Πιο κάτω από τον "πάτο"

ε οχι και εκκατονταδες !!! εκτος αν εννοεις τη ΣΟΥΛΑ ΜΠΟΥΛΑ και τον ΜΠΑΟΥΛΑ, που δε πιστευω να εννοουσες.κι επειτα δε ξερω και για γειτονιες που να τραγουδουν Αλεξιου η Μικρουτσικο.Ισαακ θα με τρελλανεις…
Απλα αυτο που μας εμεινε σ εμας που ειμαστε γονεις ειναι να ποτισουμε τα παιδια μας με τ’ακουσματα μας πρωτου προλαβουν αλλοι και καταντουσουμε μουσειακο ειδος…

:110:
Έγραψες μεγάλε! Μ’ αρέσεις.
Και με γλίτωσες γιατί θα έγραφα τα ίδια.

Συνονόματε, μ’ όλο το σεβασμό, αλλά έχεις βάλει πολύ ψηλά τον πήχη. Δε νομίζω ότι προλαβαίνουμε να ποτίσουμε κανένα με τίποτα. Ο κόσμος, τα παιδιά, τρέχουν - φεύγουν. Αντε ίσως να προλάβουμε να μεταδώσουμε την αγάπη μας για την καλή μουσική, την αναζήτησή μας για την ομορφιά. Δεν καταφέρνουμε και τίποτα λέγοντας σοφίες ή υποδεικνύοντας CD, βιβλία κ.λπ… Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε οι ίδιοι ένα ζωντανό παράδειγμα του τι θα θέλαμε να πούμε. Να μπορούν να καταλάβουν οι νεοσσοί τις μεθόδους μας, τα κόλπα μας, το πως σκεφτόμαστε. Αυτά. Και να με συμπαθάς αν ξέφυγα.

Ας επισημάνω πως, προϊούσης της δημοσκόπησης, βρέθηκαν ήδη 6 στελέχη δισκογραφικών εταιριών μεταξύ μας! Χα!

… Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε οι ίδιοι ένα ζωντανό παράδειγμα του τι θα θέλαμε να πούμε. Να μπορούν να καταλάβουν οι νεοσσοί τις μεθόδους μας, τα κόλπα μας, το πως σκεφτόμαστε.

Κώστα έτσι ακριβώς είναι. Ο άνθρωπος περισσότερο εμπνέεται απο ζωντανά παραδείγματα, παρά απο σκέτα λόγια.

Εγώ θα συμφωνήσω με κάποιο προλαλήσαντα, που ανέφερε ενδεικτικά το Βαγγέλη τον Κορακάκη. Ενδεικτικό τραγούδι το “Μάνα πού ζω” και ιδίως με τη δική του εκτέλεση, όχι του Μητροπάνου, γιατί όσο κι αν έκανε ο Δημήτρης το τραγούδι γνωστό, ο δημιουργός έχει ΤΗΝ απίστευτη χροιά φωνής!

Επίσης, μπας κι έχετε ακούσει αυτή τη μπάντα του ηθοποιού από το “λούφα και παραλλαγή” (στρατιώτης Παπαδόπουλος κλπ);;; Ο κολλητός μου από το λύκειο έχει έναν αδερφό, που κάποτε μας κόλλαγε να του δείξουμε δυο νότες και πριν λίγο καιρό τον πετυχαίνω σε μια μεταμεσονύχτια εκπομπή της Μπίλιως Τσουκαλά να τραγουδά με την κομπανία αυτή!!! Παίρνω τον κολλητό, μου λέει “δεν το ήξερες; Ο Παναγιώτης είναι μουσικός!” Τρελάθηκα! Και καλός ο τύπος, πολύ ιδιαίτερος! Αν έχετε ακούσει τίποτα για δίσκο τους ή εμφάνιση κάπου, γιατί τους άφησα σε περιοδία στην επαρχεία εδώ και καιρό και δεν ξέρω τι απόγινε, ρίξτε ένα σύρμα. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Αν εννοείς τους “Άπορους Άρχοντες” του Νίκου Καλογερόπουλου [b]δες εδώ σχετικά[/b].

Χαιρετώ όλα τα παιδιά.Δυστηχώς ο τελευταίος χρόνος με κράτησε μακριά απο υπολογιστές αλλά όχι και απο το κοινό μας πάθος.Όλα τα πράγματα κάνουν το κύκλο τους.Σκεφτείτε οτι ολα τα σκουπίδια που μας λανσάρουν και έχουν λανσάρει απο πολύ παλιά( και αναφέρομαι σε ντόπια και ξένα) κάνανε την εμφάνιση τους, μας τα επέβαλαν με πλύση εγκεφάλου να τα ακούμε παντού θέλουμε δεν θέλουμε,αλλά σε λίγο καιρό πήραν την θέση τους στα αζήτητα.Το λαικό τραγούδι δεν ξεχάστηκε,ούτε θα ξεχαστεί ποτέ,διότι έχει μεγάλη και κυρίως αυθεντική ιστορία. Και μόνο η ύπαρξη του Φόρουμ είναι ενα αισιόδοξο σημείο.Μην ξεχνάτε μετά την παρακμή ακολουθεί η αναγέννηση.Υπομονή!:088: