Πάλι καίγεται ο Υμητός;

Τί καίνε πάλι ρε παιδιά στον Υμηττό κι έχει σκοτεινιάσει; Εγώ από την νότια πλευρά και με θέα το Πανόραμα Βούλας βλέπω τη φωτιά από πίσω. Καμιά πληροφορία; Τί έχει απομείνει για να καεί;:mad:

Έχει πιάσει φωτιά που πάει για τα Γλυκά νερά… Η πυροσβεστική λέει ότι δεν μπορεί να κάνει πολλά γιατί έχει πυλώνες της ΔΕΗ εκεί…

Έχει κοπεί το ρεύμα σε πολλές περιοχές της Αθήνας κυρίως όμως προς Φάληρο μεριά…

Και για την φωτιά αυτή έχουν σταλεί 2 ελικόπτερα και 2 αεροπλάνα…

Μιλάμε για τεράστια πυροσβεστικη δύναμη… ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ;;;;

Μεγάλη πυρκαγιά ξέσπασε λίγο πριν από τη 1 το μεσημέρι σε πευκόφυτη περιοχή στα Γλυκά Νερά, και μαίνεται ανεξέλεγκτη στον Υμηττό.Ισχυρές δυνάμεις της πυροσβεστικής, με επίγεια μέσα, καθώς και τέσσερα αεροσκάφη και δύο ελικόπτερα, προσπαθούν να ελέγξουν το πύρινο μέτωπο.
Η φωτιά επηρεάζει και το δίκτυο της ΔΕΗ, προκαλώντας ζημιές σε πυλώνες, με αποτέλεσμα εκτεταμένες διακοπές ρεύματος στην Αττική.
Αγνωστο παραμένει πότε θα αποκατασταθούν οι βλάβες στο δίκτυο ηλεκτροδότησης, σε μία ημέρα με υψηλή ζήτηση λόγω της ζέστης.
Οι φλόγες έφτασαν πολύ κοντά στα σπίτια στα Γλυκά Νερά, αλλά δεν απειλήθηκαν άμεσα κατοικίες.
Παράλληλα, νέφος καπνού σκέπασε πολλές περιοχές της πρωτεύουσας.
Λόγω της φωτιάς, κλείνουν οι έξοδοι της Αττικής οδού προς Υμηττό, ενώ οι φλόγες έχουν φτάσει σε απόσταση ενός χιλιομέτρου από το νεκροταφείου Χολαργού.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=913752&lngDtrID=244

Παει κι αυτό το δάσος. Δεν έχουν απομείνει παρά ελάχιστα ακόμη.:mad:

Φίλε Ισαάκ… Εγώ μένω Κυψέλη… Ακόμα και στα Τουρκοβούνια έβαλαν φωτιά οι άχρηστοι…

Έλεος…που θα χτίσουν στα Τουρκοβούνια…

Αν και η φωτιά ήταν ακριβώς δίπλα στην Καφετέρια Zeppelin… Λέτε η συγκεκριμένη επιχείρηση να θέλει να κάνει επέκταση;

ΕΛΕΟΣ !!!
Κάθε χρόνο και χειρότερα, οι φωτιές ξεκινάνε όλο και πιο νωρίς…
Πολύ δυσάρεστο, μη χειρότερα δηλαδή.

:mad::087::112:

οπως λέμε η εξεταστικη περίοδος σε λίγο θα λέμε η πυρκαγικη περίοδος!!!