Παναγιώτης Βάρλας

Mαγκες γεια χαρα.
Θα πω λιγα και ουσιαστικα.Ο Βαρλας μου εφτιαξε ένα μπουζουκι που ΓΑΜΑΕΙ.(Και κατα γενικη ομολογια)
Ότι και να πω θα είναι λιγο.Οσο για το χαρακτηρα του, μιλαμε ότι το ατομο είναι και γαμω τα παιδια.
Από τα πολυ εξηγημενα παλληκαρια. Τρεις μερες που ημουνα διπλα του και το τελειωνε, δε με αφησε να πληρωσω φραγκο οπου και να πηγαμε για να φαμε και να πιουμε. Μεχρι και στο σπιτι του με πηρε να κοιμηθω ένα βραδυ.Το οργανο(μολονοτι
χλωρο ακομα και θα πρεπε να είναι στειλιαρι) σκοτωνει.Από την καρδια μου σας τα λεω αυτα και ειμαι κατενθουσιασμενος.
Απλα θελει σεβασμο και κατανοηση γιατι είναι πολύ
άλλος μαστορας.
(ομολογουμενως εχει και την ιδιορρυθμια του αλλα ετσι είναι ολοι οι χαρισματικοι και αφταστοι στο ειδος τους ανθρωποι.)
Και είναι σιγουρα ρεμπετης.(Παιζει και τραγουδαει πολύ μαγκικα.)
Τον συστηνω ανεπιφυλακτα, όχι μονο για την περιπτωση που θελετε παραγγελια οργανο το οποιο βεβαια στοιχιζει(λογικα θα ελεγα σε σχεση με το ΤΙ παιρνεις),αλλα και για επιδιορθωσεις,(απαιχτος), διαφορες μικρες η μεγαλες αγορες και γενικα μια βολτα στο μαγαζι του(λεει ο χωρος) είναι σιγουρα ενδιαφερουσα.Εγω εφαγα τρεις μερες εκει, αρκετες ωρες κάθε μερα, και ειδα πολλα. Τον ειδα να δουλευει(
), ειδα ποιοι ερχονται να παρουν οργανα από αυτόν,ποιοι του φερνουν οργανα για φτιαξιμο, επαιξα με οργανα που εχει φτιαξει η επιδιορθωσει και αλλα πολλα

Σας στελνω την αγαπη μου και τους χαιρετισμους μου με την παραινεση να μεινουμε μονοιασμενοι και παρεα, περα από τις οποιες μικροδιαφορες αποψεων και χαρακτηρων, και παω να κοιμηθω αγκαλια με το μπουζουκι, χεσμενος από τη χαρα μου και τρισευτιχισμενος.
Σταθης

1 «Μου αρέσει»

Σκάρτα σε μας μη φέρεσαι
άτιμη κενωνία
σ’ ένα μπουζούκι του Βαρλά
δώσε μας ευκαιρία.

Στάθη καλορίζικο τ’ όργανο και καλές πενιές.

Στάθη, καλορίζικο τ’ όργανο, να είσαι καλά και καλές πενιές.

kaloriziko to organo. gia rikse kai tin diefthinsi tou mastora, giati thelo na paro seira

KALORIZIKO TO ORGANO STATHI,
PREPI NA SINFONISO MAZI SOU. MOU EFTIAKSE
ENA MPOUZOUKI O PANAGIOTIS PRIN 6 MINES. KAI DEN MPORO NA TO BALO KATO . EXO ALA 3 APO ALOUS MASTOROUS POU EXOUNAI KALO ONWMA… ALA SAN TOU BARLA…KSEXASETO! EINAI “GENIUS” O ANTHROPOS. TO MPOUZOUKI POU MOU EFTIAKSE “MILAI” DEN LEO MPOURDES…KAI DEN EXH OUTE “OSTRAKA” OUTE “KOTES” PANO. EINAI APLO KAI GAMISTERO. THA POULISO TA ALA MPOUZOUKIA NA PARAGGILO OLO BARLA BOUZOUKIA!

Ευχαριστω μαγκες.
Κωλλετη 7 Εξαρχεια Αθηνα.
Να ξερετε οτι θελει υπομονη οπως ολα τα πραγματικα καλα πραγματα αλλα αξιζει τον κοπο.
Σαραφιδη χαθηκαμε. Παρε στο 0945 800151(τηλεφωνο του φιλου μου του Τελη) και θα βρουμε ακρη.
Σταθης.

Αγαπητοί φίλοι,

γύρω στα μέσα Μαρτίου λογαριάζω ν’ ανέβω στην Αθήνα και σκέφτομαι να πάρω κι ένα μπουζούκι έτοιμο (όχι κατά παραγγελίαν γιατί δεν υπάρχει χρόνος, ούτε και θα ήθελα να το διακινδυνεύσω).

Μια και ο Βαρλάς είναι το “αγαπημένο παιδί” της μάγκας θα παρακαλούσα κάποιον από αυτούς που αγόρασαν όργανο από κοντά του να με πληροφορήσει πόσα θα πρέπει ν’ ακουμπήσω περίπου για να πάρω ένα όργανο της προκοπής. Ο χρόνος παραμονής μου θα είναι 4 μέρες (από Πέμπτη μέχρι Κυριακή) γι αυτό κι ο χρόνος για ψάξιμο θα είναι λίγος. Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη και θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.

Οποιος μπορεί να με βοηθήσει ας μου στείλει ένα e-mail.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι ο Βαρλάς δεν είναι το “αγαπημένο παιδί” της μάγκας. Είναι απλά φίλος αρκετών από εμάς.
Στην παρέα μας υπάρχουν 4 μπουζούκια του (ο υποφαινόμενος δεν έχει). Πρώτος ο Σώτος έφτιαξε ένα μπουζούκι στου Βαρλά, έπειτα τον γνωρίσαμε οι υπόλοιποι, και κάναμε παρέα χωρίς να έχουμε “πελατειακή” σχέση. Στην πορεία φτιάχτηκαν άλλα τρία μπουζούκια. Ο λόγος της προτίμησης της παρέας έχει να κάνει με το ότι είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε από κοντά τη δουλειά του, αλλά και να συγκρίνουμε πάρα πολλά μπουζούκια διαφόρων κατασκευαστών με “βαρλέικα” μπουζούκια.
Τον Παναγιώτη μπορείς να τον κατηγορήσεις για πολλά πράγματα που έχουν σχέση με τη συνέπειά του. Κι αυτό, γιατί δεν έχει στο πετσί του τον επαγγελματισμό (αν και πολλά χρόνια στην πιάτσα), κάτι που λειτουργεί πρώτα σε βάρος του (οικονομικά) και μετά στους πελάτες του (κύρια όσο αφορά το χρόνο παράδοσης).
Μπαγιόκο, μόλις έρθεις στην Αθήνα να φροντίσεις να έχεις μια μέρα ελεύθερη. Να δεις μπουζούκια τουλάχιστον σε 3-4 μαστόρους. Αν χρειαστείς βοήθεια, ρίξε σύρμα 2-3 μέρες πριν έρθεις. Σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να έχει λίγο χρόνο.
Οσο αφορά τις τιμές, τα καλά μπουζούκια των γνωστών οργανοποιών κυμαίνονται γύρω στα 1500 ευρώ (100 πάνω - 100 κάτω).
Υπάρχουν και φτηνότερα μπουζούκια από κατασκευαστές με “μικρότερο όνομα” που μπορεί να είναι και αξιόλογα. Εκεί όμως το πράγμα θέλει πολύ ψάξιμο και κυρίως πολλή τύχη.
ΑΝ

ΥΓ. Το να βρεις έτοιμο ένα μπουζούκι “πρώτης γραμμής” είναι αρκετά δύσκολα, αφού συνήθως αυτά τα όργανα φτιάχνονται μόνο κατά παραγγελία.

na rwtisw kati,
exw enan tzoura arketa palio. poly kalo organo (exw meinei exfaristimenos), kalos ixos se sigrisi me allous tzourades. 1 to provlima: to maniki exei arxisei na mou kanei paixnidia ke to vlepw na loxevei ligo. thelei mastora i na tou dwsw dromo? vevea den paizw epagelmatika klp alla thimamai ton ixo pou evgaze paliotera kai to akouw kai twra kai i diafora einai simantiki. parepiptontws: gnwrizete kanenan mastora stin thessaloniki? enan xerw proswpika, mu ixe kanei to prwto bouzoukaki, alla itan etsi ki etsi.
efxaristw
stefanos

File Stefane,
pare ena thlefwno ton Giannh ton Ale3andrh, 2310 903596.

ʼρη, σ’ ευχαριστώ πολύ τόσο για τις πληροφορίες όσο και για τη βοήθεια που προσφέρεις. Θα ήμουν πραγματικά υπόχρεος εάν κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει όταν ανέβω στην Αθήνα, αλλά επίσης θα χαρώ πολύ αν καταφέρω να γνωρίσω από κοντά κάποιους φίλους συνφορουμιστές.

Όσο για τις τιμές των μπουζουκιών του Βαρλά είναι γεγονός ότι τα 1500 είναι ένα σημαντικό ποσό. Θα ΄το δούμε στον… δρόμο.

Μπαγιόκο, τα 1500 ευρά είναι stadard όχι μόνο για το Βαρλά, αλλά για όλα τα “πρώτα” ονόματα μαστόρους (Κλεφτογιάννη, Σπουρδαλάκη, Τσακιριάν κλπ.).
Πρόσεχε τις πληροφορίες του Admin γιατί είναι …παλαιοημερολογίτης! Μπροστά στο νούμερο του κινητού του βάζει ακόμα το μηδέν!
ΑΝ

Να είστε όλοι καλά ρε παιδιά. Αν όλα πάνε κατ’ ευχήν θα φθάσω την Πέμπτη 13 Μαρτίου. Υπάρχει έλλειψη θέσεων στ’ αεροπλάνα για εκείνη την περίοδο και τα ξενοδοχεία στο κέντρο (Σύνταγμα κλπ) είναι γεμάτα. Φαίνεται ότι κατάφερα να βρω δωμάτιο κάπου στην Ομόνοια, οπότε το πρόβλημα μάλλον έχει λυθεί.

Αδμίνωρα, ευχαριστώ πολύ. Μόλις φθάσω τα λέμε.

na sas rwtisw kai egw kati texniko re paidia?
ixa paei sti stoa twn athanatwn stin athina ton oktwvri. to magazi gamaei (ti mas les twra re file!). de mou lete xerete an to sxhma pou epeze tote sinexizei kai twra? an oxi, poioi einai twra? efxaristw.

Στη “Στοά” συνεχίζουν οι υπόλοιποι μιας και ο Τάκης Μπίνης είχε αρρωστήσει κι έφυγε (και δεν του είπαν να ξαναπάει… άσχετα αν τον διαφημίζουν ακόμα… πως παίζει στο μαγαζί).
Πάνε οι πελάτες και ρωτούν πότε θα βγει ο Μπίνης και τους λένε είναι λίγο άρρωστος, την επόμενη βδομάδα να ξαναρθείτε και ξαναπάνε την άλλη βδομάδα και ξαναείναι αρρωστος ο Μπίνης. Κι αυτό συμβαίνει από τα Χριστούγεννα.
Μεγάλη απάτη…

Όταν με το καλό μας έρθει ο Μπαγιόκος για να οργανωθούμε να του κάνουμε “ταβερνο-μπουζουκο-επίδειξη”…

ΥΓ. Την Τετάρτη μας αποχαιρετάει ο Φραγκίσκος, το ξέρετε βέβαια. Μήπως πρέπει να κάνουμε ένα αποχαιρετιστήριο γλέντι;;;

Ο Μπαγιόκος πάει στην αγορά
Μπουζούκι ν’ αγοράσει.
Γι’ αυτό τους φίλους ρωτά
Γιατί τα έχει χάσει.

«Φίλε μπας ξέρεις μάστορα
μπουζούκια που να φτιάχνει,
μα άπληστα τα χέρια του
στις τσέπες μου μη βάνει;

Που να ‘ναι όργανα καλά
και σα χτυπούν τα τέλια
τ’ αυτιά μου να λιγώνονται
απ’ τα πολλά τα μέλια;

Θα έρθω φίλοι από μακριά
θα μπω σ’ αεροπλάνο
κι απ’ το πολύ το ψάξιμο
δε θέλω να τα χάνω.

