Προσεχώς στην Πριγκηπέσσα

Προσεχώς.
Κυριάκη 02/12 Κώστας Παπαδόπουλος, Παναγιώτης Καραδημήτρης
Τετάρτη 12/12 Μανώλης Πάππος
Τρίτη 18/12 Παρουσίαση του βιβλίου του Γιώργου Αλτή “ΟΚΤΩ ΛΑΙΚΑ ΠΟΡΤΡΑΙΤΑ”

Γνωριζουμε τηλεφωνο η’’ διευθυνση απο Πριγκηπεσσα?

Μια βολτα στη Σαλονικη δεν θα με χαλαγε…

2310 273 549, Φιλικής Εταιρίας 5,
Περιοχή Λευκού Πύργου - Πίσω από τη Λέσχη Αξιωματικών

Ωχ! Ακόμα στις παρουσιάσεις του είναι; Ωραίο βιβλίο και καλά επιμελημένο είναι, όποιος το πάρει θα «χορτάσει» να διαβάζει τις 291 σελίδες του. Οπότε να αντιγράψω μόνο την «Προμετωπίδα» του.

«Υπάρχουν πράγματα που δεν θες ούτε να τα πεις, ούτε να τα καταπιείς. Τότε καλύτερα να τα παίξεις».
Γιώργος Τσιμπίδης

ΥΓ. Ευκαιρία να ρωτήσω τον ειδικό πια. Η Λίλυ Ριτσώνη που έκανε τις διορθώσεις, είναι η ίδια που τραγουδά και στον δίσκο Δεξιοτέχνες & ερμηνείες 3 με τη συναυλία αφιέρωμα για τον Σταύρο Τζουανάκο στο Κυπαρίσσι Λακωνίας 18-8-06

Ναι η ίδια είναι.

Ευχαριστώ

Το ρώτησα γιατί αν και πρέπει να είναι μικρή σε ηλικία τραγουδά κατά την γνώμη ενός ακροατή και μόνον πολύ μεστά, δεν νομίζω να έχει να ζηλέψει τίποτα από τις παλιές μεγάλες φωνές.

Αγαπητέ Ροδίτη …
Η (φίλη, για πολλά πια έτη) Λίλυ Ριτσώνη, εεεεε… δεν είναι και στην εφηβεία ! Κοντά στην ηλικία μου είναι !!!
:slight_smile:
ΣΗΜ:
Η μεστή και ιδιότυπη φωνή της, πάντως, (έτσι μιλάει, όπως τραγουδάει… δεν μιμείται…) είναι “νεανικό” της προτέρημα, χάρισμα (και αρετή) !!!
Είναι εξαιρετική ερμηνεύτρια…

— Και μην τολμήσει και πει κανείς τίποτα για τη Λίλυ…τον έφαγα !!! :090:

Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ και σε ποιόν / ους άλλους δίσκους την έχω (συμμετοχές ή φωνητικά πρέπει να είναι) αλλά το γήρας δε βοηθά.

Όχι μόνο εξαιρετική ερμηνεύτρια αλλά και εξαιρετικώς διορθωτής για να επανέλθω στο παρουσιαζόμενο βιβλίο.

Δεν ξέρω πως μιλάει, ξέρω μόνο το πώς τραγουδάει, Θα έλεγα τι κλαψ…δεν κάνει που κάνουν όλες σχεδόν οι σύγχρονες ερμηνεύτριες, αλλά θα πέσετε πάνω μου να με φάτε υμείς αι γυναίκες

Εγώ αυτά που είχα να πω τα είπα και δεν καταλαβαίνω Χριστό (για το…. φαγητό αυτό)

