Περσικό Σέταρ

εγω αδελφια ειπα την αποψη μου και τιποτα παραπανω.και εγω 30 χρονια ως ασυρματιστης στο εμπορικο ναυτικο εχω ταξιδεψει παμπολες φορες σε αυτες τις χωρες της ανατολης.αυτο δεν παει να πη οτι δεν συμπαθω η αντιπαθω ορισμενους ανθρωπους απλα ειπα οτι η δικη μας μουσικη παραδοση χανετε καπου μεσα στους αιωνες και ας ψαξουμε να την βρουμε αυτο εννοουσα.οσο για την μεταναστευση γνωριζετε πως πηγαιναν στο εξωτερικο οι δικοι μας με ιατρικες εξετασεις κλπ.και στο κατω κατω της γραφης αυτη η χωρα δεν μπορει να θρεψει τα δικα της παιδια και το ξερετε.και κατι αλλο,τι κολτουρα να φερουν εδω οι μπαγλαντεζοι και οι πακιστανοι?μη γελιομαστε τα βλεπουμε καθε μερα στους δρομους.αλλα ξεφυγα λιγο απο το θεμα εγω σεβουμε και τις περσικες και τις ινδικες παραδοσεις αλλα λογικο ειναι να θελω να μαθω πρωτα της πατριδας μου.καλες γιορτες.:088:

Πέρα από το ότι διαφωνώ με αυτά που λες γιά τη μετανάστευση, που είναι εκτός των άλλων και ανακριβή, και εκτός από το ότι είναι ανακριβή αγνοοούν και τη συσσωρευμένη πείνα και πολεμική βία που προκαλεί πάνω στον πλανήτη ο “αναπτυγμένος” κόσμος στον οποίο ανήκει η πότε “ισχυρή” και πότε “μικρή” Ελλάδα και φυσικά ολόκληρη η Ευρώπη, πέρα από αυτά, μιά κουβέντα γιά ένα πέρσικο μουσικό όργανο δεν είναι ούτε σαν πρόσχημα κατάλληλη γιά σχόλια σαν το προηγούμενό σου.

Ειναι το μοναδικο οργανο το οποιο μπορει να χαρακτηριστει καθαρα Ελληνικο με την εννοια οτι σταθεροποιηθηκε (ανεξαρτητα απο καταγωγες) με συγκερασμενο τασταρισμα και ανατολιτικο παιξιμο που βασιζεται στα μακαμια.
Δεν υπαρχει Ελληνικη μουσικη με την ιδια εννοια που υπαρχει Ελληνικο Κρατος.
Η μουσικη ειναι σαν την χλωριδα και την πανιδα.Δεν εχει καθαρα συνορα πουθενα στον κοσμο.
Το προβλημα το οποιο οδηγει σε γκρινια ειναι ασχετο απ την μουσικη.
Οφειλεται αποκλειστικα στην δυνατοτητα μιας χωρας να αφομιωνει ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ξενες επιρροες και κατοπιν να τις προβαλλει προς τα εξω μετουσιωμενες προσδίδοντάς
τους την δικη της ταυτοτητα.
Τωρα οσον αφορα την ταυτοτητα, εξαρταται απ την ευρωστια της χωρας αυτης δηλαδη οικονομικη και πολιτικη ανεξαρτησια.
Ενα κρατος ζητουλας,πολιτικα και οικονομικα εξαρτημενο(μια ανασα απ την πτωχευση)
μοιραια κινειται στα πολιτιστικα σαν εκκρεμες αναμεσα στην παραδοσιολατρεια(σαν αμυνα) απ την μια και στον πιθηκισμο απ την αλλη.
Δεν νομιζω οτι ειμασταν ποτε οικονομικοπολιτικα υποδουλοι σαν Ελληνικο Κρατος ουτε στους Τουρκους ουτε στους Περσες.
Ριχτε μια ματια γυρω σας και αμα δειτε κατι που φτιαχνεται στην Ελλαδα σφυριχτε μου κλεφτικα(εξαιρειται το μπουζουκι):091:

Γεια σου φίλε

Λες ότι δεν πρέπει να μιλάμε για άλλο θέμα αλλά το κάνεις

Μετα όσοι δεν έχουν την άποψή σου και θέλουν να απαντήσουν, τι θα τους πει κανεις, ότι είναι εκτός θέματος; Δύο μέτρα και δύο σταθμά

