Ρυθμοι

Καλημερα ειμαι καινουριος στο φορουμ αν και σας διαβαζω καιρο,πριν λιγους μηνες ξεκινησα κιθαρα,και επειδη ειμαι τελειος ασχετος θα ηθελα να μου πειτε με ποιον τροπο μπορω να βρω κατι να μου παιζει ρυθμους, ζειμπεκικο,χασαπικο,κλπ υπαρχει καποιο προγραμμα;:245:απλο στην χρηση;πρεπει να αγορασω καποιο αρμονιο;κι αν ναι ποιο; υπαρχουν καπου ρυθμοι σε mp3; που θα ηταν και το καλυτερο πιστευω.Ευχαριστω εκ των προτερων

Καλημερα φιλε και καλως ηρθες στο φορουμ. Κιθαρα μαθαινεις απο μονο σου με καποιο βοηθημα η πας σε δασκαλο? Αν πας σε δασκαλο τοτε δεν χρειαζεται να ψαχνεσαι καθως απο εκει θα μαθεις τους ρυθμους και τα τεμπα.Τωρα εαν εισαι αυτοδιδακτος το θεμα αλλαζει.Βασικα θα πρεπει να μαθεις τους χρονους που αποτελουν τον καθε ρυθμο π.χ 2/4 4/4 9/8 κ.τ.λ.π Εκει επανω βρισκεται και η απαντηση στα ερωτηματα σου. Η λυση αρμονιο δεν ειναι και φτηνη.Δηλαδη για να παρεις ενα αρμονιο που να εχει ελληνικους ρυθμους θες τουλαχιστον κανα 700 ευρω το λιγοτερο οποτε νομιζω δεν σε συμφερει.Κατι πρεκτικο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεις διαφορα ειδη κομματιων που θες να εχει τους ρυθμους αυτους και μαζι με το κομματι να ακους προσεκτικα και να παιζεις τον ρυθμο που θελεις.Αν τωρα ομως δεν ξερεις να ξεχωριζεις τους ρυθμους αυτο μαλλον δεν θα σε βοηθησει. Υπαρχουν ρυθμοι σε μορφη midi οι οποιοι ειναι σαφως και ποιο κατατοπιστικοι αλλα πρεπει να βρεις καποιον που να εχει τετοια samples και να σου τα δωσει. Αν ομως εχεις καποιον φιλο η γνωστο που να παιζει κρουστο πχ τουμπλεκι μπορει και αυτος να σε βοηθησει να μαθεις τους ρυθμους. Η επιλογη ειναι δικη σου

φιλικα:246::246:

Είχα βρει κάποιους ρυθμούς μόνο με ντραμς σε mp3…
Αν τα βρώ θα τα ανεβάσω (καταραμένο φορμάτ)

Ρίξε και μια ματιά εδώ http://wiki.kithara.gr/Ρυθμοί

Γεια σου φιλε alhabra και καλωσορισες στο φορουμ. Εγω θα συμφωνησω οτι, σε περιπτωση που δεν πας σε δασκαλο, απλα εφοδιασου με cd και ακου προσεκτικα το ρυθμο που παιζει ειτε η κιθαρα, ειτε το εκαστοτε κρουστο που εχει το τραγουδι (αν εχει). Κι εγω ετσι εμαθα μπαγλαμα. Αρχισε με λαϊκα που εχουν, ειδικα στα ζεϊμπεκικα, πιο ευκολο ρυθμο και μετα προχωρας και σε ρεμπετικο. Καλη αρχη με την κιθαρα και ευχομαι στο μελλον πολλες μπουζουκοκιθαρομαζωξεις:088:!

Λοιπον παιδια καταρχην ευχαριστω για της απαντησεις,τελικα μολις αγορασα ενα αρμονιο roland E-09GR,και εχει αυτο που νομιζω οτι χρειαζομαι,κιθαρα αγορασα πριν 3 μηνες και παιζω μονος μου αλλα αυτες της μερες βρηκα και δασκαλο,οποτε ολα καλα εχω και ενα φιλο που μαθαινει μπουζουκι και παιζουμε μαζι (αυτος παιζει δηλαδη και εγω κραταω ρυθμο)