Δε σ'αγαπω σε μισησα- Γιαννης Παπαιωαννου

Ψαχνω στο φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι για το συγκεκριμενο τραγουδι. Ειμαι σιγουρος ομως οτι θα εχει συζητηθει…οπως σε αλλα αντιστοιχα site για το Ρεμπετικο… Ξερει κανεις αν υπαρχει η πρωτη ηχογραφηση του τραγουδιου “Δε σ’αγαπω σε μισησα” του Γιαννη Παπαιωαννου και ποτε ηχογραφηθηκε;; Η μονη ηχογραφηση που εχουμε ειναι η “κλασσικη” της Οποσθοδρομικης κομπανιας με τη φωνη του Στρατου Στρατηγοπουλου σε ζωντανη ηχογραφηση στο “στεκι της Ξανθης”,στον λοφο του Στρεφη του 1981… Ακομα και το rebetiko sealabs αυτη εχει…

<< ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ GA 7201.ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΕΒΑΖΗ. >>

Αυτα Δημητρη ειναι τα λογια καποιου συμφορουμιτη μου απο το Σιλαμπς …
Θεμα εχει γινει κι αλλες φορες , ακομα και προσφατα απο εμενα …
Εαν καποιος χριστιανος το εχει και θελει να το ανεβασει , ευχαριστηση μας …
Προς το παρον , εχουμε ανεβασει ολοι οι ενδιαφερομενοι … τα χερια μας …:092:

Το ξερω Πελαγια μου γι’αυτο συνεχιζω το “εργο” το δικο σου και των υπολοιπων που ψαχνουν μηπως και βρεθει καποιος να μας…κατεβασει τα χερια…!!

Παρ’ όλα αυτά και για να μην υπάρχει παρεξήγηση στο Ρεμπέτικο Φόρουμ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να “ανέβει”. Όποια πληροφορία όμως για το συγκεκριμένο τραγούδι είναι ευπρόσδεκτη.

Παντα για πληροφοριες μιλαμε Κωστα… Ας βρεθουν αυτες και αργα η γρηγορα θα βρεθουν και τα υπολοιπα…!!

το τραγούδι βρέθηκε στα χέρια συλλέκτη στη Λειβαδεια.
Απομένει το (δύσκολο)“ψηστήρι”,μπας και το δώσει.
Είδωμεν…

Καλε μου φιλε Κωστα , δεν ειχε τετοια προθεση η Πελαγια , να κανει τον μεσαζοντα για ν`ανεβει το ασμα εδω μεσα …:026:
Απλα αυτος που θα το ανεβασει ξερει πως ολη η δουλεια γινεται μεσα στο Σιλαμπς , την “εθνικη ρεμπετοδισκοθηκη” !!! :088::slight_smile:

To μήνυμά μου Πελαγία ήταν απολύτως διευκρινιστικό. Σε καμία περίπτωση δεν είπα ή εννοούσα ότι είχες τέτοια πρόθεση.

Μετά απο μεγάλη προσπάθεια να πειστεί ο κάτοχος,οι προσπάθειες στέφθηκαν απο…αποτυχία!!!
Μετά απο όλα αυτά μου έρχεται η εικόνα μερικών συλλεκτών,να τους βρισκουν σκελετομένους αγκαλια με τους δίσκους τους γύρω απο αράχνες σε κάνα παλιο πατάρι!!!
Κριμα κριμα κριμα!

Υ.Γ:Ευτυχώς υπάρχουν και καποιοι αλλοι που τα μοιράζουν απλόχερα!!!

Ποιός είναι ο λόγος της άρνησης στην ψηφιοποίηση; Εάν παίξει ο δίσκος μία ακομα φορά θα χαλάσει ή είναι ήδη σε κακό χάλι;;
Αυτό θα βοηθούσε και τον ίδιο τον συλλέκτη, αφού για να το ακούσει δεν θα χρειαστεί να παίξει τον δίσκο.

Και από άλλη συλλεκτική μεριά να το δεις, ο δίσκος θα παραμείνει στα χέρια του. Οι υπόλοιποι απλώς θα το ακούμε.