Μου ‘παν για μάστορα καλό,
τρέμω μην κι είναι πάρλα
και εννοώ, αδέλφια μου,
τον Παναγιώτη Βάρλα.

Θα έχει όργανα έτοιμα,
θα είναι όπως τα θέλω,
ή θα ρισκάρω άσκημα
σαν το Γουλιέλμο Τέλλο;»

Γι’ αυτό σου λέμε φίλε μας,
πως θέλει αρετή και τόλμη
μην έχει τ’ όργανο φωνή
ωσάν να σκάνε όλμοι.

Κι οι μάστορες είναι πολλοί
θέλει τρεχάλα, ψάξιμο,
κι αφού θα σκάσεις μπόλικα
κρίμα να παν για θάψιμο.

Θέλει οργανοποιό καλό,
κιμπάρη, μπεχλιβάνη.
Να παίρνει ξύλα και χορδές
σε τάξη να τα βάνει.

Να φτιάξει όργανο καλό
όμορφα να μιλάει
που ούτε αηδόνι γλυκόλαλο
μπροστά του να φτουράει.

Κι έτσι σαν έρθει η πληρωμή,
λεφτά που θα του δώσεις,
να του τα δώσεις με χαρά
κι όχι εσύ να σκέφτεσαι
στη γη πως να τον χώσεις.

Μπαγιόκε σου εύχομαι να βρεις ένα εξαιρετικό μπουζούκι !

Π.Α.Κ.Ο. (=Πληγείς Από Κακούς Οργανοποιούς) DE LUCIA.

Πήρα το Αθηνόραμα
κι έψαχνα για ταβέρνες
που’ χουν μπουζούκι, μπαγλαμά
να πάω να κάνω αχταρμά
με φίλους μου λεβέντες.

Μες στου φυλλομετρήματος
τη ζάλη και τη δίνη
είδα με άφατη χαρά
“κοπιάστε”, να λέει καθαρά,
“ν’ ακούσετε τον Μπίνη”.

Και πήρα την απόφαση
να λέω “άσπρο πάτο”
σε εκλεκτή ομήγυρη
στη ρεμπετοπανήγυρη
“Στοά των Αθανάτων”.

Αλλά απ’ όσα λέχθηκαν
τίποτα δεν θα γίνει
απόφαση το πήρανε
κάποιοι “ατσίδες” στείλανε
στο σπίτι του τον Μπίνη.

Τάκη, ρεμπέτη, φίλε μας
κράτα γερά και πάλι
ο κόσμος σ’ έχει στην καρδιά
φωνάζουνε με μια λαλιά
“μη σκύβεις το κεφάλι”.

ΥΓ 1: Ιωάννα, χίλια ευχαριστώ και σε ‘σένα! Μ’ έχετε σκλαβώσει όλοι.

ΥΓ 2: Πολύ ωραίο το ποίημα του Π.Α.Κ.Ο. DE LUCIA τον οποίο επίσης ευχαριστώ πολύ.

Που πάει, βρε παιδιά, ο Φραγκίσκος; Θα μας πείτε κι εμάς να μάθουμε; Κι ύστερα, αυτή τη φορά, τη μπουζουκομάζωξη δε θα την κάνετε μυστικά, θα σας φάω! Στη Στοά παίζει μπουζούκι κι ο φίλος και συνεργάτης μου, Γιώργος Κουτουλάκης, που τραγουδάει τους “Μπάτσους”. Φυσικά, είναι κι ο Τσαουσάκης, που πιθανότατα θάναι μαζί μου το καλοκαίρι σε περιοδεία, με τους Σωτηρία Λεονάρδου, Σοφία Εμφιετζή, Χρυσούλα Χριστοπούλου κ.λ. Φτου, φτου, μη μας ματιάξουνε και χαλάσει το πράγμα…
Τέλος, θα ρωτήσω αύριο τον Καραντίνη, μήπως και υπάρχει κανένα μεταχειρισμένο, καλό και σχετικά φτηνό μπουζούκι γιά τον Μπαγιόκο.

xerete kanena allo magazi en athinais to opoio na axizei na episkeftoume me tin parea ektos apo thn stoa? katevainw stin athina syxna pykna kai thelw na ta arxisw na ta mathenw ta merh siga siga. efxaristw.