Περιεργο μπουζουκι γιωργου μπατη

αυτο το οργανο παντα ειχα την περιεργια, τι ειναι τελικα? εχουμε πληροφοριες? εμενα μου φαινεται σαν 12χορδο μανδολινο που του μακρυναν το ‘‘χερι’’. και ισως πλακε μανδολινο. τα κλειδια απο οτι ειδα σε μεγενθυση, εχουν ενα μικρο κενο αναμεσα στα πληκτρα, που τα χωριζει σε τριαδες. :thinking:
2

3 «Μου αρέσει»

Όντως ξεγελά η φωτογραφία και φαίνεται για πλακέ, αλλά ίσως να μην είναι

Επίσης εκείνη την εποχή οι ταστιέρες ήταν φαρδιες, μπορεί λοιπόν να είναι 6χορδο με μεγάλα κενά, ή τετράχορδο της εποχής

Όπως βλέπεις σε βοήθησα πολύ με τις απαντήσεις μου :joy:

1 «Μου αρέσει»

η ονομασία είναι Mandriola και, ειδικά στην πλακέ του εκδοχή που μαλλον βλέπουμε εδώ, νομίζω είναι Γερμανικού τυπου όργανο.
Αναρωτιέμαι αν είναι αρματωμένα πιο βαριά για τις έξτρα χορδές, πράγμα που ισως τα έκανε πιο ανθεκτικά και ως μπουζουκια.
Ή απλά αυτό υπήρχε, αυτό μετέτρεψαν…

1 «Μου αρέσει»

images

4 τριπλές χορδές .
υποθετω εχει το κούρδισμα μαντολίνου.
η όχι? ειδομεν

1 «Μου αρέσει»

Μεγεθύνοντας την εικόνα και αν συγκρίνουμε το μπράτσο με του μπαγλαμά, δεν μου φαίνεται τόσο χοντρό για να έχει 4 διπλές χορδές, για 3χορδο μου μοιάζει

Όπως έχει αναλυθεί εδώ μέσα, τα κουρδίσματα (για τα 4χορδα) δεν νομίζω να έχουν σχέση με του μαντολίνου, και ρε-λα-ρε-λα κουρδιζαν και άλλα πολλά ανάλογα το μέρος, υπάρχουν μέλη που γνωρίζουν καλύτερα από μένα

ειναι μετασκευασμένο με μακρύ μάνικο.
δεν ειναι πλέον ειδος μαντολινου, παρα ειδος μπουζουκιου.

1 «Μου αρέσει»

Αυτο πιστευω κι εγω, μετατροπη σε μπουζουκι. Αλλωστε ειναι γνωστο οτι ο μπατης ασχολουνταν με μεταπωλησεις οργανων…

1 «Μου αρέσει»

Εντελώς διαφορετικό σχήμα καπακιού, καμμία σχέση με το όργανο της φωτογραφίας με Μπάτη κλπ.στου Καραϊσκάκη.

αυτο ειναι Γερμανικο.
octaviola ! του ομοιάζει περισσότερο.

1 «Μου αρέσει»

Του μπατη δινει την εντυπωση για πιο στρογγυλο σκαφος. Αυτο ειναι λεπτομερια ομως. Δεν εχουν ολα τα οργανα το ιδιο καλουπι. Οπως και να εχει παντως, νομιζω οτι λυθηκε το μυστηριο. Προκειται για ενα ειδος 12χορδου μανδολινου που του μακριναν το “χερι”. Συμφωνουμε ολοι σε αυτο, η να προκειται για καποιο αλλο οργανο;

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω είναι «κανονικό» δωδεκάχορδο μπουζούκι, αστικοποιημένη εκδοχή πολύχορδου συνοδευτικού ταμπουρά. Τέτοιοι ταμπουράδες, με είτε 12 χορδές όπως του Μακρυγιάννη ή 10 όπως ο (μάλλον) δεύτερος Γαΐλας που λανθάνει στη Βιέννη ξυσμένος από καραγκιόζη*, θα πρέπει να ήταν πολύ κοινοί στον καιρό τους, δεν σπανίζουν ανάμεσα στους λίγους ελληνικούς ταμπουράδες που σώζονται ή έχουν απαθανατιστεί, ενώ βρίσκονται και από ανατολή και Βαλκάνια. Σήμερα δυσκολευόμαστε να τους φανταστούμε ως «κανονικά» όργανα, αλλά δεν κάνουν κάτι λιγότερο από την βούρτσα του λαούτου ή της κιθάρας, έστω και μονοφωνικότερα, ενώ πιθανότατα έπαιζαν και άρυθμο ίσο τρεμόλο, μελωδική συνοδεία κορμό αργών εμφατικών φράσεων, απλά ριφάκια και γέφυρες, σουτιέν με γιεντέν ή «κανονικό» δεσπόζουσας, και κάποιες δίφωνες τροπικές «συγχορδίες» με κάποιες χορδές κουρδισμένες δεσπόζουσα ή πιασμένες με καρφάκια ή κρικάκια. Δεν θα πρέπει να έγιναν και πολλά τέτοια μπουζούκια─την εποχή του αστικού μπουζουκιού είμαστε ήδη φίσκα λαούτα και κιθάρες─αλλά λογικό μου φαίνεται ένα από τα λίγα που έγιναν να κατέληξε στα χέρια του Μπάτη.

*Long-necked lute | Weltmuseum Wien

3 «Μου αρέσει»