Παλιό τρίχορδο - Αναγνώριση κατασκευαστή / προέλευση

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει κάποια πληροφορία για την κατασκευή του συγκεκριμένου μπουζουκιου η οποιαδήποτε άλλη πληροφορία.
Λίγες πληροφορίες για το όργανο, προφανώς για να παραθέτω printscreens από video του 1989 δεν έχω το όργανο στα χέρια μου.
Ήταν του παππού μου και πιθανολογώ ότι πρέπει έφτασε στα χέρια του μετά το 1960 γιατί πιο πριν είχε άλλο όργανο.
Στις φώτο φαίνεται ότι έχει καρτελάκι αλλά όσο και αν το παίδεψα στο βίντεο δεν υπάρχει δυνατότητα να ζουμαριστεί.

1

4 Likes

Και το βίντεο θα είχε ενδιαφέρον, τόσο για το ηχητικό όσο και για τον τρόπο παιξίματος. Τί όργανο είχε πιο πριν;
Χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος βέβαια…

2 Likes

Πιο πριν είχε ένα τρίχορδο του γνωστού Μπαρμπαγιάννη (Παπαϊωάννου) που του το χάρισε στον στρατό που υπηρετούσαν μαζί. Δυστυχως το όργανο του Μπαρμπαγιάννη του το έκλεψαν στο τραίνο.
Το ηχητικό έχει ενδιαφέρον αν και οι δυνάμεις του ήταν πεσμένες και φαίνεται στο παίξιμο το οποίο είναι με αρκετές ανοιχτές και μάλιστα με μερικά τραγούδια Μικρασιάτικα τα οποία δεν είχαν καν μπουζούκι. Φυσικά στο βίντεο παίζει Μάρκο, Παπαϊωάννου και Τσιτσάνη.
Ϊσως αν μπορέσω να μετατρέψω το DVD σε upload αρχείο να το ανεβάσω.

4 Likes

Έχει γούστο να ήταν αυτό που κρατάει εδώ:

εικόνα

Και μετά να πήγε στον Ζοζέφ για καινούριο:

εικόνα

4 Likes

Δυστυχώς φοβάμαι ότι δεν θα μάθουμε, γιατί δεν το θυμάται ο Πατέρας μου το πρώτο τρίχορδο του σπιτιού.
Αλλά τώρα που μου το θύμισες Νίκο έχω ξεχάσει να του δείξω το λεύκωμα του μπαρμπαγιάννη μπας και θυμηθεί τίποτα…

2 Likes

Όχι, νομίζω ότι ο Νίκος λέει: έχει γούστο το μπουζούκι που μας δείχνεις να είναι το ίδιο που κρατάει στη φανταρίστικη φτγρ ο Παπαϊωάννου!

Άμα βρούμε και τον κλέφτη των τρένων ή τους απογόνους του (@kleftis, είσαι εδώ;), έκλεισε ένα ωραίο κεφάλαιο ιστορίας! :slight_smile:

5 Likes