι έχει γίνει κατά κόρο. Αλλά τέτοια περίπτωση, πρώτη φορά βλέπω.
Είμαι περίεργος αν ξέρει κάποιος ανάλογες περιπτώσεις.

Είναι και το Χαϊδάρι του Μάρκου & του Στέλιου.

Αν εννοείς το live με τον Μάρκο, εννιάρι είναι κι αυτό
Δεν ξέρω άλλη στουντιακή εκτέλεση, εκτός από του Νταλάρα. Του Μάρκου νέο ζεϊμπέκικο του Νταλάρα και του Στέλιου καμηλιέρικα.

Ο πρώτος σκοπός (Ιωάννα Γεωργ.) είναι το Έχε γεια Παναγιά.

Ο δεύτερος σκοπός (Στελλάκης)… σκοτώνει!

Αλλά όπως προκύπτει, δεν είναι καν αυτή η χρονολογική τους σειρά…

Ούτε εγώ ξέρω τέτοια περίπτωση. Το Χαϊδάρι δεν είναι ακριβώς έτσι. Θυμούνταν τους στίχους αλλά η μουσική ήταν ξεχασμένη και βάλαν καινύργια. Τα είδη ζεϊμπέκικου δεν παίζουν ρόλο, η διαφορετική μελωδία είναι πάντα διαφορετική.

1 «Μου αρέσει»

Τώρα με μπέρδεψες
Έχε γεια Παναγιά, ξέρω αυτό. Αν υπάρχει άλλο δεν το ξέρω. https://youtu.be/DFXJJzsQEoo

Ε, το ίδιο δεν είναι; (Χωρίς την εισαγωγή.) Φαντάσου τη Γεωργακοπούλου λίγο πιο γρήγορα!

Τώρα που το λες, φέρνει και λίγο στη Μοδιστρούλα. (Χωρίς την εισαγωγή)

Μπράβο που το έπιασες, είναι προφανές, αλλά ποτέ δεν το είχα καταλάβει!!! Μάλλον με παρέσερνε η ομορφιά του άσματος.

Εμένα δεν με προβληματίζει πολύ η ύπαρξη 2 μελωδιών πάνω στα ίδια λόγια.

Μόνο που η δεύτερη χρονολογικά εκδοχή δεν είναι πολύ του ύφους του Γαβαλά, που πρέπει το 1940 να ήταν ήδη αρκετά μεγάλος σε ηλικία… δεν νομίζω να είχε γράψει ποτέ χασάπικο…
Ισως το κάνανε για να του δώσουν κάνα φράγκο και βάλανε άλλη μουσική πιο της εποχής…

2 «Μου αρέσει»

Το δεύτερο είναι καθαρόαιμος αργός καρσιλαμάς άρα παράλληλος μεν αλλά και συνάμα παλαιότερος χορευτικός τύπος.

1 «Μου αρέσει»

Καθαρόαιμος καρσιλαμάς λες; Σε τέτοια τέμπα πάντοτε έχω μια αμφιβολία να το πω αργό καρσιλαμά ή γρήγορο ζεϊμπέκικο. Πάντως και στις δύο περιπτώσεις είναι παλιότερος πράγματι, έλα όμως που το άλλο, στον νεότερο ρυθμό του αργού χασάπικου, πατάει πάνω σε παλιό σκοπό που αρχικά είχε άλλον, εξίσου παλιό ρυθμό!

αυτο με τον στελλακη, μοιαζει σαν το παραμανα κουνα κουνα η το εξεκινησα για να 'ρθω, που ελεγε ο κατσαρος.

2 «Μου αρέσει»

Έχεις δίκιο. Αλλά νομίζω ότι μοιάζουν απλώς λόγω δρόμου: ο Πειραιώτικος είναι από τους δρόμους με τόσο χαρακτηριστικό άκουσμα, δεσμευτικό θα έλεγα, ώστε λίγο-πολύ όλα μοιάζουν μεταξύ τους.

Το τέμπο δεν έχει να κάνει. Αυξάνοντας το ανά 10 bits σιγά - σιγά πας στον γρήγορο καρσιλαμά. Το χόρεψα εχθές και έχει το ύφος και το χρόνο του παραδοσιακού χορού. Πάντα κριτήριο είναι σε ποιο παραδοσιακό χορευτικό μοτίβο ταιριάζει.