Παλιό τρίχορδο - Αναγνώριση κατασκευαστή / προέλευση

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει κάποια πληροφορία για την κατασκευή του συγκεκριμένου μπουζουκιου η οποιαδήποτε άλλη πληροφορία.
Λίγες πληροφορίες για το όργανο, προφανώς για να παραθέτω printscreens από video του 1989 δεν έχω το όργανο στα χέρια μου.
Ήταν του παππού μου και πιθανολογώ ότι πρέπει έφτασε στα χέρια του μετά το 1960 γιατί πιο πριν είχε άλλο όργανο.
Στις φώτο φαίνεται ότι έχει καρτελάκι αλλά όσο και αν το παίδεψα στο βίντεο δεν υπάρχει δυνατότητα να ζουμαριστεί.

1

5 «Μου αρέσει»

Και το βίντεο θα είχε ενδιαφέρον, τόσο για το ηχητικό όσο και για τον τρόπο παιξίματος. Τί όργανο είχε πιο πριν;
Χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος βέβαια…

3 «Μου αρέσει»

Πιο πριν είχε ένα τρίχορδο του γνωστού Μπαρμπαγιάννη (Παπαϊωάννου) που του το χάρισε στον στρατό που υπηρετούσαν μαζί. Δυστυχως το όργανο του Μπαρμπαγιάννη του το έκλεψαν στο τραίνο.
Το ηχητικό έχει ενδιαφέρον αν και οι δυνάμεις του ήταν πεσμένες και φαίνεται στο παίξιμο το οποίο είναι με αρκετές ανοιχτές και μάλιστα με μερικά τραγούδια Μικρασιάτικα τα οποία δεν είχαν καν μπουζούκι. Φυσικά στο βίντεο παίζει Μάρκο, Παπαϊωάννου και Τσιτσάνη.
Ϊσως αν μπορέσω να μετατρέψω το DVD σε upload αρχείο να το ανεβάσω.

4 «Μου αρέσει»

Έχει γούστο να ήταν αυτό που κρατάει εδώ:

εικόνα

Και μετά να πήγε στον Ζοζέφ για καινούριο:

εικόνα

4 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς φοβάμαι ότι δεν θα μάθουμε, γιατί δεν το θυμάται ο Πατέρας μου το πρώτο τρίχορδο του σπιτιού.
Αλλά τώρα που μου το θύμισες Νίκο έχω ξεχάσει να του δείξω το λεύκωμα του μπαρμπαγιάννη μπας και θυμηθεί τίποτα…

2 «Μου αρέσει»

Όχι, νομίζω ότι ο Νίκος λέει: έχει γούστο το μπουζούκι που μας δείχνεις να είναι το ίδιο που κρατάει στη φανταρίστικη φτγρ ο Παπαϊωάννου!

Άμα βρούμε και τον κλέφτη των τρένων ή τους απογόνους του (@kleftis, είσαι εδώ;), έκλεισε ένα ωραίο κεφάλαιο ιστορίας! :slight_smile:

5 «Μου αρέσει»

Από ένα post του Facebook βρήκα ένα μπουζούκι με σχεδόν την ίδια φιγούρα (εξαιρούντε τα λουλουδάκια πάνω από την τρύπα).
Βέβαια έχει άλλη τρύπα και το μπουζούκι της φώτο που ανεβάζω τώρα νομίζω δεν έχει τσάκιση.
Τοποθετώ και την περιγραφή του ατόμου που ανέβασε τις φωτογραφίες.

/Quote
Σε επιτήρηση για δυο βδομαδες πριν την αποστολή

Αριστερά : Ανώνυμο τριχορδο του 60 με παραπλήσια εμφάνιση του τριχορδου που έπαιζε ο Τσομίδης στην Ολλανδία

Δεξιά : τέλος δεκαετιας 50 με αρχές 60 τετραχορδο Ζοζεφ με σπαστό καπάκι

Συντήρηση από τον Χρήστο Πανταζελο [
Spartan Instruments

/Unquote

Τις παραθέτω εδώ μήπως βοηθήσουν κάποιον να αναγνωρίσει τον κατασκευαστή.


2 «Μου αρέσει»

Υποθέσεις θα κάνω για το μπουζουκι του παππού
Και θα πω πως πρέπει να είναι Αγκοπ Τσακιριαν
Διαφαίνεται ισως και η μεγάλη άσπρη ταμπέλα του Αγκοπ στις φωτός (ΥΓ: Ο Οννικ αρχικά είχα και αυτός μια μεγάλη άσπρη ταμπέλα πριν φτιάξει την λυρα )

Αυτό βέβαια είναι μια εικασία και τίποτε άλλο
Αλλά εάν το έβλεπα στα γρήγορα Τσακιριαν θα μου πήγαινε στο νου

Έδω η ταμπέλα Αγκοπ

2 «Μου αρέσει»