Παλιό κιθαρόνι

Το κιθαρονι ειναι Γερμανικο,δε γνωριζω κατασκευαστη και εχει δεχτει καποια σχετικη αναπαλαιωση αλλα χρειαζεται διορθωσεις.Του εβαλα χορδες μετα αφου το πηγα στον κυρ.Φρονιμοπουλο για να το δοκιμασω και εχει το χαρακτηριστικο ηχο των ρεμπετοκιθαρων και πολυ ενταση αν και μικρο!

τυχερός που έχεις τέτοιο όργανο! δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες, είναι βαμμένο και λουστραρισμένο από παλιότερη “επισκευή”; αν το πας στον κ. φρονιμόπουλο θα γίνει σωστή δουλειά πάντως! δοκίμασε οπωσδήποτε να του βάλεις χορδές με ασήμι αν δεν τις έχει ήδη, για αυτές είναι φτιαγμένο. προτείνω pyramid, επίσης πρόσφατα δοκίμασα τις savarez argentine και μου άρεσαν.

Σε ευχαριστω για τη συμβουλη,εγω εβαλα απλες 11αρες χορδες για μια πρωτη ενδειξη του ηχου,αναγνωριστικα!Ναι σιγουρα εχει λουστραριστει και εχει βαφτει η πλατη!..και το ασχετο ασημι στην τρυπα και στο καπακι περιμετρικα εχει προστεθει εκ των υστερων αν και φαινονται σιριτια απο κατω και μαλλον χωρις κανενα σπασιμο!

Μετα απο 2 περιπου χρονακια πλησιαζει η στιγμη της <<αναστασης>>!Την επισκευη την ανελαβε ο φιλος,ερασιτεχνης οργανοποιος και μελος του φορουμ Γιαννης Ζαχαριαδακης!Για να μην γελιομαστε, ο λογος που επελεξα τον Γιαννη ηταν κυριως οικονομικος μιας και δεν τον γνωριζα αρκετα και φυσικα θα εμπιστευομουν με κλειστα τα ματια τον κυρ.Φρονιμοπουλο που ειχα ειδη επισκευτει!..αλλα δεν ηθελα να διαθεσω πολλα χρηματα για ενα οργανο που ουσιαστικα δεν ηξερα αν αξιζει. Παρ’αυτα το αποτελεσμα οχι απλα με ικανοποιησε αλλα με αφησε με το στομα ανοιχτο:109:!Ο Γιαννης με το μερακι του κυριως αλλα φυσικα και τις γνωσεις του ξεπερασε τις προσδοκιες μου με το παραπανω!Οι εργασιες που εκανε αρκετες και ουσιαστικες αλλα παρτε μια ιδεα και ας μας τις πει καποια στιγμη ο ιδιος …μερικες εικονες και επιφυλασσομαι για περισσοτερες λεπτομερειες…

καταπληκτικό! καλόπαιχτο και να το χαρείς, συγχαρητήρια και στον Γιάννη!

Ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου και για την συμβολή σου εκ του μακρόθεν.ο Γιάννης λέει τα καλύτερα για σένα ( …και όχι άδικα από ότι έχω δει). Όντως όμως έκανε καταπληκτική δουλειά…μένουν ψιλορυθμισουλες για να την ακούσουμε άρτια

Αχ το κουμπαρακι μου…το εκανε το θαυμα του παλι. Καλοριζικο φιλε μου τοχω δει απο κοντα οταν ακομη επισκευαζοταν. Επιτελους το τελειωσε. Καλο παιδι αλλα …αργος ρε παιδι μου. Αργος…χα χα χα χα

Έλα μωρέ τι είναι 2 χρονακια μπροστά στην αιωνιότητα?όταν του το έδωσα δεν ήταν αντίκα…τώρα έχει άλλη αξια:019:Κάτσε τον καλοπιανω ακόμα γιατί δεν το έχω πάρει το ρυθμίζει (σε 2 χρόνια) χαχαχαχα.το έκανε απίστευτο άσχετα με την πλάκα! ευχαριστώ Κωστα