Μπορεί κάποιοι όπως τον ΑΚΕΝΑΤΟΝ να νιώθουν αυτή την ανάγκη να ασχολειθούν με τη παράδοσή τους για να βρουν κάτι που νιωθουν οτι τους ξεφεύγει σταδιακά όταν περπατάνε στο δρόμο, δηλαδή την πολιτιστική ταυτότητα της χώρας τους. Ο γούστος για τον εξωτισμό δεν μπορεί να υπάρχει πια, όταν επικρατεί μια ιδεολογία που λεει ότι πρέπει να αναμειχθούν όλοι οι πολιτισμοί σε όλες τις χώρες σε ένα μεγάλο shaker. Ολοι ίδιοι τελικά με τη “world culture”

Η μετανάστευση είναι φαινόμενο που αλλάζει και τους πολιτισμούς. Στο Λουξεμβούργο τα πορτογαλλικά εγιναν η 2ρη επίσημη γλώσσα της χώρας. Ευρωπαική γλώσσα είναι εντάξει, απλα αυτό δείχνει πως μπορεί μια χώρα να αλλάξει με τη μαζική μετανάστευση.

Αν ο κάθε μετριοπαθής πολίτης δεν θέλει να ασχοληθεί με το θέμα για να το παίξει γενναιόδωρος, ξεπουλώντας τα συμφέροντα των επόμενων γενεών, τότε ασχολούνται οι εξτρεμιστές με εξτρεμιστικά μέσα. Και τότε είναι επικίνδυνο. Δεν μπορεί το πρόβλημα να λυθεί μονο με βάση τη προσωπική περίπτωση του κάθε μετανάστη. Είναι συλλογικό φαινόμενο με μεγάλες συνέπειες.

Το δημογραφικό πρόβλημα, η αντικατάσταση του πληθυσμού απο ανθρώπους άλλων πολιτισμών, το ότι μια κοινωνία το παίζει υποκριτικά γενναιόδωρη με τους άλλους και ταυτόχρονα δεν κάνει τίποτα για την νεολαία της που δεν έχει να φάει και ονειρεύεται για εξωτερικό, όλα αυτά τα προβλήματα υπάρχουν.

Παντού στην Ευρώπη κάποιοι θέλουν να κλείσουν τα μάτια για “ανθρωπιστικούς” λόγους. Αλλά αυτό δεν είναι τόσο ανθρωπιστικό, απλά δεν θέλουμε να λάβουμε τις ευθυνες μας για να το παίξουμε ανθρωπιστές.

1/ Tι φταίει ο Ελληνας πολίτης και πρέπει να του αλλάξουμε με το ζόρι το πολιτιστικό του περιβάλλον, τον πληθυσμό της χώρα του κλπ;

2/ Η πρόσφατη Ιστορία της Ελλάδας μοιάζει περισσότερο με την Ιστορία των τριτοκοσμικών κρατών. Αποικία των Οθωμανών ήταν η Ελλάδα ως το 19ο αιώνα - και ας λέμε « αυτοκρατορία » αποικία ήταν

3/ Τι φταίει ο Ελληνας εργαζόμενος αν χρησιμοποιείται η μετανάστευση απο κάποιους για να μην αυξηθούν οι μισθοί στις δύσκολες δουλειές; Αφου αντι να αυξηθούν οι μισθοί σ αυτές τις δουλειές για να τις κάνει ο Ελληνας, « κάποιοι » χρησιμοποιούν τους μετανάστες που δέχονται να κάνουν την ίδια δουλειά για κατώτερο μισθό (γιατι δεν έχουν άλλη επιλογή)… και μετά έρχονται οι ίδιοι και σου λένε « για κοίταξε ο Ελληνας δεν θέλει να κάνει αυτές τις δουλειές ». Τι βρώμικο παιχνίδι είναι αυτό.

Και μην έρθει κανείς να μου πει ότι είναι επιχειρήματα της ακροδεξιάς. Ο Μαρξ ήταν που έλεγε ότι «οι μετανάστες είναι ο εφεδρικός στρατός του καπιταλισμού». Δεν έχω τίποτα εναντίον όποιουδήποτε μετανάστη, δεν φταίνε αυτοί αν οι Ευρωπαικές κυβερνήσεις δεν λαμβάνουν τις ευθύνες τους.