ΥΓ. 1.Το χάρηκα επίσης γιατί ο δίσκος είναι από εταιρεία που τα παιδιά όταν με ενημερώνουν για νέες κυκλοφορίες δεν μου λένε τίτλο δίσκου ή τίνος δίσκος είναι, αλλά και 1 ή 2 δίσκοι ΔΙΚΤΥΟ (έτσι σήμερα ακούω Κόρακα (πατέρα & γιό) μαγιοπούλα.
2. Και συ Βρούτε, ροδίτη; Έλεος… θυμάμαι τα: γκάγκαρος, χαμουτζής, πανωμερίτης και άλλα ων ουκ έστι αριθμός,πόσα ακόμα θʼ ακούσω;

Σήμερα στην Πριγκηπέσσα φιλοξενούμε τον Γιάννη Μωραϊτη.
Μαζί του Δ.Μυστακίδης κιθάρα Δ.Σφίγγος μπαγλαμά και φιλική συμμετοχή Βασ.Γκάτσος και Χ.Μαστέλος τραγούδι.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΕΤΑΡΤΗ 22/10 ΕΩΣ ΔΕΥΤΕΡΑ 27/10
Κάθε μέρα Δημήτρης Μυστακίδης, Δημήτρης Σφίγγος.
μαζί ο Χρήστος Μαστέλος,

ΤΕΤΑΡΤΗ 22/10

Μανώλης Πάππος
Βασίλης Μασσαλάς

ΠΡΟΣΕΧΩΣ

Τις Κυριακές του Νοέμβρη

2/11 Μαρία Κώτη

9/11 Σοφία Εμφιετζή

16/11 Αφεντούλα Ραζέλη

23/11 “Αυστηρώς Ρεμπέτικα”
Κατερίνα Τσιρίδου, Δημήτρης Κρανίδας, Σωτήρης Παπατραγιάννης, Νίκος Πρωτόπαπας.

30/11 Θεοδώρα Αθανασίου

Τετάρτη 26/11 Γιώργος Ζήκας
μαζί του Δημήτρης Μυστακίδης και Δημήτρης Σφίγγος.

Τις Δευτέρες του Νοέμβρη
“Ελάχιστα αντιληπτές διαφορές”
Ο Φλώρος Φλωριδης (“J.N.D. re-records”) & και η “Πριγκηπέσσα” παρουσιάζουν μουσικές βασισμένες στον αυτοσχεδιασμό.
3/11 Κώστας Θεοδώρου (Κόντρα Μπάσσο), Φλώρος Φλωριδης (Πνευστά)
10/11 Παναγιώτης Αθανασόπουλος (φωνή), Γιάννης Δεσποτάκης (ταμπλά κρουστά)
17.11 Μπάμπης Παπαδόπουλος (κιθάρες), Ευγένιος Βούλγαρης (ούτι, λύρα πολίτικη, Yaili Tambur, Bozuk)
24/11 Γιώργος Δημητριάδης (κρουστά), Μιχάλης Σιγανίδης (Κόντρα Μπάσσο).

Από τις 2 Νοεμβρίου κάθε Κυριακή πρωί στις 11.30

Παραστάσεις Καραγκιόζη από το Σκιοθέατρο του Αγάπιου Αγαπίου
για μικρούς και μεγάλους, με εναλλασσόμενο ρεπερτόριο.

Πότε θα ξεμπλέξω λίγο από την δουλειά ρε Μήτσο, να έρθω στην πατρίδα να σας ακούσω; Μπράβο και πάλι μπράβο δια το κατάστημα!:088:

Δημήτρη…όταν αναφέρεσαι σε πρόγραμμα κυρικής…μιλάμε για μεσημέρι?(να μπορούμε να αριβάρουμε και οι λίγο πιό πέρα απο θεσ/κη?)ή κανονικά βραδάκι?καλό σαβ/κο σε όλους…και καλό χειμώνα Δημήτρη…

Όχι μεσημέρι Άννα.Απλά θα προσπαθήσουμε να ξεκινάμε λίγο πιό νωρίς το βράδυ.
Καλο χειμώνα και σε σένα