Πώς να μαλακωσω το τρίχορδο μου

Καλημέρα
Έχω ένα τρίχορδο ωραίο όργανο με πολύ δυνατό ήχο αλλά σκληρό…με δυσκολεύει σε ορισμένα παιξίματα όπως και στο λεγκατο

Τι να κάνω να το μαλακωσω; Παίζουν ρόλο οι χορδές ?
Ευχαριστώ

Καλύτερα να το δει οργανοποιός για να σου πει συγκεκριμένα τι μπορεί να γίνει. Πάντως να έχεις στο μυαλό σου ότι αν μαλακώσει το όργανο μπορεί να χαθεί ο πολύ δυνατός ήχος.

Αυτό το θεωρώ σίγουρο…και δεν με ενοχλεί… καλύτερα κι όλας να μην ενοχλώ πολύ τους υπόλοιπους :grinning:
Αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι κάνει ένα όργανο σκληρό και τι μαλακό

Αυτό που κάνει ένα όργανο μαλακό η σκληρό είναι η γεωμετρία του. Δεν είναι μόνο ένας παράγοντας. Έχει να κάνει με την κλίση του μπράτσου, το ύψος των χορδών, τους καβαλάρηδες, την κλίμακα του οργάνου, κλπ. Ένας οργανοποιός θα μπορεί να αναγνωρίσει τι φταίει και να κάνει την απαραίτητη ή απαραίτητες διορθώσεις. Και καλύτερο είναι να το πας εκεί που το πήρες για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

Το όργανο είναι πολύ καλό γενικά …ο όργανο ποιος έχει φύγει εδώ και πολλά χρόνια (τοκμακογλου)
Πιστεύεται αν βάλω πιο λεπτές χορδές θα φτιάξει έστω λίγο?

Αν δεν είναι ενοχλητικά ψηλά οι χορδές δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις 10 άρες χορδές.Θα το βοηθήσουν λίγο.
Αν θες και είσαι Αθήνα κάνε μια βόλτα από τον Τουλίκα στα Εξάρχεια να του ρίξει μια ματιά.

Τρίχορδο

Στις ρε θα βάλω 10αρες
Στις λα που είναι 14 τι να βάλω ?
Στην Μουργκάνα που είναι 22 πρέπει να την αλλάξω (για να σεταριστει με το υπόλοιπο σχήμα ή όχι)

Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς.Πρόσφατα χρησιμοποίησα ένα σετ νούμερο 10 τις Διαπασών του Βάρλα και μου άρεσαν αρκετά.Επίσης είχαν και καλή αντοχή.

Να το πας στον γυιο του κατασκευαστή στον Κυριάκο όπου συνεχίζει την εργασία του πατέρα του, να στο φτιάξει.

1 «Μου αρέσει»

Δράττομαι της ευκαιρίας να ρωτήσω κάτι που χρόνια τώρα το έχω απορία:

Τι σημαίνει «ένα σετ τάδε νούμερο»; Δεν το λένε μόνο για τα μπουζούκια, αλλά και για άλλα όργανα (μήπως για όλα); Αφού η κάθε χορδή έχει άλλη διατομή!

Αναφέρουμε τη διατομή της πιο ψιλής και αυτή πάει στάνταρ πακέτο με συγκεκριμένες διατομές για όλες τις υπόλοιπες; Μα δεν είναι καθόλου σπάνιο να σου πει ο μάστορας (ή να κρίνεις και μόνος σου) ότι μία συγκεκριμένη χορδή θέλει άλλο νούμερο.

Αυτό ακριβώς. Από κει και πέρα υπάρχουν και πιο ειδικά σετ με άλλη εξέλιξη στις διατομές.

θα βαλεις 13. την ρε ασ’την 22, αλλα αμα θες υπαρχει και 21, στον μανθο ακυλα. αυτος που βγαζει τις εξτρα λαουτο. εμενα μου ειχε φτιαξει μια 12αδα 21, δεν ξερω αμα ασχοληθει για μια μονο. ρωτα τον… καλυτερα ομως να πας το οργανο σε εναν οργανοποιο να σου πει πρωτα γιατι ειναι σκληρο…

δες εδώ