Πώς συνοδεύει η κιθάρα στα ρεμπέτικα?

Aυτή τη βδομάδα παίζει καμιά συγκέτρωση ρε παιδιά;

Tha mazeutoume se ena koutouki sta Gianena elate pano.O Lans eimai re Kaboura.Dose xeretismata stous Maniates ths Athinas kai pes tous na figoune apo eki oso einai keros(sori gia ta gramata alla den ta pao kala me tous ipologistes-oute me ta aglika- kai den ksero pos mpenoun ta ellinika). Hlia ela dipla sto domatio mou na se matho kithara!!

Ψαχνω να βρω μια κοπελα που ειρθε καιεπεξε στιν αξιουπολι στο μαγαζι ΣΑΛΙ ενα βραδι κατι σμιρνεικα με ενα πολι περιεργο τροπο ξερο μονο οτι ειναι φοιτιτρια στα γιαννενα μιλαμε για πολι κιθαρα εδωσα ρεστα εκεινο το βραδι
ΣΤΕΛΙΟΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΙΣ

συγνωμη για τιν ορθογραφια αλλα εγω ειμε κιθαριστης …

και κατι αλλο ¨ακουστικη η κλασσικη κιθαρα για ρεμπετικη κομπανια?

ενα θεμα απλο μην αρχεισετε παλι αναλισεις

Ψαχνω να βρω μια κοπελα που ειρθε καιεπεξε στιν αξιουπολι στο μαγαζι ΣΑΛΙ ενα βραδι κατι σμιρνεικα με ενα πολι περιεργο τροπο ξερο μονο οτι ειναι φοιτιτρια στα γιαννενα μιλαμε για πολι κιθαρα εδωσα ρεστα εκεινο το βραδι
ΣΤΕΛΙΟΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΙΣ

Βοήθεια!

Ρε παιδιά, έχω μια ακουστική κιθάρα 3 χρονών και μέχρι τώρα ήτανε μέγκλα από ήχο. Τώρα τελευταία πολύ στο πενιά και ξεκούρδισμα το 'χει γυρίσει, μαζί κι εγώ σε μια μελαγχολία και προς το “θα σε πετάξω ρε ρημάδι, που 'γινες απολειφάδι”. Στην αρχή διαπίστωσα ότι είχε χαλάσει ο καβαλλάρης γι αυτό και τον άλλαξα. Κάπως βελτιώθηκε (προσωρινά) η κατάσταση αλλά τώρα έγινε μία από τα ίδια. Σκέφτηκα ότι πιθανό να φταίνε τα κλειδιά γιατί μου φαίνονται λίγο χαλαρά, αλλά φοβάμαι να τα πειράξω μήπως και κάνω ζημιά.

Έχει κανείς καμιά ιδέα μήπως και γλυτώσει το όργανον τη χωματερή;

Την είπες τη λύση μόνος σου:
Αλλάζεις τα κλειδιά και η …υπόθεση τελειώνει. Δεν κινδυνεύεις να πάθεις τίποτα. Και μην τσιγγουνευτείς στα καινούργια κλειδιά. Με ένα δεκάρικο παίρνεις πολύ καλά.
ΑΝ

ʼρη σ’ ευχαριστώ πολύ. Η τιμή δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, είτε σκάσω δέκα χήνες, είτε δέκα… ευρά. Φτάνει να μην αναγκαστώ να πετάξω την κιθάρα γιατί έχει ένα “πιστοποιητικό” κολλημένο μέσα που λέει ότι είναι χειροποίητη (ψέματα ή αλήθεια δεν ξέρω) και την λυπάμαι. Από την άλλη ο ήχος της υπό κανονικές συνθήκες είναι εξαιρετικός, πολύ καλύτερος κι από κιθάρες που έχουν τριπλάσια ή και παραπάνω τιμή. Θα δοκιμάσω ν’ αλλάξω τα κλειδιά κι ό,τι βγει. Μόνο που θα παρακαλούσα είτε εσένα είτε οποιονδήποτε άλλον να μου πείτε πού μπορώ να βρώ καλά κλειδιά για την περίπτωση. Εδώ στην Κύπρο δοκίμασα στου Νάκα αλλά… τζίφος. Θα φροντίσω να φέρω από μητρόπολη μεριά.

