Πώς θα μειώσω το πάχος των κομμένων δουγιών

Με τι τρόπο θα μειώσω το πάχος των κομμένων δουγών σε 2.5mm από 4mm?
Επειδή τα μέσα είναι περιορισμένα, ακούω προτάσεις. Έχω σκεφτεί να τα τρίψω αλλά είναι χρονοβόρο και θα το αφήσω ως τελευταία λύση.

  1. Εάν έχεις δική σου κορδέλα μπορείς με προσοχή και υπομονή να τις περάσεις μία μία και μετά το άγριο που θα μείνει από τη μία πλευρά να το περάσεις με γυαλόχαρτο πάνω σε τάκο.
  2. Να τις πας σε κάποιο τριβείο ( μπορείς να ρωτήσεις τον Κωνσταντέλο να σου πεί τηλέφωνο)

Ευχαριστώ. Δυστυχώς ή ευτυχώς, κατέστρεψα τις περισσότερες δούγες στην προσπάθεια να τις “πλανέψω”. Δεν πειράζει, για να μάθεις, πρέπει να χαλάσεις… Έχω 4 καλές και ένα μαδεράκι που θα κόψω καινούριες, λεπτότερες… Και βλέπουμε…

Τελικά απότι κατάλαβα σε ‘‘πλάνεψαν’’

Μπα, όχι… Εγώ είχα την ιδέα να τις “πλανέψω” και να αφαιρέσω το περιττο ξύλο… Αλλά, είμαι στο στάδιο της εκμάθησης των εργαλείων που έχω οπότε …καλά τα φαρδομάνικα αλλά για τους παπάδες… :092: Σιγά σιγά, θα μάθω, πού θα πάει…

Οι δούγες πάντως πλανίζονται, δεν πλανεύονται. (Ν. Π.)

Εαν εχεις πλανη-ξεχονδριστηρα μπορεις με μια πατεντα να τις κατεβασεις εκει!
Εγω κατεβασα τα δικα μου ξυλα πολυ ανετα εκει!

Οταν πλανιζεις πρεπει να προσεχεις τα νερα του ξυλου να μην ειναι αντιθετα!!
Στον ξεχονδριστηρα πρεπει να ειναι προς τα κατω τα νερα!!

Γιαυτό αυτές που ‘‘πλανεύονται και τελικά μας πλανεύουν’’ τις βάζουμε σε εισαγωγικά Νίκο

αν χρησιμοποιεις μαλακα ξυλα και με 4 χιλιοστα δουλευονται με λιγη υπομονη για να μην πετας ξυλα