Il Colascione

Μάλλον πρόκειται για όργανο της αναγέννησης που μοιάζει στον ταμπουρά.Δείτε το παρακάτω λίνκ
http://www.liuteriascala.com/colascione.html?#tenore

2 «Μου αρέσει»

Σ ’ αυτό το βιβλιο,

υπάρχει ενα σχεδιάγραμμα του colascione. (άταστο τρίχορδο ,μονές χορδές) .
κατ’ ευθείαν από την αρχαιότητα (πανδούρα)
οργανο Νοτίου Ιταλίας .(Μπαρόκ εποχή .17ος αιώνας .

όπως άταστος είναι και ο ταμπουράς από Αφγανιστάν στο μέσον, αλλά περισσότερες χορδές.

ως εδώ είμαστε ακόμη ασυγκέραστοι !

βλέπουμε τους προγόνους του μπουζουκιού μας ? εν μέρει ?

και ενα link για το Colascione.

1 «Μου αρέσει»

Πολύ ενδιαφέρον!
Κι εδώ κάτι:
https://books.google.gr/books?id=ORUSEAAAQBAJ&pg=PA37&dq="Colascione"&hl=el&sa=X&ved=2ahUKEwj44MjPrOrwAhWKCRAIHUNPA0MQ6AEwAHoECAcQAg#v=onepage&q="Colascione"&f=false

2 «Μου αρέσει»

Έ, όλα τα μακρυμάνικα λαουτοειδή από Ισπανία μέχρι Κίνα, από την μεσοποταμιακή πανδουρίδα κατάγονται. Όχι βέβαια κατ’ ευθείαν, γιατί αν προσέξεις καλά το γνωστότερο αρχαίο γλυπτό με πανδουρίδα, (εδώ, εικ. 3) δεν θα δείς ούτε μισή καμπύλη. Η φόρμα του καμπυλόγραμμου σκάφους είναι πολύ μεταγενέστερη.

Και τόσο άταστος, δεν είναι, ταστάρες τεράστιες έχει. Πρόγονος σιτάρ, αν δει κανείς τη σειρά των στριφταριών κατά μήκος του μπράτσου.

Και βέβαια! Τα έχουμε πει (και) εδώ.

παλαιοι μπουζουξηδες…!

Υπάρχει αυτό το κομμάτι που δεν είναι μεν γραμμένο για colascione, αλλά το μιμείται.

Και εδώ ένα άταστο,(βαρύτονο), για παράδειγμα ήχου.

1 «Μου αρέσει»

Κιθάρα μπουζούκι ντούο .

1 «Μου αρέσει»

το μπουζουκι της νοτιας ιταλιας δλδ ε…? της παλαι ποτε μεγαλης ελλαδος!

Ακριβώς! Της Μεγάλης Ελλάδας.
Κατά τα άλλα είναι Τουρκικό όργανο.
ΜΟΝΟΝ κατ’ ΌΝΟΜΑ.

1 «Μου αρέσει»

Ποιος είπε ότι είναι τουρκικό όργανο το μπουζούκι;

Όχι αυτός Νίκο, ο άλλος, πιο δεξιά όπως κοιτάμε. Η λεζάντα λέει: ταμπούρ αριστερά (αυτό που μοιάζει με σιτάρ), νταμπούρα στο κέντρο (που μοιάζει ας πούμε με μπουζούκι), νταφ δεξιά αλλά δε φαίνεται. Είναι όντως άταστος, ευκρινέστερες φτγρ εδώ.

Εντωμεταξύ την ξέρω αυτή τη φωτογραφία, του Σπύρου εννοώ, όχι όμως το βιβλίο. Από πού αλλού άραγε;…

Σωστά, μπερδεύτηκα, συγνώμη Σπύρο!

Το βιβλίο του Σπύρου πάντως, δεν μοιάζει κανονικό βιβλίο, μάλλον είναι το φυλλάδιο μιας έκθεσης οργάνων. Άρα, θα περιέχει φωτογραφίες / κείμενα από άλλα βιβλία.

Είναι 85 σελίδων. Βάζω τα περιεχόμενα αν φαίνονται. 10,5 σελίδες βιβλιογραφία. Είναι στο στιλ "Ελληνικά μουσικά όργανα του Ανωγιαννάκη ",αλλά πολύ μικρότερο

και ολόκληρη η φωτό


.

Το βιβλίο βλέπω υπάρχει ακόμη!

Άρα όχι, δεν είναι φυλλάδιο / κατάλογος εκθέσεως, κανονικό βιβλίο είναι. Υπάρχουν ακόμα 4 αντίτυπα καινούργια και κάποια μεταχειρισμένα.

“this volume was originally produced to accompany an exhibition at the Horniman museum in London”

2 «Μου αρέσει»

καλα ελεγε ο μαρκος… τελικα εχουν και σε αλλες χωρες μπουζουκια. οποιος εχει προχειρο το βιβλιο ας γραψει εδω το σχετικο αποσπασμα. ειναι προς το τελος, εκει με τις ερωτησεις.

Αυτή εδώ η συλλογή 1976 (6 LP τότε) , συμπληρώνει τέλεια το παραπάνω βιβλίο.

νεαρέ δες το , να χαρείς !

1 «Μου αρέσει»

E, δεν χρειάζεται να διαβάσεις την αυτοβιογραφία του Μάρκου, για να μάθεις ότι και σε άλλες χώρες υπάρχουν μπουζούκια…

Έχει πλάκα όμως! Η Κάιλ προσπαθεί per mare, per terra να βγάλει πληροφορίες για μικροδιαστήματα κλπ. (που μόνο πολύ χοντρικά έχει ακούσει ότι πρέπει να υπήρχαν παλαιότερα), ο άλλος δεν χαμπαρίζει ούτε μισό από τέτοια. Είναι χαρακτηριστικό (σελ. 260):

Ε: - Κυρ Μάρκο, τα διαστήματα στο μπουζούκι, είναι τα ίδια όπως στο λαούτο;

Α: - Δεν θα μπορέσω να το ξέρω αυτό το πράγμα, διότι δεν είμαι μουσικός.

Ε: - Όπως στην κιθάρα;

Α: - Άλλα διαστήματα έχει η κιθάρα, άλλα το λαούτο, άλλα το μπουζούκι και άλλα το μαντολίνο.

Ε: - Αυτά τα τάστα, μήπως προηγουμένως, αλλά στη δική σας τη ζωή, είχαν διαφορετικά διαστήματα από ό,τι έχουν τώρα;

Α: - Όχι, αυτά.

Ε: - Αλλά τα διαστήματα, μήπως ήταν μικρότερα; Μεγαλύτερα;

Α: - Δε θα μπορέσω να το ξέρω.

(κλπ.)