Ευχαριστώ ξανά και να 'σαι καλά.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΚΛΑΣΣΙΚΗ 'Η ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΤΑ ΠΡΟ ΤΟΥ '38 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΖΕΤΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΧΘΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΠΑΣΟΣ ΚΑΙ ΒΑΘΥΣ ΗΧΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ…Η ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΑ ΜΠΑΓΛΑΜΑΣ ΝΑΟΥΜ… ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΜΙΑ ΕΝΝΙΑΧΟΡΔΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΠΑΣΣΕΣ ΧΟΡΔΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΤΑΣΤΟ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ “ΧΕΡΙ” ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝ ΧΕΡΙ…ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΤΟ ΜΠΑΣΣΟΚΙΘΑΡΟ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ,ΟΠΩΣ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ,ΣΑΝ ΜΕΛΩΔΙΚΗ ΒΡΟΝΤΗ. ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΡΕ ΜΑΓΚΙΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΚΙΤΙΣΣΕΣ

Κι αν επιτρέπεται πώς θα παίζεις σ’ αυτό το άταστο/ταστωμένο όργανο σύντεκνε;

Ερωτήσεις για κιθαρίστες:
1.Το ομώνυμο τραγούδι του Γιοβάν Τσαούς, καρσιλαμάς είναι;(“Γιοβάν Τσαούς”)
2. Στο καμηλιέρικο οι κιθαρίστες μετά τη μπάσα όταν χτυπούν τις τρείς καντίνι με ποιά φορά κινούν την πένα πριν επιστρέψουν πάλι στη μπάσα; Εκτός από κάτω-πάνω(θέση-άρση αν θέλετε) υπάρχουν παίκτες που παίζουν κάτω-κάτω; Ποιό είναι πιο λαικό παίξιμο;

  1. “Ο Γιοβάν Τσαούς βαράει το μπουζούκι του γλυκά
    κι η κιθάρα ακολουθάει το ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ σιγά”…

  2. Εγώ Πάνο παίζω πάντα “κάτω-κάτω”. Προφανώς είναι λάθος, αλλά μήπως εγώ παίζω σωστά κιθάρα;

Γεια σου Παναγιώτη. Το “Γιοβάν Τσαούς” είναι καμηλιέρικο ζεϊμπέκικο. Όσο για τον τρόπο παιξίματος της κιθάρας, αν και δεν είμαι κιθαρίστας, ο σωστότερος τρόπος είναι όλα κάτω. Γενικώς στο ρεμπέτικο, η κιθάρα αποφεύγει τις άρσεις, μια κι αυτό είναι συνήθως δουλειά του μπαγλαμά, όπου αυτός υπάρχει.

Γειά σας! Μάλλον συμφωνώ ότι πιο λαϊκό άκουσμα είναι όλες κάτω. Κάποτε μου έκανε παρατήρηση κάποιος μπουζουξής ότι παίζω κιθάρα μοντέρνα…και κατάλαβα ότι αυτό που τον “ενοχλούσε” ήταν ότι έπαιζα στο καμηλιέρικο τα δέκατα έκτα κάτω-πάνω κι όχι όλα κάτω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Κι εγω συμφωνω οτι το σωστο ειναι κατω και αυτο παιζω κι εγω “φανατικα” !!
Ωστοσο αν το απταλικο ειναι αρκετα γρηγορο το ακουσμα δεν ειναι ωραιο και το χερι παει πανω-κατω σα μηχανακι. Οποτε μπορουμε να κανουμε μια ελαφρα αρση δηλαδη πανω κατω ως εξης : ολες κατω στην πρωτη κινηση και στις αρσεις χτυπαμε μονο τις δυο πριμες (μι και σι) ωστε να ακουγεται η αρση λιγοτερο.
Το ιδιο και στο καμηλιερικο.

Και 'γω άγριος ήμουν όταν το έγραψα. Πέρασε μια δεκαετία σχεδόν, ηρέμησα, βλέπω καθαρότερα, καταλαβαίνω πιο πολλά και αγριεύω ακόμη περισσότερο!
Άσχημη λούπα.

Πώς συνοδεύει η κιθάρα στα ρεμπέτικα?
Τρώγοντας και πίνοντας! αυτή είναι η δική μου τεχνική…:019:

Καλό χειμώνα!
Ο υιός απομακρύνθηκε από τον υπολογιστή μου! :slight_smile:

Πρόλαβε να σου κάνει ζημιά; Ποιό αντιβίρους χρησιμοποίησες; :slight_smile: