Πρώτη φορά και το όνομα του ηχολήπτη (Γιάννης Συγλέτος)

Ειναι η πρώτη φορά απο οσο γνωρίζω που αναγράφεται το όνομα του ρυθμιστή ήχου σε λαϊκό σχήμα?

Συντελεστές:
Μανώλης Μιχαλάκης - Μπουζούκι και
επιμέλεια προγράμματος
Θεοδοσία Στίγκα - τραγούδι
Χριστίνα Μιχαλάκη - τραγούδι
Κώστας Αραβαντινός - μπαγλαμάς,
τραγούδι
Αλέξανδρος Κουβέλης - Μπουζούκι
Δημήτρης Παπαδάμης - πιάνο, ακορντεόν

Ηχοληψία : Γιάννης Συγλέτος

Ο Γιάννης Συγλέτος ηταν ο άνθρωπος που “κουβαλούσε τα μπομπινόφωνα” σε ολη την Ελλάδα με τον Σίμωνα Καρρά, για να καταγραφούν τα παραδοσιακά μας τραγούδια, επι τόπου.
ηταν απο τότε ηχολήπτης στην ΕΡΤ και ολες τις απαιτητικές δουλειές τις εκανε αυτός.


Image6079
Image4557

1 «Μου αρέσει»

Ο Γιάννης Συγλέτος είναι από τους λίγους ηχολήπτες που είναι γνωστός πέρα από τον επαγγελματικό του κύκλο. Είναι σταρ. Η αναφορά του ονόματός του σ’ ένα δίσκο ή μια εκδήλωση θα μέτραγε στην απόφασή μου αν θα τον αγοράσω / θα πάω ή όχι, πράγμα το οποίο προφανώς είχαν υπόψη οι υπεύθυνοι του κειμένου όπου τον βρήκες.

Φυσικά, αυτό μπορεί να είναι δίκαιο για τον ίδιο (δεν είναι τζάμπα-σταρ), αλλά το να παρασιωπώνται οι εκατοντάδες ομότεχνοί του είναι άδικο για κείνους. Ό,τι ακούμε κάθε φορά που υπάρχει ηχολήπτης οφείλεται στον ηχολήπτη, ο οποίος δεν μπορεί βέβαια να ομορφύνει την άσχημη μουσική αλλά την καλή μπορεί να την αναδείξει ή να τη θάψει.

Για τον Καρά όμως νομίζω Σπύρο ότι κάνεις λάθος. Μόνος του τα κουβάλαγε, μαζί με τη γυναίκα του και τη Μαρία Βούρα και -νομίζω- τέρμα.

1 «Μου αρέσει»

δεν λεω για τις καταγραφές (που γίνονταν σε κασέτες),
αλλα για τις ηχογραφήσεις με τους τοπικούς μουσικούς, οπως υπάρχουν στους δίσκους.
αυτες γίνανε σε 4κάναλο OTARI η σε 2κάναλο NAGRA

αναφέρομαι σε αυτές τις επιτόπιες ηχογραφήσεις.

κάπου ειχα δει ρεπορτάζ(με φωτο) παλαιότερα.
στο Ηχος η στο Λαϊκό Τραγούδι.
δεν το θυμάμαι.

1 «Μου αρέσει»

Σ’ αυτό συμφωνώ, και ήταν ένα (φυσικά) τεράστιο Νάγκρα. Η κυρία Αγγελική δεν θα μπορούσε ούτε το μισό να καταφέρει.

TEAK εχα δει κάπου. 25 kgr

και το Nagra ζυγίζει 10 kgr περίπου.

Μα δε λέει πουθενά ηχολήπτη στο εξώφυλλο!

Το πώς ακριβώς γίνονταν οι καταγραφικές εξορμήσεις του Καρά στα χωριά μάς το έχει περιγράψει κάποια φορά ο Δημήτρης @kepem. Εγώ δε θυμάμαι όλες τις λεπτομέρειες, μόνο ότι:
-παλιότερα χρησιμοποιούσε ένα άλλο μαγνητόφωνο, τις ηχογραφήσεις του οποίου δε θεωρούσε ικανοποιητικές για έκδοση σε δίσκο, οπότε έμειναν στο αρχείο του και μόνο μετά θάνατον άρχισαν σιγά σιγά να εκδίδονται κάποιες
-μετά με κάποια χορηγία πήρε το Νάγκρα και τότε άρχισε να βγάζει δίσκους
-δεν υπήρχε χρηματοδότηση, έκανε τα ταξίδια από το παντελόνι του, επομένως δεν μπορώ να φανταστώ να έσερνε και εθελοντή ηχολήπτη μαζί του, πόσο μάλλον σε μέρη με κακό ή καθόλου οδικό δίκτυο (όσο χειρότερη η πρόσβαση, τόσο καλύτερη η μουσική πηγή)

Οι ίδιες είναι. Έκανε καταγραφές στα χωριά (και κάποιες φορές στην Αθήνα με όσους μουσικούς ζούσαν στην Αθήνα.) σε μπομπίνες -όχι κασέτες- και κάποιες από αυτές, εφόσον τις έκρινε εκδόσιμες, τις έβγαλε σε δίσκο.

τα LP πάντως έλαβαν επιχορήγηση.

1 «Μου αρέσει»

Ε καλά, δεν είπαμε ότι πλήρωνε και την έκδοση του δίσκου!

Πάντως από το ίδρυμα Φορντ ήταν σίγουρα το Νάγκρα.

Για τα υπόλοιπα μπορεί να έχω κάνει και λάθη, από μνήμης γράφω. Μπορεί στην τελική να υπήρχε και ηχολήπτης, εσύ Σπύρο από πού το ξέρεις αυτό;

κάπου το είχα δει γραμμένο, αλλα που?
πέρασαν τοσα χρόνια. δεν θυμάμαι τώρα.
ελπιζω να θυμηθω σύντομα.
(πριν το αλτσχαϊμερ :blush:).

1 «Μου αρέσει»

Ως γνωστόν, είχα αρκετή σχέση με το περιβάλλον του Καρά. Το όνομα του Συγλέτου πάντως, δεν το συνδυάζω με τίποτα από τις δραστηριότητές του, όμως το να είχε μια κάποια συνεργασία μαζί του είναι πιθανόν. Να τον έπαιρνε πάντως επί μονίμου βάσεως στις εξορμήσεις του για καταγραφές αποκλείεται, να πήγε μια - δυό φορές ή παραπάνω και να κουβάλησε και το μαγνητόφωνο, αυτό ναι, πιθανό θα ήταν αλλά δεν έχω στοιχεία.

Μήπως σε σχέση με κάτι άλλο; Ο Συγλέτος υπήρξε ο ηχολήπτης άπειρων εκδηλώσεων και δίσκων παραδοσιακής μουσικής.

1 «Μου αρέσει»

βρηκα δουλειά!
ψάχνω τους δίσκους.
στη σειρά Ιδρύματος Ford , δεν έχουμε κατι στα εξώφυλλα η τα φυλλάδια.
το TEAC A3340 το βλέπουμε και εδώ.

1 «Μου αρέσει»