Πένα

χμμμμ συγνώμη για το άκυρο πόστ αλλα:

θέλω να βεβαιωθώ…ΕΙΣΑΙ αριστερόχειρας σωστά; Αλλιώς κρατάς την πένα στο λάθος χέρι…
(λέμε τωρα)

οχι δεξιοχειρας ειμαι και την πιανω με το δεξι αλλα το κινητο μου κατι του εκανα και τραβαει φωτο αντιστροφα:mad:

Μάλλον εντάξει το βλέπω. Αυτό περίπου εννοούσα και εγώ λέγοντας “ψύχα με ψύχα”.

Παρακαλω κυριε Πολιτη, αν γνωριζεται,( η οποιος γνωριζει ) και εχεται την καλοσυνη
να μου απαντησεται στα εξης.
Ο τροπος κρατηματος της πενας καθως και η πενια, στον τζουρα,
πρεπει να ειναι ιδια με του μπουζουκιου?
Υπαρχουν μπουζουκτσηδες (φτασμενοι)που να μην χρησιμοποιουν τον παραλληλο τροπο
κτυπηματος της πενας στις χορδες?

Φίλε Τζάρτο (αλλά και γενικότερα), μπορεί να ξέρω κάτι παραπάνω για π.χ. κράτημα πένας απʼ ότι ένας αρχάριος, αλλά δάσκαλος δεν είμαι. Πάντως, πραγματικά δεν βλέπω να υπάρχει καμμια ουσιαστική διαφορά στο κράτημα της πένας μεταξύ μπουζουκιού και τζουρά, σχεδόν ίδια τεχνική έχουν. Φυσικά, ο τζουράς δεν αρέσκεται στο «στακάτο» παίξιμο. Και βεβαίως ναι, μπορείς να δής φτασμένους παιχταράδες που όχι μόνο δεν κρατούν την πένα παράλληλα, αλλά κάνουν ακριβώς ό τι κάθε καλός δάσκαλος θα απέτρεπε, και σωστά, τον αρχάριο μαθητή του να κάνει. Κάποιοι έχουν μέσα τους κάτι άλλο, που δεν το έχουν οι υπόλοιποι.

μια και πιάσαμε το θέμα…ξέρει κανείς τι εννοούμε με τον όρο “σκαφτή πενιά” που ακούω συχνά;

Alk,πιστευω οτι ο ορος αναφερεται σ’αυτο

Είχα στο μυαλό μου μια κίνηση που περιλαμβάνει περισσότερο συνδιασμό βραχίονα (νομίζω…ξέχασα τα ελληνικά μου) και καρπό…

Αλλα φαίνεται σκαφτή είναι η πενιά που “σκάβει” και το καπάκι :019:

(αστειεύομαι…ωραίος ο κύριος Θύμιος)

ίσως ο όρος να αναφέρεται σε παίκτες που “γδέρνουν” την πεννα πάνω στην χορδή αντί να την ακουμπάνε ή να την χτυπάνε, δηλαδή η επαφή μεταξύ χορδής και νότας δεν είναι στιγμιαία και με την άκρη της πένας. Κάπως έτσι τεσπά…

βικτωρας αυτο το μαγαζι που λες βρισκεται στη θεσσαλονικη?

Eιχα φτιαξει ενα βιντεακι και δειχνω πως πιανεται η πενα!

ερωτηση = “το οπως βολευει τον καθενα” , δεν ισχυει στην προκειμενη ???:084:

θεωρω οτι οποιος ξερει να παιζει ενα οργανο και εχει κανει και καποια μαθηματα ,
θα εχει διδαχθει τον τροπο πιασιματος και του οργανου και της πενας …

απο `κει και μετα προσαρμοζονται ολα , συμφωνα με το πως χρησιμοποιει τα χερια του …:088:

