Προγραμμα συγγραφης παρτιτουρας

Ξερετε καποιο σχετικα ελαφρυ -με 512 RAM δε σηκωνω τα finale/sibelius…- και επισης σχετικα ευχρηστο με δυνατοτητα ηχητικης αναπαραγωγης της παρτιτουρας;

ειχα χρησιμοποιησει το 2000 περίπου το encore. (προσοχή όχι τo encore DVD της adobe)
νομίζω ότι εχει σταματήσει αλλα μπορεις να βρεις τη πιο καινουρια εκδοση που είχε βγει…
δε θυμαμαι να ήθελα κατι και να μην το είχε (Αν και δεν είχα μεγάλη εμπειρια)

Δες αυτό

κι αυτό

Ευχαριστω.
Πολεμαω λιγο με το Encore και αν δε “βγει” θα κοιταξω και το guitar pro (το 3ο μου φανηκε καπως δυσχρηστο)

Ολίγον άσχετο:

Το sibelius φτιάχνει και tabs?

Το Lilypond θέλει λίγη προσπάθεια να το μάθεις αλλά φτιάχνει πανέμορφες παρτιτούρες. Νομίζω ότι μπορεί να δημιουργήσει αρχεία midi.

Το guitar pro 3 είχε αρκετά προβλήματα. Δοκίμασε το guitar pro 5.1. Φρόντισε όμως να μην εγκαταστήσεις το RSE (Realistic Sound Engine) γιατί όχι μόνο τα 512ΜΒ δεν το σηκώνουν, ούτε το 1GB…Μην ανησυχείς, το RSE έρχεται σε ξεχωριστό .exe
Ο ήχος που βγάζει δεν λέει και πολλά. Δεν είναι για επαγγελματική χρήση όπως το Sibelius αλλά τουλάχιστον ακούς σε πραγματικό χρόνο το κομμάτι σου. Συν το ότι έχεις μια αξιοπρεπή παρουσίαση της παρτιτούρας/ταμπλατούρας σου

Παιδιά,
βεβαίως η λαική μουσική είναι (βασικά) άγραφη και παίζεται με το αυτί,
αλλά
επειδή και η γραφή χρειάζεται για την μετάδοση/εμπέδωση της γνώσης
έλεγα
ότι θα ήταν χρήσιμο
αν υπάρχει τρόπος να προστεθεί στο σαιτ κάποιο πρόγραμμα μουσικής γραφής…
Νομίζω ότι θα βοηθούσε … π.χ. στο να δείξει κάποιο μέλος σε ένα άλλο μια δύσκολη μουσική φράση ή κάποιο σημείο ενός κομματιού κλπ.
Τι νομίζετε ;