Πώς κάνω αναζήτηση στα μηνύματα ενός συγκεκριμένου θέματος

Βρε παιδιά, με την ευκαιρία θέλω να ρωτήσω κάτι για την αναζήτηση (ασχέτως γλωσσαριού):

Ψάχνω να βρω κάποιον όρο, π.χ. «Αντιλαλούν οι φυλακές». Μου βγάζει σε ποια νήματα εμφανίζεται αυτός ο όρος, όχι όμως το ακριβές σημείο του κάθε νήματος. Σε νήματα με εκατοντάδες αναρτήσεις αυτό είναι δώρον άδωρον. Ιδίως όταν είμαι ήδη στο νήμα που μ’ ενδιαφέρει, και ψάχνω εις μάτην σε ποιο σημείο του υπάρχει ο όρος. Άλλο τόσο άχρηστο είναι και σε περιπτώσεις όπως το Γλωσσάρι, όταν ψάχνω όχι λήμματα (αυτά βρίσκονται εύκολα αλφαβητικά!) αλλά άλλες λέξεις, μέσα στη μία και μοναδική αλλά αχανή ανάρτηση.

Υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος να κάνω την αναζήτηση;

Ας τα πάρουμε με τη σειρά…

Όταν κάνεις την αναζήτηση ενός όρου σε ολόκληρο το φόρουμ, κατ’ αρχάς στο θέμα που σου ανοίγει, θα σε βάλει αυτόματα στο 1ο μήνυμα στο οποίο εμφανίζεται αυτός ο όρος.

Όταν όμως είσαι σε ένα θέμα και θες να αναζητήσεις έναν συγκεκριμένο όρο σε αυτό, τότε πατώντας τον μεγεθυντικό φακό (:mag:) μπορείς να γράψεις τον όρο που ψάχνεις και να “τικάρεις” την επιλογή “Ψάξε σε αυτό το νήμα” που βρίσκεται από κάτω από το πεδίο κειμένου της φόρμας αναζήτησης.

image

Έτσι θα σου εμφανίσει όλα τα μηνύματα στα οποία εμφανίζεται ο όρος που αναζητείς.

Το ωραίο είναι ότι αν εκεί κλείσεις το παραθυράκι της αναζήτησης πατώντας κάπου εκτός αυτού (χωρίς να σβήσεις τον όρο από το πεδίο κειμένου), τότε όπου εμφανίζεται ο όρος αυτός στα κείμενα τον μηνυμάτων, τον επισημαίνει (highlight) με χρωματάκι:

Για παράδειγμα:

1 «Μου αρέσει»

Φαίνεται πιο περίπλοκο απ’ όσο …φαίνεται!

  1. Πατάω τον φακό
  2. Γράφω τον όρο
  3. Επιλέγω «αναζήτηση σ’ αυτό το νήμα» (Μου βγάζει από κάτω τα μηνύματα)
  4. Μετά; Συνήθως τα διάφορα αιτήματα ολοκληρώνονται με έντερ ή κάποιο αντίστοιχο κουμπάκι. Εδώ το αφήνω έτσι;
  5. Αυτό με τα χρώματα σ’ εμένα δε γίνεται.

Τώρα γίνεται!

(τι διάολο…)

Διαλέγεις το μήνυμα που θέλεις από τη λίστα (πατώντας το με τον κέρσορά σου). Δεν χρειάζεται “έντερ”.

Σημαντικό σε αυτό είναι να μην διαγράψεις τον όρο ή πατήσεις κάτι άλλο στο παράθυρο της αναζήτησης. Απλά να το “κλείσεις” πατώντας σε κάποιο κενό σημείο της οθόνης με το ποντίκι σου.

1 «Μου αρέσει»

Τελικά είναι τόσο απλό όσο φαινόταν εξ αρχής. Δεν ξέρω γιατί είχα σκαλώσει τόσο καιρό…

1 «Μου αρέσει»

Φοβήθηκε! (εσένα, όχι τον διάολο)

1 «Μου αρέσει»