Που να βρω μπαγλαμά στην Αγγλία

Καταρχας, σας χερετω επειδη ειμαι καινουργιος στο φορουμ.
Μετα απο αρκετο καιρο να ακουω διαφορα τραγουδια αποφασισα να μαθω να παιζω μπαγλαμα. Το προβλημα ειναι πως μενω Αγγλια, Λεστερ (Leicester) και δεν ξερω απο που να αγορασω εναν. Γιαυτο οποιος γνωριζει κατι θα ηθελα να μου πει αλλιως θα παραγειλω απο Ελλαδα και ενας Θεος ξερει τι θα παρω…

Σας Ευχαριστω και να με συγχωρεσετε για τα ορθογραφικα

Καλωσόρισες το φόρουμ και καλές συζητήσεις!

Ο μόνος οργανοποιός που γνωρίζω στο UK είναι αυτός εδώ:
http://www.evyenioubouzoukimaker.com/index.html

Δεν τον γνωρίζω προσωπικά ούτε ξέρω τι όργανα φτιάχνει και σε τι τιμές. Με ένα τηλέφωνο ή μια επίσκεψη (μάλλον είναι σχετικά κοντά σου) μπορείς να πάρεις τις σχετικές πληροφορίες.

Διαφορετικά, νομίζω ότι οι περισσότεροι Έλληνες οργανοποιοί μπορούν να στείλουν όργανα σε όλο τον κόσμο. Για διευθύνσεις, τηλέφωνα, web sites κτλ δες εδώ: http://greekluthiers.wordpress.com/

Δεν νομίζω οτι υπάρχουν άλλοι εκτος του Ευγενίου. Του μίλησα μια φορά στο τηλέφωνο, νομίζω είναι Κύπριος δεύτερης γενιάς, δεν μιλάει καλά τα Ελληνικά. Δεν έχω δει όμως ποτέ δουλειά του. Δεν χάνεις τίποτα να πάς να τον δείς, είναι λίγο έξω απο το Λονδίνο. Φάνηκε ευγενικός στο τηλέφωνο. .
Το ίντερνετ απο την άλλη, ποτέ δεν ήταν οσο προσβάσιμο όσο είναι σήμερα. βρίσκεις λίγο πολύ τα πάντα οπότε γιατι να μην παραγγείλεις κάτι απο την Ελλάδα;

Γιατι δεν ξέρεις ποτε τι θα πάρεις όπως είπε ο φίλος

Κατ εμε η να στον στηλει φιλος απο Ελλαδα η οταν ερθεις να δεις παππου-γιαγια,να ψαχτεις
:):):)και παλι ομως με φιλο που ξερει…την πιατσα

Kai ti ginete ean den exis filo i gnosto stin piatsa ? Alla apo tin alli arxarios eimai, ara etsi kai allios den nmz na thelo kati poli kalo kai akrivo gia arxi alla entaksi panta einai kalitera na exis ena kalo prama para kati pu einai … .

Καλε μου φιλε, οι Αγγλοι ουτως η αλλως, ολοι Μπαγλαμαδες ειναι ,:slight_smile: οποτε δεν ειναι καθολου δυσκολο να βρεις εναν…:088:

Υπάρχει και ο Κανέλλος , δεν έχω δοκιμάσει όργανα του . Για κάθε είδους περίεργα νυκτά έγχορδα υπάρχουν τα καταστήματα Hobgoblin. Καλή τύχη Στρούθε.