Ποιανού είναι οι στίχοι στο δίσκο "Στο Μάρκο"

Αναφέρομαι στο δίσκο του Στέλιου Βαμβακάρη “Στο Μάρκο”
όπου τραγουδούν οι Γιάννης Θωμόπουλος και Χαρά Πομώνη.

Πάνω στο δίσκο, δίπλα σε κάθε τίτλο τραγουδιού αναφέρει -Δημώδες και Στέλιος Βαμβακάρης, ενώ σε αυτή την εκπομπή: http://www.youtube.com/watch?v=Gvz9CBtwFvY ο κύριος Χριστοφιλάκης αναφέρει (στο 45:55) ότι τα τραγούδια Ασπρα τα ρούχα που φορείς και το Πατώ στα χιόνια καίγομαι, είναι του Μάρκου.

Ξέρει κάποιος τι ισχύει; Είναι όλα τα τραγούδια του δίσκου σε στίχους του Μάρκου;

Κανείς…;;;

Πρεπει οι στιχοι να ειναι οντως του Μαρκου που δεν ηχογραφηθηκαν ποτε απο τον ιδιο και πιθανον βρεθηκαν ΄΄σε καποιο συρταρι΄΄ και ηχογραφηθηκαν το 1982 στο δισκο που αναφερεις.

Έπεσες πάνω σε ένα μπέρδεμά μου. Ο δίσκος λογικά που αναφέρεις, που κυκλοφόρησε το '82, είναι από την CBS.
Αν ναι, τότε τα τραγούδια: “Στης Μπαρμπαριάς τα κύματα” και το “Πατώ στα χιόνια”, είχαν κυκλοφορήσει και σε 45άρι. Στο οποίο μάλιστα στη θέση που η CBS τύπωνε τον τραγουδιστή (αριστερά και κάθετα) είχε το όνομα του Στέλιου Βαμβακάρη και όχι του Θωμόπουλου!!! Πάντως το θέμα είναι ότι και σε αυτό τα αναφέρει και τα 2 ως δημώδη.
Το ενδιαφέρον του θέματος είναι ότι κόβω το κεφάλι μου ότι σε άλλο δίσκο μου παλιότερο, έχω ακούσει το “Πατώ στα χιόνια” και μάλιστα ελαφρώς διαφοροποιημένο. Ψάχνω ακόμα να το βρω και να είσαι σίγουρος ότι όταν αυτό γίνει, θα ενημερώσω για το τι ακριβώς γίνεται.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Φίλε John, ιδιαίτερες ευχαριστίες που θα το ψάξεις.
Ο δίσκος στον οποιο αναφέρομαι πράγματι είναι της CBS, και στο οπισθόφυλλο κάτω δεξιά γράφει 1981 DISKI CBS AEBEE.
Τα 45άρια που λες, έχουν τις εκτελέσεις με το Θωμόπουλο, αλλά γράφουν Στέλιος Βαμβακάρης;

υ.γ.
Επίσης να σημειώσω ότι το πρώτο τραγούδι του δίσκου στον οποιο αναφέρομαι, με τον τίτλο “ΕΙΣΑΓΩΓΗ” έχει το “Κι αδιάκοπα με τυρρανάς” με το Μάρκο: http://www.youtube.com/watch?v=3LGKkoV46KQ
Βγάζει κάποιος τους στίχους;

_ _ _ _ _ _ _ _ / πώς μ’ έχεις καταντήσει / κι αδιάκοπα με τυραννάς / μέχρι να με (?ψοφήσεις)

Συμφωνώ. Αν και μπορεί αντί για “με ψοφήσεις” να λέει “με ξοφλήσεις”. Το πρώτο στιχάκι είναι πραγματικά δύσκολο.

Ένα είναι και λογικά ναι. Γιατί η φωνή δεν έχει σχέση με τον Στέλιο Βαμβακάρη. Και ειδικά στο “Πατώ στα χιόνια” ακούγεται και μια δεύτερη φωνή, που λογικά είναι η Πομώνη.

Όσο για τους στίχους, πρέπει να λέει τα εξής:
Τι να της πω της μοίρας μου,
πώς μ’ έχει καταντήσει;
Κι αδιάκοπα με τυραννά,
μέχρι να με ξοφλήσει.

Μπράβο, αυτό είναι.

:088: Ωραίος!!!

Ψηφιοποίησα και ανέβασα το “Πατώ στα χιόνια καίγομαι”:

//youtu.be/ZijWCpdhhfU

(οι φωτογραφίες είναι από το οπισθόφυλλο του δίσκου)

Και “Τ’ άσπρα ρούχα”

//youtu.be/21FjmMp32ro

Ξανα ανέβηκε με καλύτερο ήχο:

//youtu.be/SLxdljUSS7w

Εγώ ακούω “μέχρι να με κσοφήσει”. Όπως λέμε και “ογδομήντα”.
Αλλά αν ψήφιζα θα έλεγα ότι είναι “μέχρι να με ψοφήσει”.
(εννοώ το θέμα του #8)

“μέχρι να με ξοφλήσει” λέει

Βασικά δεν είπα τι λέει, είπα τι ακούω. Και δεν ακούω λαμδα. Μπορεί όμως και να λέει έτσι.

Ναι οκ πιθανότατα δεν το λέει καν… Τα έκανε αυτά ο Μάρκος :wink:

Αλλά αν ίσως δεν το λέει, τότε μπορεί κι αυτό που φαίνεται σαν ξ να είναι ψ. Νοηματικά δεν είναι αταίριαστο σαν λέξη ούτε εκφραστικά εκτός ήθους. Φυσικά δεν επιμένω παραπάνω, αφού δεν ακούγεται καθαρά δεν θα μπορούσα.

ΥΓ πέραν του τι πραγματικά λέει, προσωπικά τραγουδώντας: “κι αδιάκοπα με τυραννά μέχρι να με ψοφήσει”, όχι απλώς γεμίζει το στόμα μου, αλλά και “τελειώνει” το τραγούδι χωρίς “παρομοιώσεις και μεταφορές”, δηλ. - πώς να το πω - με όλη του τη σημασία. Είναι κι αυτό μια αίσθηση πληρότητας.
Προσωπικά μιλώντας, ξαναλέω (για τον εαυτό μου). Να τραγούδαγα “μέχρι να με ξοφλήσει”, θα μου φαινόταν ατελές.