Παναγιώτης Βάρλας

Γειά σας.
Εδώ και κάτι μήνες πήρα το μπουζούκι που με λαχτάρα περίμενα καιρό.
Είχα πει να γράψω δυό κουβέντες αλλά το ξεχνούσα.
Θυμάμαι όταν είχα πρωτοπάει…δεν τον ήξερα τον άνθρωπο…και σαν άσχετος αφού έδωσα την παραγγελία…του είπα με δικαιολογημένο θράσσος, λόγο άγχους του τι θα φτιαχτεί,…Παναγιώτη αν δεν βγει όπως το θέλω τι θα γίνει??..το ξανασκέφτομαι και γελώ…!!
Και τι έγινε τελικά…? Καψούρα…και είχα καιρό να νιώσω έτσι… Όσο το βλέπω τόσο με φωνάζει να το αγγίξω…!
Οταν το παίζω…δεν μου κάνει καρδιά να σταματήσει αυτός ο ήχος να χαιδεύει τα αυτιά μου.
Τα δάχτυλα γλυστράνε λες και δεν πατάνε σε τάστα…! Οι νότες ακούγονται λες και είναι πιάνο.
Ένταση? Πόση δύναμη αντέχει το χέρι σας να δώσει στην πενιά…όσο δινεις τόσο ανεβαίνει…δεν κόβει ο ήχος με τίποτε…!
Κατσκευή με ποιότητα και η λεπτομέρεια. Έχω πρόβλημα πλέον και συμπαθάτεμε…δεν μπορώ να παίξω με άλλο όργανο…πρέπει να τα λέει καλά διότι πλέον έχω αναφορά το Μαυρούλη μου.
Την τελευταία μέρα που το τελείωνε…μαζι με άλλα τρία όργανα…ήμουν εκεί από της 11 το πρωί…μπροστά στην γέννα δηλαδή…από τις ωραιότερες εμπειρίες στην ζωή μου.
Άκουσα το μωρό να αναπνέει σιγά σιγά…και μετά να μιλά…! Και τι δεν έχει πει το <<σκασμένο>> από τότε.

Για το πόσο μαγκιά όργανα φτιάχνει…και πόσο μάγκας είναι και ο ίδιος στην δουλεία του…ένα θα σας πω…ήταν 22:30 όταν ακούστικε το πρώτο γκράνκ…και τι μου λέει? (γεια σου ρε Βάρλα)…Μάριε δεν πάμε στο 25αρακι να τα παίξει ο Βλαχος???..και το ρωτάς ρε Παναγιώτη ? Για σένα ότι πεις …και με κλειστά τα μάτια…
Το όργανο όχι απλώς μίλαγε αλλά ήθελε δυο ταβέρνες για να ρθεί στα ίσια του…!
Πείτε μου έναν που θα κάνει κάτι τέτοιο. Τα δοκιμάζουνε καιρό για να ακούσουν τον ήχο πριν τα παραδώσουν. Εκείνος έβαλε χορδές και αυτό ήταν.

Ίσως σας κούρασα και ίσως να σας φάνηκα υπερβολικός και πάλι συμπαθάτεμε.

Τόσο καιρό έχω ακούσει τόσα και τόσα για το όργανο…! Και καλά και άσχημα…Τα άσχημα αναφέρονται στην τιμή του και στον χρόνο που έκανε να το παραδώσει. Πουθενά αλλού.
Ένα θα σας πω…η ποιότητα πληρώνεται, όπως και η χαρά και η ικανοποίηση που πήρα από αυτόν τον δημιουργό. Εγώ πλέον έχω όργανο για την υπόλοιπη ζωή μου…χωρίς να ψάχνομαι πλέον και να αγχώνομαι.
Εκείνοι που με έκραξαν για το οικονομικό θα δείτε και θα δουν, (να αξιωθούμε πρώτα)…πως και 60 να παμε και 70 …ακόμα μπουζούκι θα ψάχνουν. Είναι πολύ ακριβός ο Βάρλας…!!!
Για το χρόνο που πήρε ???..μακάρι να το ξαναζούσα το έργο από την αρχή. Και δεν είχα άλλο όργανο όλο αυτο το διάστημα.

Πέρασε καιρός πηγαίνοντας στο μαγαζί του εκεί στην Κωλλέτη και μου έγινε μια ευχάριστη συνήθεια πλέον. Συνεχίζω να πηγαίνω γιατί πλεόν είναι φίλος μου.
Να σαι καλά Παναγιώτη και να μας δίνεις τέτοιες χαρές.

