Αναζητηση τιτλου?

Μηπως γνωριζεις κανεις το κομματι αυτο?

//youtu.be/5kFlDN8_5uY

Δεν το γνωριζω ουτε εγω, αλλα πραγματικα πολυ ομορφο τραγουδι!Ευχαριστουμε για την ανακαλυψη

Μιλώντας με τα παιδιά στο 25ρακι τετάρτη το βράδυ, ούτε εκείνοι γνωρίζουν. Λέγαμε ότι ίσως είναι τζουανακοειδές, λόγω μελωδίας αλλά και θεματολογίας (μάγισσες κτλ) Έψαξα στο sealabs ό,τι λέξη κλειδί μπορούσα, δεν το βρήκα. Θα δούμε.

Για να το περάσουν babis κάπου θα το άκουσαν !
Δεν μαθαίνεται έτσι εύκολα ένα τραγούδι χωρίς πρόβες …
Εκτός αν το βρήκαν σε καμιά παλιά κασέτα μαγνητοφώνου
και το έμαθαν ακούγοντας το και μη ξέροντας τίτλο και συντελεστές …
Στα αρχεία του sealabs πάντως δεν βγαίνει με λέξεις κλειδιά …!

Πελαγία ακριβώς έτσι έγινε, το έχουν σε μια παλιά κασέτα. Νομίζω ότι μου είπαν ότι ίσως το λέει η Χρυσάφη… αλλά επειδή συζητήσαμε για 5-6 τραγούδια που μου ήταν άγνωστα (!!!), επί τα κρασιά που είχα πιεί, καταλαβαίνεις ότι μόνο σίγουρος δεν μπορώ να είμαι…

Βρήκα μία καταχώρηση στο αρχείο του Μανιάτη με τίτλο “Στην Αραπιά” σε μουσική του Κώστα Καπλάνη (είχε το ψευδώνυμο “Κεφάλας”;), στίχους της Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου και το τραγουδούν οι Άννα Χρυσάφη, Βαγγέλης Περπινιάδης και Αθανάσιος Γιαννόπουλος. Κυκλοφόρησε από την Odeon Ελλάδος με αριθμό δίσκου GA-7795. Το κομμάτι είναι καταχωρημένο ως λαϊκό σε ρυθμό χασάπικο. Ημερομηνία δεν αναφέρεται. Στο παρακάτω link ωστόσο αναφέρει ως ημερομηνία κυκλοφορίας το 1954.
Όσο και να έψαξα στο ίντερνετ δε βρήκα άλλες πληροφορίες. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει αν αυτό είναι το κομμάτι που ψάχνουμε;

http://rebetiko.sealabs.net/forum/viewtopic.php?p=6272&sid=5c3158a9366358b7dcd1397e4909160b

Αυτό που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι ότι ο δίσκος ανήκει όντως στον Κώστα Καπλάνη, και έχει όντως μουσικούς την Χρυσάφη και τον Βαγγέλη Περπινιάδη. Υπάρχει τραγούδι στο sealabs, το σουρουπώνει-σουρουπώνει με έτος ηχογράφησης το 1954 το οποίο είναι χτυπημένο στον ίδιο δίσκο (ODEON GA-7795). Η Χρυσάφη τραγουδάει και ο Βαγγέλης Περπινιάδης κάνει δεύτερες. Μάλιστα έχει σημείωση από κάτω η οποία αναφέρει ότι το συγκεκριμένο κομμάτι είναι το πρώτο τραγούδι του Περπινιάδη.

Κώστα, πρόκειται προφανώς για την άλλη πλευρά του δίσκου, διότι στον Μανιάτη αυτά τα δύο τραγούδια βγάζει με αυτόν τον κωδικό δίσκου. Αν κάποιος είχε το τραγούδι, θα επιβεβαιώναμε την λύση του γρίφου. Ευχαριστούμε Πελοποννήσιε…

το εχω το κομματι με τιτλο “μου 'παν βαθεια στην αραπια” αλλα το εχω σε χυμα φακελο χωρις αλλα στοιχεια.

Πόσες φωνές ακούγονται στο κομμάτι;

Το έθεσα θέμα στο sealabs και από την φίλη μου ΑΓΓΕΛΙΚΗ πήρα αυτή την απάντηση !!!

Πρόκειται για χασάπικο του Κώστα Καπλάνη σε στίχους Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου.
Πρώτη ηχογράφηση Άννα Χρυσάφη, Βαγγέλης Περπινιάδης και Αθανάσιος Γιαννόπουλος.
Κυκλοφόρησε από την Odeon Ελλάδος με αριθμό δίσκου GA-7795 …

Το τραγουδι ανεβηκε και στο sealabs προσεχως, μεχρι να ολοκληρωθει το upload!!!

το τραγούδι είναι όμορφο! Μου άρεσε πολύ!
ευχαριστίες για την εύρεση!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΠΛΑΝΗΣ ΣΤΙΧΟΙ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