Ο οργανοποιος Αλέξανδρος Πολίτης

Συμφωνώ απόλυτα.Μπράβο σε όλους!

Ρε μεγαλε πιτσιρικος τα σπαει,μεγια το οργανο και καλοταξιδο !

Για να αποδώσουμε και τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, στον πιτσιρίκο ανήκει και η διασκευή του τραγουδιού. Εκείνο το “και Βαλέο,οο,οο,οο” το τράβηγμα δηλαδή της φωνής στην τρίτη επανάληψη είναι δικό του.

τί ωραίο άκουσμα είναι αυτό; η χαμηλή μπουργάνα να γεμίζει τον χώρο όπως πρέπει, η ψιλή φωνή του πιτσιρίκου εντελώς μέσα στο ύφος, όλα μερακλήδικα και καλοκαμωμένα.
ευχαριστούμε τον κατασκευαστή, τον επισκευαστή, τον μπουζουξή και τον τραγουδιστή. παλιά και νέα γενιά, μαστόρων και παιχτών, σε αρμονία!

να χερεσε φηλαρακη το γιοκα σου πολα μπραβο για το τραγουδακη που
επεξε και αξηζη να το εχη, κιολας, τορα για την μποζουκαρα οτη κιαν
πουμε ληγο ηναι και μπραβο και στον μαστορη που το εφτιαξε,
εγο δεν γνορηζο και πολα απο τους οργανοπιους ηδηκα στην αμερηκη, κιολας.
αλα καταλαβενο τη θαπη να εχης μπουζουκαρα και ηδηκα τετιο οργανο αυτης της εποχης.
σκετη μαγια ακουγοντας και μονο, καλορηζηκο και παλη φηλαρακη, και καλες πενιες

Φαινεται πως οι πληροφοριες για τη ζωη του μαστορα συνεχιζουν
Ειχα την τιμη και την χαρα να σθνομιλησω τηλεφωνικα με την εναπομηναντα κορη του την Φερενικη

Καποιες πολυ ιδιαιτερες πληροφοριες για τον μεγαλο μαστορα με φωτογραφικο υλικο

1 «Μου αρέσει»

Εξαιρετικά!!

Εδώ μια καταχώρισή του από το 1930, όπου τον βλέπουμε εταιρικά ανεξαρτητοποιημένο (εφημ. Ατλαντίς, 20/11/1930):

ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ

Κατασκευάζω και επιδιορθόνω όλα τα μουσικά όργανα άνευ ουδενός συναγωνισμού. Έχω μανδολίνα άριστα ιδικής μου κατασκευής, τα οποία πωλώ εις το ήμισυ της αξίας των. Περί της αληθείας των ανωτέρω είναι εύκολον να βεβαιωθήτε από τους αρμοδίους μουσικούς και οργανοπαίκτας.

ALEX POLITIS
314 W, 116th St., New York

1 «Μου αρέσει»

Όπως έγραψα και πέρυσι τέτοια μέρα, η 30η Αυγούστου είναι μέρα διπλών γενεθλίων στο σπίτι μας. Έτσι ετοίμασα 2 ηχογραφήσεις από τους εορτάζοντες. Επίσης σήμερα γιορτάζουν και οι Άλέξανδροι δηλαδή ο κύριος Πολίτης σαν σήμερα θα γιόρταζε κι αυτός. Σ’ αυτούς και σε όσους γιορτάζουν σήμερα είναι αφιερωμένα τα βιντεάκια αυτά.

Στο πρώτο βιντεάκι σας παρουσιάζω ένα από τα 3-4 διασημότερα ρεμπέτικα της ανώνυμης δημιουργίας, παιγμένο από ένα μπουζουκτσή που ανήκει στην κατηγορία των σπιτικών μοναχικών μπουζουκτσήδων με ένα μπουζούκι που για 98 χρόνια ανήκε στην ανώνυμη δημιουργία. Σαν εκτέλεση χρησιμοποιήθηκε η εκτέλεση της κας Κούλας του 1920 ως πρώτη και πιο κοντινή στην ημερομηνία που φτιάχτηκε το μπουζούκι.
Λίγα λόγια για τις φωτογραφίες του βίντεο. Ψάχνοντας στο γοογλε παλιές φωτογραφίες μεταναστών για να γεμίσω την ηχογράφηση εντύπωση μου έκαναν κάποιες φωτογραφίες μεταναστών τραβηγμένες κατά την άφιξή τους στο Ellis island. Αισθάνθηκα μεγάλη θλίψη βλέποντας ανθρώπους με τις παραδοσιακές τους φορεσιές να πάνε στη Νέα Υόρκη. Φανταστείτε το πολιτισμικό σοκ που θα έπαθε ο αγέρωχος γέροντας φουστανελάς βλέποντας τους ουρανοξύστες. Τι λαγούς με πετραχείλια να τους τάξανε… Στο τέλος έβαλα και μια φώτο του μάστορα στα νειάτα του παρμένη από το μπλογκ του φίλου Σπύρου από τ Αμέρικα ελπίζω να μην έχει πρόβλημα.

