Παναγιώτης Τούντας, παρτιτούρες σε δημοπρασία

Εδώ φαίνεται να επιβεβαιώνεται η πιθανολόγησή μου για την προέλευση των τραγουδιών, καθώς διαβάζουμε: “ανέκδοτη σύνθεση από το αρχείο χειρογράφων του Παναγιώτη Τούντα το οποίο δημοπρατήθηκε το 2021 από τον οίκο Φράττη.”

3 «Μου αρέσει»

Μα τι εκπληκτικά τραγούδια!!! Για σου Παναγιώτη Τούντα!!! ΑΘΑΝΑΤΟΣ.

Σοβαρή δουλειά, όχι αστεία. Τουλάχιστον κρίνοντας από το ένα που άκουσα μέχρι στιγμής (Μη μου κοπανάς ρετσέτες). Ποιος ξέρει αν αυτά τα τραγούδια ακούγονταν ζωντανά μέχρι που ξεχάστηκαν, ή αν δε βγήκαν ποτέ σε καμία μορφή μέχρι σήμερα!

1 «Μου αρέσει»

Εξαιρετική εργασία, από όλους τους συντελεστές.

1 «Μου αρέσει»

Μπράβο Τούντα που γράφεις επιτυχίες και το 2023. Και μπράβο και στους συντελεστές.
Το “Μην μου κοπανάς ρετσέτες” σε ύφος εμένα μου θυμίζει αρκετά Παπάζογλου… ίσως να είχε κάτι τέτοιο στο μυαλό του ο Τούντας… υποθέσεις…

5 «Μου αρέσει»

… αλλά και “διαφορετικού” είδους υποθέσεις! Ως πασίγνωστον, τα πάντα παίζανε…

Απ’ ό,τι καταλαβαίνω από το λινκ όπου παραπέμπει το #17, οι παρτιτούρες ουσιαστικά ήταν χωρίς στίχο και έτσι επιλέχθηκε ένα team, που αναφέρεται στην παραπομπή, όπως πχ σαφέστερα και εδώ, το οποίο και έντυσε με στίχο τις μελωδίες.
Η αναφορά σε:

σίγουρα είναι αρκετά τιμητική για το απότέλεσμα στις “ρετσέτες”, ωστόσο - καθ’ όσον πνεύμα αντιλογίας ας πούμε - νομίζω ότι λείπει από τους στίχους το κάτι παραπάνω από την αναπαραγωγή ενός ηθογραφικού στερεότυπου, το οποίο “κάτι παραπάνω” θα μπορούσε να τοποθετηθεί πλάι σ’ ένα τέτοιο μέτρο σύγκρισης όπως ο Παπάζογλου και όχι μόνο.
Τώρα βέβαια μπορεί να πέφτω κι έξω και οι στίχοι να είναι “παλιοί”, για το οποίο αμφιβάλλω και από την άποψη του λεκτικού υλικού τους, αλλά και σ’ αυτή την περίπτωση δε θ’ άλλαζε η γνώμη μου γι’ αυτούς, με την έννοια ότι δε θα ήταν και οι πιο δυνατοί της παράδοσης του ρεμπέτικου - λαϊκού τραγουδιού.
Πάντως, αν πράγματι πέφτω μέσα στην εκτίμησή μου, θα προτιμούσα μια προσπάθεια για έναν λαϊκό στίχο με σύγχρονο λόγο παρά μια άσκηση ρεμπέτικου ύφους, αλλά - υποθέτω - μια τέτοια προσπάθεια θα περιείχε κι ένα παραπάνω “ρίσκο” που αγνοώ αν το συγκεκριμένο πρότζεκτ θα ήταν σε θέση να το αναλάβει ή να το ανεχτεί.

Όταν λέμε “αρκετά Παπάζογλου” εννοούμε, φαντάζομαι, “αρκετά κοντά στα προϋπάρξαντα αδέσποτα”. Η συγκεκριμένη μελωδία πάντως είναι, ουσιαστικά, μία επεξεργασία κλασικής αδέσποτης μελωδίας σε εννεάσημο τύπου καρσιλαμά.

1 «Μου αρέσει»

Νόμισα πως η φράση αφορούσε (και) τους στίχους.
Οπότε κάνοντας λάθος μου δόθηκε η ευκαιρία να σχολιάσω κάτι που έτσι κι αλλιώς ήθελα.