Ο Ακένατον Ακιε ήτανε απαξιωτικός απέναντι σε ανθρώπινα όντα και παραδόσεις που δεν είναι Ελληνικές. Γι’ αυτό πιστεύω ότι σεμναρίστηκε.
Αυτή η απαξίωση του “άλλου” είτε σαν παρουσία είτε σαν πολιτισμός και παράδοση είναι χαρακτηριστικά γνωρίσαματα ρατσιστικής αντιμετώπισης. Και δυστυχώς πολλοί αντιδρούν έτσι χωρίς να καταλαβαίνουν τι κάνουν. Φρασεις του στυλ “εγώ τους σέβομαι, δεν έχω τίποτα μαζί τους αλλά τι γυρεύουν εδώ τι κουλτούρα να φέρουν” είναι και οι πιο επικίνδυνες.

Δεν αμβιβάλλω ότι ο Ακέτανον μπορεί να είναι και γαμώ τα παλλικάρια και να νταλαβερίζεται λόγω της δουλειάς του με πολύ περισσότερο ξένους απ’ ότι εμείς. Αυτά τα σχόλια όμως πρέπει κατευθείαν να καταδικάζονται γιατί απαξιώνουν τον άνθρωπο. Και εκεί βάζουμε τελεία. Τουλάχιστον τη βάζω εγώ.

Και ναι αυτά που λές είναι επιχειρήματα της ακροδεξιάς. Τα άκουγα τόσα χρόνια στο Παρίσι από τον Λεπέν. Ενιωσα την πίκρα όταν είδα το 17 % το 2002 όπως και εσύ φαντάζομαι και είδα την πλύση εγκεφάλου από το TF1 για την επικινδυνότητα των banlieux που προηγήθηκε τα προηγούμενα χρόνια.

Προσοχή: δεν λέω ούτε εννοώ ότι είσαι ακροδεξιός, απλά κατατάσω τα επιχειρήματα που τα θεωρώ ατυχή, πάντα κατά τη γνώμη μου φίλε Ακιε.

Μιάς και ακόμη μιλάμε για το σετάρ θα ήθελα να προσθέσω δύο πράγματα.
Πρώτον ότι είχα την τύχη δύο χρονιές να απολαύσω απο κοντά τον εξαιρετικό Κία Ταμπασιάν σε μοναδικά παιξίματακαι τις δύο φορές στο σπίτι του Κυριάκου του Καλαϊτζίδη, και δεύτερον να σας διαβεβαιώσω ότι η τεχνική του δεξιού χεριού είναι ξεχωριστή. Το όργανο παίζεται με φυσικά ή τεχνητά νύχια που βρίσκονται στον αντίχειρα και στον δείκτη του δεξιού χεριού.
Το βέβαιο είναι πώς οι Πέρσικες μουσικές παραδόσεις και η Πέρσικη κλασσική μουσική σχολή όντας παλαιότερες της Αραβικής και οπωσδήποτε της Οθωμανικής πέραν του ότι εμένα προσωπικά με συγκινούν ιδιαίτερα,αποτελούν αναμφίβολα θεμελειώδης τροφοδότες όλης της μουσικής στην Μεσόγειο, την Μέση, Εγγύς και Άπω Ανατολή.

Είναι άλλος κόσμος, όντως φαίνεται παρα πολυ δύσκολο

Ελληνας που παίζει σέταρ με πλήκτρο στο Youtube !

Και η ιστοσελία του Ταμπασιαν που λες, που παίζει σέταρ

Δεν νομίζω ότι μπορείς να πεις κάτι τέτοιο. Στην Ελλάδα δίνεται παρα πολυ εύκολα ο χαρακτηρισμός « φασίστας » – ή άλλους παρόμοιους όπως «απαξιωτικός απέναντι σε ανθρώπινα όντα»– σε όποιον δείχνει επιφυλακτικός για το θέμα

Τι να σου πω, αυτό που ήθελα να πω το είπα προηγουμένως με αρκετή αγανάκτηση (και συγγνώμη για τα λάθη που διαβάζω τώρα στο μήνυμά μου). Αν συνεχίσουν έτσι τα πράγματα θα είμαστε όλοι μάρτυρες του αποτελέσματος της ιδεολογίας του πολιτικού ορθού.

Μου μαθαίνεις ότι η αναλύση του Μαρξ για τη μετανάστευση είναι της ακροδεξιάς. :088:Εγω πιστέυω ειλικρινά ότι η μαζική μετανάστευση εξυπηρετεί μόνο το μεγάλο κεφαλαίο και τους δυνατούς και καταστρέφει τους μικρούς και τους πιο αδύνατους ντόπιους. Και ότι αυτοί που με ειλικρίνεια και για ανθρωπιστικούς λόγους δεν θελουν να δουν το πρόβλημα εξυπηρετουν μια λογική που στην ουσία δεν αντιστοιχεί με τα πιστέυω τους.

