Πλήρης εργογραφία του Μάρκου Βαμβακάρη - 2η έκδοση (Σεπτέμβριος 2020)

Σ’ αυτή την περίπτωση μάλλον δε χρειάζεται καν να αναφερθεί ο Κουνάδης, αφού θα ήταν πηγή μόνο για τους υπόλοιπους στίχους, όσοι ακούγονται καθαρά και δε χρειάζονται άλλη πηγή εκτός από την ηχογράφηση.

Ωστόσο το συγκεκριμένο τραγούδι έχει κι άλλα δύσκολα σημεία, που δε νομίζω ότι ο Κουνάδης τα καλύπτει κατά τρόπο τελεσίδικο. Η συζήτηση που παραπέμπει ο Άνθιμος τα πιάνει κι αυτά, ρίχνει νέο φως, αλλά και πάλι δε φαίνεται να καταλήξαμε σε ομοφωνία. Οπότε, σε κάθε αμφίβολο σημείο ο καθένας παίρνει την ευθύνη της επιλογής του…

Πάντως προκύπτει το ηθικό δίδαγμα που θα ήταν ούτως ή άλλως αυτονόητο: Δε δεχόμαστε καμία καταγραφή ως εκ προοιμίου αλάνθαστη. Ελέγχουμε και σε σχέση με το ηχογράφημα και, σε περίπτωση όπου κάποια λέξη φαίνεται ασυνήθιστη, περίεργη, ή όχι πολύ καθαρή στον ήχο, ψάχνουμε και αν έχει ήδη γίνει σχετική συζήτηση και προτάσεις (και όχι βέβαια αποκλειστικά στο ρεμπέτικο φόρουμ), που επίσης τις ελέγχουμε.

Και ακόμη: ο κάθε Μπάμπης του κάθε ρεμπέτικου φόρουμ ενδέχεται να έχει περισσότερο δίκιο από μια πηγή που πληροί τις τυπικές προϋποθέσεις να μπει στη βιβλιογραφία.

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι το μόνο…

Εξαρτάται απ’ το πόσο χρόνο επιλέγεις να ξοδέψεις, ανάλογα και με το συγκεκριμένο στόχο σου…

1 «Μου αρέσει»

Λοιπόν όχι, το βρήκα το ράστι πράγματι, στης Καραΐνδρου τη συνέντευξη (59.02):

https://www.google.com/search?q=%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%85+%CE%B2%CE%B1%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B7%CF%83&oq=%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%85+%CE%B2%CE%B1%CE%BC%CE%B2&aqs=chrome.1.69i57j0i22i30.9132j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:3d253054,vid:soM00Z_oMv8

Χρησιμοποιεί τη λέξη ως “συνώνυμη”, εναλλακτική ας πούμε ονομασία για το δρόμο αραπιέν, δεν αναφέρεται στο ντουζένι ράστι.

2 «Μου αρέσει»