Ρεμπέτικο, Metal και Rock

Γιώργο τώρα καλαβαίνω περισσότερα και σε ευχαριστώ. Μια μικρή μόνο διαπίστωση. Εδώ που μένω έχω γνωρίσει καμιά δεκαριά μπουζουξήδες, κάποιοι απο αυτούς πολύ καλούς, αρκετά καλούς έτσι ώστε να βγάλουν νυχτοκάματο και να πληρώσουν τις σπουδές τους. τι κοινό έχουν όμως οι περισσότεροι; Είναι κλασσικοί μουσικοί: Ο ένας πλέον τελειόφοιτος φλαουτίστας Royal Academy, δύο τσελίστες, ενας απο Royal College ενας απο Guildhall School of Music (Πλέον μέλος της κρατικης ορχήστρας Αθηνών) και κάποιοι βιολονίστες.Και βέβαια η αφεντιά μου είναι ένα άλλο παράδειγμα, αν και δεν είμαι αρκετά καλός για νυχτοκάματο. Κατα την μικρή μου εμπειρία λοιπόν περισσότερους κλασσικούς έχω δει να στρέφονται προς το ρεμπέτικο παρά ροκαδες.

Mου προκαλεί εντύπωση φίλε Αλκη αυτό που μου λες,τι να πώ;;;;;Να είναι το γεγονός οτι βρίσκεσαι στο εξωτερικό και να υπάρχουν αλλα δεδομένα εκεί;;;;Πιθανότατα ετσι θα είναι.Παντως στην Ελληνική πραγματικότητα εκτός απο 2 γνωστούς κλασικούς μουσικούς που εκφράσανε την συμπάθεια στο ρεμπέτικο οι άλλοι βγάζανε καντίλες…
Μην ξεχνάς οτι στην Ελλάδα τα 2 αυτά είδη( κλασική-ρεμπέτικα ) έχουν για πολλούς και διαφορους λόγους που ειναι εκτως θεματολογίας διαμάχη που κρατά χρόνια.
Στο εξωτερικό υποθέτω οτι πάν απ όλα μετράει η καταγωγή και η πατρίδα σου και ευτυχώς οι νοοτροπίες είναι διαφορετικές.:110:

Ένας από τους καλύτερους κιθαρίστες στο Hardrock, ο GUS-G παίζει Xιώτη.

Και εδώ