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Άλλο θέμα η μετανάστευση, φίλε μου, και δεν είναι του παρόντος να επεκταθούμε σε αίτια - συνέπειες κ.λπ.
Και άλλο θέμα να απαξιώνουμε γενικά τον πολιτισμό αυτών των φτωχοδιάβολων κρίνοντας από μια μερίδα εξαθλιωμένων που πέφτει στην αντίληψή μας να περιφέρεται δεξιά και αριστερά στον προσωπικό της αγώνα για επιβίωση.
Γιατί και αυτό είναι μια μορφή φασισμού και μάλιστα η πιο ύπουλη !

Φιλικά πάντα και εννοείται πως δεν αναφέρομαι στους συνομιλητές εδώ !

και εδω το user profile στο youtube απο τους Constantinople με πολλα κ διαφορα βιντεακια με σεταρ… πολυ ωραια ΟΛΑ κατα την γνωμη μου!! ειχα αγορασει κ cd τους απο το Εν Χορδαις στη Σαλονικη (εδω και καιρο κλειστο)… ηταν ΟΛΟ παρα πολυ ωραιο!!

:088:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 16:51 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 16:42 —

http://ecx.images-amazon.com/images/I/61TvSllXs1L.SL500_AA240.jpg

νατο κ το cdάκι… :-)-=0

Ακιε, γίνεται μιά κουβέντα γιά ένα πέρσικο παραδοσιακό όργανο και βρίσκει κάποιος αφορμή γιά να πει “γεμίσαμε λαθρομετανάστες ρε μάγκες μου”. Εγώ πάλι θα μπορούσα να βρω αφορμή και να πω για το πυρηνικό πρόγραμμα του Ιράν, τις αντιδράσεις των ΗΠΑ, το πυρηνικό οπλοστάσιο των ΗΠΑ, τα πυρηνικά του Ισραήλ, το τείχος στην Δυτική Όχθη της Παλαιστίνης, τον πυρηνικό αφοπλισμό, τα πυρηνικά απόβλητα, το απεμπλουτισμένο ουράνιο, την ανακύκλωση των απορριμάτων και την ιδιωτικποίηση της ηλεκτρικής ενέργειας.
Κι αν μού έλεγε και κανείς τίποτα θα του απαντούσα, πως εφόσον θεωρεί το ζήτημα εκτός θέματος δεν μπορεί να πει και τίποτα γι’ αυτά που έγραψα.

Όσο γιά τον Μαρξ, την “πολιτική ορθότητα”, το δημογραφικό πρόβλημα, την “ανάμιξη των πολιτισμών”, το “τι φταίει ο έλληνας πολίτης”, το “ανθρωπισμό”, τους “εξτρεμιστές και τα εξτρεμιστικά μέσα”, την “προσωπική περίπτωση” και το “συλλογικό φαινόμενο”, τις ευρωπαϊκές κυβερνήσεις, τους μισθούς, την ανεργία κλπ, όλα αυτά είναι πολύ ενδιαφέροντα θέματα κι αν έχεις όρεξη μπορείς ν’ ανοίξεις ένα θέμα σ’ έναν κατάλληλο χώρο και να με φωνάξεις εκεί να συζητήσουμε.
Πάντως ξέρε, ότι η μετανάστευση δεν υπάρχει ούτε από “εξωτισμό” ούτε από ιδεολογία, αλλά επειδή μόνο εφέτος αυξήθηκαν κατά διακόσια εκατομύρια οι άνθρωποι που λιμοκτονούν πάνω στη γη και επειδή η αύξηση των πολέμων προκαλεί αύξηση των προσφύγων: Δεν νομίζω ότι έχει κανείς το περιθώριο να λέει: “Και τι φταίω εγώ για όλα αυτά”.

Στο συνημμένο αρχείο απεικονίζεται ο Ρήγας Βελεστινλής “ψάλλων τον θούριον”, ανάμεσα δε στους στίχους του θούριου υπάρχουν και η στροφή:
Να σφάξωμεν τους λύκους
που στο ζυγό βαστούν
και Χριστιανούς και Τούρκους
σκληρά τους τυραννούν
Δεν ξέρω βέβαια για τη σφαγή, αφού δεν είναι η σφαγή σκοπός, αλλά θα μπορούσε η στροφή αυτή να τραγουδιέται σήμερα με τους στίχους
Να ;;; τους λύκους
που στο ζυγό βαστούν
και Έλληνες και Ξένους
σκληρά τους τυραννούν
και να ψάλλεται με το έγχορδο όργανο που κρατάει ο Ρήγας σε αυτή την απεικόνιση, και το οποίο μοιάζει κάπως με ταμπουρά. Μήπως γνωρίζει κανείς αν το όργανο αυτό έχει σχέση με το περσικό σέταρ;

Ας με συγχωρούν οι συντονιστές αλλά ήθελα νω δώσω ένα έμπρακτο παράδειγμα του τι εννοώ παραπάνω.

