Σεισμός στην Κρήτη

Κάποια φάση το μεσημέρι είχα μισοκοιμηθεί. Με ξύπνησε ένας θόρυβος. Το ξέρετε το φαινόμενο που όταν ξυπνήσεις από μια συγκεκριμένη φάση του ύπνου σε πιάνει καρδιοχτύπι και ταχυπαλμία; Ε λοιπόν μου συνέβη αυτό το πράγμα, αλλά την εσωτερική κίνηση του δικού μου κορμιού την πέρασα για κούνημα σεισμού! Τόσο πολλοί μικροσεισμοί μετά τον μεγάλο, ώστε τους βλέπουμε κι όταν δε γίνονται! Όπως όταν κουνάει το καράβι και μετά κουνιέσαι και στη στεριά.

Ο σεισμός του 99 ήταν η τελευταία μέρα μου στην Ελλάδα πριν μετακομίσω Αγγλία.Ήμουν λοιπόν Αθήνα μόνο για εκείνη τη μέρα. Θυμάμαι όχι μόνο το σεισμό αλλά και τον τρόμο εκείνης της νύχτας που έπρεπε να το πάρουμε απόφαση να ξαναμπούμε σε κτίρια να κοιμηθούμε.
Όντως επι μήνες αργότερα, υπήρχαν στιγμές που οτιδήποτε θόρυβος μου έφερνε ταραχή, όπως το περιγράφεις.

Χίλια κακά έχει ο σεισμός, αλλά έχει και ένα καλό: φέρνει τον κόσμο πιο κοντά και ενισχύει την αλληλοβοήθεια.

2 «Μου αρέσει»

Επιπλέον, ξυπνάει κάποιες σκέψεις που ίσως να δυσκολέψουν την απίστευτη ευκολία με την οποία παρακάμπτεται η σωστή οικοδομική διαδικασία, που εμπεριέχει και θέματα ασφάλειας ζωής της οικογένειας, στην (καθόλου σπάνια!!) περίπτωση μελλοντικού σεισμού.

6 «Μου αρέσει»