Να γράψω και δύο λόγια για το τραγούδι και το κούρδισμα. Οι μπαγλαμάδες είναι το πιο τεχνικό τραγούδι που έχω βγάλει πάνω στο καραντουζένι. Με δυσκολεύει αρκετά στο παίξιμο πράγμα που θα καταλάβετε και στη ηχογράφηση. Θα έλεγα ότι αξιοποιεί απόλυτα το κούρδισμα με μοναδικές συνηχήσεις και αρπισμούς. Ο πιο αγύμναστος παίχτης (σαν και μένα) θα ζοριστεί αλλά ένας χεράς θα κάνει παπάδες. Το λέω συχνά και θα το ξαναπώ. Δοκιμάστε το στα χέρια σας να δείτε πως ξεδιπλώνεται πάνω στην ταστιέρα. Πρόκειται για κάτι μαγικό. Κανένα άλλο κούρδισμα δε μπορεί να αποδώσει με τόσο πλούτο το τραγούδι αυτό (όπως και άλλα φυσικά).

Στο δεύτερο βιντεάκι ο δεύτερος εορτάζων παίζει ένα τραγουδάκι με τον μπαγλαμά του, πιο σύγχρονο βέβαια αλλά στο κλίμα της εποχής και εντός θέματος πάντα. Το ενδιαφέρον με το μικρό είναι ότι είναι εντελώς αυτοδίδακτος.
Καλή ακρόαση.

//youtu.be/S-R8za_redM

//youtu.be/zMDx3mDiBEc

φίλε μου ότι και να πω είναι λίγο. τα οργανάκια σας τα χαίρεστε και τα αξιοποιείτε, και τα μοιράζεστε κιόλας. χρόνια σας πολλά, να χαίρεσαι την οικογένεια σου!
το καραντουζένι το κατέχεις, ο μικρός είναι ταλεντάρα… έβγαλε την εισαγωγάρα, το τραγουδάει και με την ψυχή του.
χρωστάω επίσκεψη στη σαλονίκη.

Πολύ όμορφες στιγμές, να είστε καλά και δημιουργικοί και να τραγουδάτε!

Γεια σου ρε Μπαμπινο…ποιος ειναι ο μικρος που τραγουδαει? και ποια η κυρια?

Πανέμορφο όργανο ( αυτη η Ροζέτα είναι χάρμα οφθαλμών ) πανέμορφο κούρδισμα - καραντουζενι και πανέμορφη εκτέλεση
Ενα μεγάλο μπράβο , μας γύρισες πολλά χρόνια πίσω !!!

.ποιος ειναι ο μικρος που τραγουδαει? και ποια η κυρια?
Ο μικρός είναι ο γιος μου 9 χρονών και η κυρία η γυναίκα μου. Οικογενειακή υπόθεση.

Ω λα λα…
Πολύ όμορφα.

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και πάνω απ’ όλα στον παππού που όταν τον πιάνω στα χέρια μου η ψυχή μου μελώνει από τη γλύκα.
Το μπουζουκάκι σήμερα πάτησε αισίως τα 100. Όπως θα ακούσετε ο παππούς στέκει αγέρωχος. Φυσικά και έχουμε πάλι καραντουζένι αλλά κουρδισμένο ενάμισι τόνο πιο ψηλά δηλαδή φα,λα#,ντο στην προσπάθεια να το ταιριάξω στη φωνή μου. Φυσικά τα φωνητικά είναι άθλια αλλά το όργανο τόσο ψηλά κουρδισμένο κελαηδάει. Η ηχογράφηση έγινε βιαστικά, μια κ’έξω και χωρίς δυνατότητα να ακούσουμε εκείνη την ώρα πως γράφτηκε. Επιφυλάσσομαι να το ξαναηχογραφήσω.
//youtu.be/yI0jUSijCPc

μπράβο ρε παιδιά! βασίλη τον τιμάς τον παππού σου!

Πραγματικά ένα μεγάλο μπραβο και από εμένα !

Να τα χιλιάσετε παρέα! Φοβερό!

Ευχαριστώ παιδιά. Τα χρόνια του να πάρουμε ή τουλάχιστον τη λεβεντιά του