Δεν μπορώ να καταλάβω…

Αγνωσται αι βουλαι των συλλεκτων και των σκελετων , ας αναπαυθουν εν ειρηνη …:092:
Θα βρεθει και για μας μια γωνια , καποια ακρη , ασε που και η υπαρχουσα εκτελεση ειναι μια χαρα !!! :slight_smile:

Ενδιαφέρον γιατί ένας συλλέκτης έχει ένα τραγούδια και δεν το μοιράζεται : για να τα κονομήσει με την πρώτη ευκαιρία ! Γιατί, ναι μεν, μπορεί να έχει δώσει 150-200-1500 ευρώ για έναν δίσκο σπάνιο, αλλά να οικιοποιείται και το ηχογράφημα ενώ ΔΕΝ του ανήκει ως μαστερ ή ως πνευματική ιδιοκτησία, το βρίσκω φασιστικό. Κράτα κύριε το σπάνιο δίσκο, αλλά εγώ που θέλω να το ακούσω και να το αγοράσω νόμιμα τί φταίω ? Το θέμα είνάι ότι οι δισκογραφικές δεν κράτησαν αρχείο δίνοντας πάτημα στους “πονηρούς” συλλέκτες να έχουν την περιουσία τους…
Λένε κάποιοι συλλέκτες: εγώ να το δώσω, αλλά μετά θα βγει ο τάδε και θα το βάλει παράνομα σε δίσκο και θα τα τσεπώσει. Καλά φίλε, δώσε μας τότε ένα κουπλέ ρεφρεν, να δούμε πως μοιάζει η εκτέλεση, ή μίλα πάνω στην εισαγωγή και πες "αρχείο κυρίου Συλλεκτόπουλου"για να μην στο κλέψουνε…

Τα “δυνατά” επιχειρήματα του εν λόγω ήταν
α) να μην τα οικονομήσουν οι εταιριες και ο ταδε και δείνα επιτήδειος…
β) παρακαταθήκη και προίκα για τα εγγόνια του που θα κάποια στιγμή θα τους τα “γράψει” (μεταβιβάσει).Εδώ να σημειώσω οτι “βοηθος” στην προσπαθεια ήταν και ο γιος του!!!
Και το ισχυρότερο όλων
“γι αυτό είμαι συλλέκτης, για να τα εχω αποκλειστικα”

Τα συμπεράσματα δικά σας…

Τζαμπα γραφτηκε και το τραγουδι “η μουσικη γυριζει” το 1932 με τον Τέτο Δημητριάδη …

Αμδε που γυριζει , σε καποιες των περιπτωσεων "σεντουκοποιειται" κι αναθεμα αν ακουγεται ... Αυτο το θεμα των συλλεκτων , ειχε ξεδιπλωθει σαν συζητηση και στο Σιλαμπς και ακρη δεν βγηκε , καθοτι και εφ οσον , σου λεει ο αλλος δικος μου ειναι ο δισκος και τον κανω ο,τι
θελω … Βδομαδες να μιλαμε , χρονια να αναλυουμε , ακρη δε θα βγαλουμε με την συλλεκτικη
λοξα … Αναγεται κατ`εμε στα “Σκρουτζια Παθη” !!! (ηδονης σημαντικα) … :092::085:

Παρ’ ολα αυτα, δεν νομιζω οτι υπαρχει μονο μια κοπια αυτου του τραγουδιου- ολο και καποιοι αλλοι θα το’χουν στην δισκοθηκη τους- και οπως εχει αποδειχθει μεχρι τωρα, αν αυτος ο ενας δεν θελει να το ‘‘δωσει’’ , υπαρχουν κι αλλοι πιο ανοιχτομυαλοι, και ωραιοι ανθρωποι που εμαθαν να μοιραζονται τα αγαθα ( γιατι η μουσικη ειναι τροφη, αρα αγαθο), που θα το’καναν ευχαριστως… μονο που δεν ετυχε να διαβασουν το αναλογο θεμα που αναφερομαστε…Εχουν βρεθει τραγουδια και τραγουδια , απο κατι ωραιους συλλεκτες, γιατι απλα δεν βλεπουν σαν επαγγελμα το χομπι τους ( η μαλλον την αρρωστεια τους…) και χαιρονται να βγαινουν στο προσκηνιο τα διαμαντια του ρεμπετικου. Επισης , ‘‘φευγοντας’’ δεν παιρνεις τιποτα μαζι σου κι οσο για τα παιδια και τα εγγονια…πολυ αμφιβαλλω αν θα δωσουν την αξια που πρεπει στο αρχειο του παππου, βλεποντας κατα που τραβαει η νεα γενια…

Κι ομως, μολις χθες ανακαλυψα οτι εχει ανεβει στο youtube και μαλιστα σε δυο εκτελεσεις…!!
Η πρωτη ειναι απο τον δισκο γραμμοφωνου του 1939 με τα στοιχεια που αναγραφονται στην αρχη της συζητησης.

http://www.youtube.com/watch?v=3FxjhJ3VG1I

και η δευτερη σε ζωντανη ηχογραφηση,

Ας ειναι καλα ο Στελαρας(Ζερβος) που το επαιξε χθες και μου εκανε εντυπωση ο τροπος εκτελεσης του τραγουδιου και μετα απο ερωτηση μου ειπε οτι υπαρχει πλεον προς “δημοσια ακροαση”…!!

1 «Μου αρέσει»