Από την όψη δε θα έλεγα πως φέρνει σε σετάρ. Δε μου βγάζει και νόημα κάτι τέτοιο. Από που κι ως πού σετάρ; Ο πίνακας αυτός είναι ο Ρήγας μέσα από τα μάτια της Δύσης (ο ζωγράφος ήταν Βαυαρός). Οι άρχουσες τάξεις της Ευρώπης ήθελαν ίσα-ίσα να προβάλλουν μια Ελλάδα “αποκομμένη” από την Οθωμανική Ανατολή. Δεν θα έβαζαν στα χέρια ενός σημαντικού εκφραστή αστικού-εθνικοαπαλευθερωτικού αγώνα ένα όργανο από τα βάθη της… Περσίας. Αυτό σε συνδιασμό με το ότι ο Ρήγας ζούσε στην Βιέννη όταν έγραψε τον Θούριο, εμένα μου κάνει πιθανότερο να είναι μαντολίνο αυτό που κρατάει στον πίνακα. Το πολύ-πολύ να αντέγραψε πάνω στην ασχετοσύνη του λάθος τον Ελληνικό ταμπουρά. Όχι όμως και σετάρ.

Όσο για τις σφαγές και τα σφαχτάρια, ένα έχω να πω:
Καταδικάζουμε την βία απ’ όπου κι αν έρχεται.” :019:

  • George A. P.
    [SIZE=2](σμπαθάτε με, αλλά το βρίσκω τόσο γουστόζικο και αστείο τσιτάτο, όσες φορές κι αν το ακούω και από όποιον και να το ακούσω, δε μπορούσα να μην το γράψω…)

    Για να μην ξεφεύγω απ’ το θέμα. Δεν θα έλεγα ότι πέρα από την εμφάνιση το σετάρ έχει άλλα κοινά με τα δικά μας ταμπουροειδή. Ειδικά στο παίξιμο, μπορώ να επιβεβαιώσω αυτά που λέει ο αγαπητός Αγάπιος.
    Έναν λαϊκό κιθαρίστα όλο κι όλο ξέρω στο Λονδίνο, κι αυτός επ’ ουδενί να πιάσει το όργανο, λόγω… μανικιούρ για το σετάρ του. :mad:
    [/SIZE]

Kyprios metanastis stin ameriki hehehehe

Μοιάζει με μαντόλα δεν νομίζεις;

ΟΙ Δυτικοι ζωγράφοι δεν ήξεραν τους ταμπουράδες και πολλές φορές βάζανε μαντόλες.

Για τα μηνύματα περι μαζικής μετανάστευσης θέλω να πάψω να απαντώ. Το μέλλον θα κρίνει τις απόψεις όλων και θα πει ποιες πολιτικές αναλύσεις έχουν δώσει προτεραιότητα στην υπεράσπιση των συμφερόντων του λαου και ποιες όχι…

Δεν το βρίσκω κακό. Είναι μεν πράγματι μία εμπορική μόδα, αλλά η δυνατότητα να παίρνει κανείς μερικές τζούρες από πολιτισμούς που δε γνωρίζει δε βλάφτει κανέναν. Το αν θα τις πάρουμε επιφανειακά ή με κατανόηση εξαρτάται από εμάς. Προσωπικά έχω μερικούς δίσκους με Ιρανικά, Ινδικά, Πακιστανικά και λοιπά εξωτικά. Δεν τα καταλαβαίνω ούτε στο 5% του πόσο καταλαβαίνω τα ελληνικά, κι ούτε φιλοδοξώ να γίνω ποτέ ειδήμων σε κανένα από αυτά, αλλά τα ακούω με ευχαρίστηση, σεβασμό και μια (ταπεινή έστω) προσπάθεια κατανόησης. Το γιουτιουμπ, ανάμεσα στους τόνους σαβούρας που σερβίρει, έχει και θησαυρούς από όλη τη γη, που διάφοροι μάς τους προσφέρουν έτοιμους. Κρίμα δεν είναι να τους αρνηθούμε;