Μάριος

Μας λίγωσες αδερφάκι μου! :088:

Μακάρι όλοι να ζήσουμε τέτοια χαρά είτε με μπουζούκι, είτε με… (εδω σταματώ… :092:)

Καλές πενιές να έχει αδερφε!!!:)Βαρα το αλύπητα!!!
Δε βάζεις και καμια φωτογραφία να πάρουμε και λίγο ματι??? :78:

Καλες πενιες καλοριζικο.
Τα καλα μας τα πες τα κακα γιατι δεν μας τα λες?
Τιμη και χρονος?

Σας ευχαριστώ…

Αν μπορείς βάλε καμία φωτογραφία ή κανένα ηχητικό δείγμα ακόμα καλύτερα!

Ρε παιδιά ένας δεν μπορεί να βάλει μια φωτογραφία να γουστάρουμε?

Φιλε Στεφανε για μενα αν ειναι να πας θεσσαλονικη το οργανο να το πας στον Παλαβρατζη.

Δείτε την Τετάρτη 14 Οκτωβρίου στις 19:00 στην τηλεοπτική εκπομπή ‘’ Αρχείον Πολιτισμού ’ με παρουσιαστή τον διακεκριμένο συγγραφέα Γιώργο Λεκάκη (... | By Focus στις Αχαρνές | Facebook

https://scontent-ams4-1.xx.fbcdn.net/v/t66.36281-6/10000000_544959819658800_3004628339093705044_n.mp4?_nc_cat=108&_nc_sid=985c63&efg=eyJ2ZW5jb2RlX3RhZyI6Im9lcF9zZCJ9&_nc_ohc=I2NSgZJm-McAX_m1Rpf&_nc_ht=scontent-ams4-1.xx&oh=2a995e4c7dfdf7046e054343a215fd2a&oe=5FAE3675

Βαζω εδώ αυτή την ανάρτηση. Δεν νομίζω να έχει ανέβει ακόμα στο youtube.

3 «Μου αρέσει»

Να αφήσω και μια μικρή συνέντευξη του.

2 «Μου αρέσει»

Ρε παιδιά θέλω να πάρω ένα μπουζούκι από τον Βάρλα για να έχω ένα μία για πάντα αφενώς και αφετέρου όπως τα βλέπω τα πράγματα την πέρασα την περίοδο του ίσως να μην μου αρέσει να μάθω να παίζω μπουζούκι, ίσως να το παρατήσω κτλ Πόσο λέτε να μου πάρει για να κάνω ένα; Ετσι στο περίπου…

Αν, φίλε μου, ίσως να μη μάθεις να παίζεις, ίσως να το παρατήσεις και τα τοιαύτα, να το κάνεις τί, αυτό που θα πάρεις; Να το βλέπεις κρεμασμένο στον τοίχο; Κρίμα απ’ το θεό, τα όργανα πρέπει να παίζονται, αλλιώς πάνε αδικοχαμένα…

1 «Μου αρέσει»

Αν κατάλαβα καλά, το αντίθετο ακριβώς λέει ο φίλος. Περισσότερες πληροφορίες απευθείας στον μάστορα.

2 «Μου αρέσει»

Το αντίθετο λέω… έχω διαβάσει πως είναι ιδιότροπος άνθρωπος και πως δεν είναι των συζητήσεων. Απλως και ζητάς αυτό που θες. Αλλά δεν ξέρω πόσα θέλει για να σου κάνει ένα μπουζούκι.

1 «Μου αρέσει»

Από 2 χιλιάρικα και πάνω.

2 «Μου αρέσει»

Πολυ καλος μαστορας, εχω πιασει καποια οργανα (δυο τρι ενα τετρα). Σιγουρα οχι κατι το τοσο θρυλικο και επικο οσο τα λεει ο ιδιος. Αλλα μεσα στους κορυφαιους μαστορους. Νμζ μιλας για αρχη 2k. Τον βοηθαει και ο γιος του και κανουν ποιοτικα οργανα. Απο αθηνα εγω ηθελα παντα εναν Καρβουνη…

1 «Μου αρέσει»

Ναι, λέει:

Την περίοδο του «ίσως να μη μάθω…κλπ.» την πέρασα, την έχω αφήσει πίσω μου.

Αλλά αν δεν το σχολίαζες, Νίκο (ο δεύτερος), ούτε εγώ θα το καταλάβαινα σωστά.

4 «Μου αρέσει»

Ναι και γω βλεπω το κομμεντ του κυριου Νικου και λεω καλα τον λεει, τζαμπα το οργανο χαχαχαχαχα

1 «Μου αρέσει»

Άααχ άτιμο πληκτρολόγιο! Χωρίς το χρωματισμό που δίνει η ζωντανή φωνή, φυσικό είναι να δημιουργούνται παρερμηνείες…

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, νομίζω πως υπάρχουνε και όργανα Βαρλά λίγο πιο φθηνά από 2000.
Πέρνα και ρώτα τον άνθρωπο, θα σου πει.