Θα ήθελα να κάνω μια αναφορά στο βίντεο του κ.Ανδρέου. Όντως, για την πένα και το πως πρέπει να στηρίζεται ολόκληρο το χέρι, είναι σωστά, εφόσων οι περισσότεροι μπουζουξήδες και δάσκαλοι παίζουν μ αυτόν τρόπο. Πριν χρόνια είχα γνωρίσει έναν ρεμπέτη στο Λιτόχωρο, από τον οποίον πήρα και τα πρώτα μαθήματα στο μπουζούκι. Όταν με είδε να παίζω με τον τρόπο που έδειξε ο κ. Ανδρέου στο βίντεο, με ρωτάει… “Το χέρι σου γιατί κρέμεται; Σάζι παίζεις ρε παλλικαράκι;” Ως πιτσιρικάς προσπάθησα να δικαιολογηθώ λέγοντας ότι “έτσι μου έχουν πει οτι είναι το σωστό”. Ε, όπως είναι φυσικό, τα υπόλοιπα λόγια του δασκάλου μου χαρακτηρίζονταν από “μπιπ”

Χωρις να ειμαι ειδημων νομιζω οτι ισχυει το οπως βολευει τον καθενα και στην πενα και στους δακτυλισμους και σε ολα, αρκει να σου βγαινει ο ηχος και η ταχυτητα που θελεις. Αλλα απο προσωπικη εμπειρια καταθετω οτι ακολουθωντας καποιους κανονες κανεις πιο ξεκουραστο το παιξιμο και εξελισεσαι περισσοτερο σαν παιχτης.Ενα αλλο θεμα (μια που μιλαμε για παιξιμο) νομιζω οτι ειναι οι αναπνοες, αλλα σε αυτο ειμαι τελειως ασχετος. Ειχα δει καποτε οτι υπηρχε μια σχολη (στην Αυστραλια νομιζω ) που διδασκε σε μουσικους τροπους αναπνοης. Αν εχει καποιος γνωση για αυτο ας την καταθεσει.

…δηλαδή αν είμαι συναχωμένος με βουλωμένα τα ρουθούνια να μην πιάνω το μπουζούκι?:019:
…στα πνευστά το καταλαβαίνω αλλά στην μπουζούκα ρε γαμώτο τι ρόλο να παίζει?:108:…

χαχαχα…Γιατι θυμωνεις ομως, δεν καταλαβα? Ειπα κατι που ακουσα (και που αφορα την εξελιξη ενος μουσικου κι οχι το αν παιζει οταν ειναι συναχωμενος). Και νομιζω οτι εχει και λογικη. Γιατι αν παρατηρησεις καποιοι δεξιοτεχνες παιζουν τελειως χαλαροι και παιζουν θαυματα(βλεπε Τριγκας τα παιδια απο το Ραστ.Δρομος κλπ), ενω υπαρχουν αλλοι καλοι παικτες που βλεπεις κανουν μορφασμους και ειναι σφιγμενοι στα δυσκολα σημεια και οι οποιοι δεν εξελισονται.Παιζουν χρονια τα ιδια με τον ιδιο τροπο. Αυτη ειναι η δικη μου αποψη και δεν διεκδικησα την αυθεντια στο θεμα. Καλημερα σας.

…όχι βρε συ…τι να θυμώσω?..λάθος κατάλαβες…πλάκα ήθελα να κάνω…:088:

Μάλλον πρέπει να πίνω ΌΌΌΛΛΛΟΟΟΟ τον καφέ μου μετά από ξενύχτι:102:, πριν πιάσω πληκτρολόγιο…:019:

οκ παραπλανηθηκα απο το ανθρωπακι που εβαλες

Για το θέμα της αναπνοής ανοίχτηκε καινούριo ποστ, εδώ.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:26 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:25 —

χμ…δε ξερω ρε φιλε, εγω νομιζω καλυτερα οπως τον βολευει τον καθενα…προσωπικα δε την κραταω ακριβως ετσι, αλλα παρολα αυτα μπορω να αναπτυξω και ταχυτητα αλλα και βγαλω καθαρο ηχο…και χωρις να κουραστω…δηλαδη εσυ (με βαση αυτο το βιντεο) αν με δεις να κραταω την πενα ετσι πως την κραταω μαλλον θα με πεις αρχαριο…χαχαχαχχααα…