Ο Κώτσος υπουργός😉

Οχι καθόλου.Απλά το διευκρίνησα μην γίνονται παρεξηγήσεις .

1 «Μου αρέσει»

Όλοι οι δημιουργοί με βάση τα ακούσματα τους πάντοτε συνέθεταν. Παρθενογένεση δεν υπάρχει εκτός ελάχιστων περιπτώσεων, εδώ ο Μπετόβεν ‘‘δανείστηκε’’ από τον Μότσαρτ πολλά μουσικά θέματα, ακόμα και την ‘‘Ωδή στην χαρά’’ το αρχικό της θέμα το οφείλει σε εκείνον.
Ο κανόνας στην παράδοση, μιας και μιλάμε για μικρότερης μουσικής διάρκειας θέματα, είναι πως μια καινούργια μελωδία σήμαινε πολλές φορές τον θάνατο μιας παλαιότερης η οποία έτεινε με τον καιρό να ξεχαστεί από τις κοινωνικές ομάδες. Πλέον με την δισκογραφική καταγραφή αυτό φυσικά δεν μπορεί να γίνει και η δημιουργία λόγω copyright και δικαιωμάτων, έχει στενέψει υπερβολικά την δημιουργικότητα και την ελευθερία. Γενικά θα 'λεγα πως δεν υπάρχει τίποτα πλέον που να μην θυμίζει κάτι άλλο σχεδόν σε όλα τα είδη μουσικής.
Για το ρεμπέτικο θεωρώ πως το να θυμίζει κάποιο ρεμπέτικο τραγούδι ένα νέο τραγούδι πρέπει να είναι σχεδόν απαράβατος κανόνας αλλιώς δεν είναι ρεμπέτικο και μιλώ τουλάχιστον για το προπολεμικό είδος.
Έτσι δημιουργήθηκαν τα πρώτα ρεμπέτικα του Μάρκου και των υπολοίπων, μελωδίες που πατούσαν σε παραδοσιακά θέματα με μια προσωπική αίσθηση, ενώ στην πορεία οι δημιουργοί επηρεάστηκαν από τα ακούσματα της εποχής τους και εξελίχτηκαν.

4 «Μου αρέσει»

Πιστεύω πως δεν είναι απαραίτητο να το πάμε στο άλλο άκρο.
Δηλαδή το ρεμπέτικο εξαντλήθηκε σε 3.000 τραγούδια ? Δεν είναι σαν να μειώνουμε και να δίνουμε όρια σε κάτι που θεωρητικά δεν έχει όρια ?
Όσο για τα τραγούδια του Κώστα συγκεκριμένα, μου αρέσουν πάρα πολύ, του το έχω πει και προσωπικά.
Αλλά σκεφτείτε ότι αύριο κυκλοφορούσε αυτό το τραγούδι με τίτλο “Ο Κώτσος υπουργός” από τον οποιοδήποτε κύριο Χ, με αυτή την μουσική και έκανε 10 εκατομμύρια views και έπαιζε παντού… Τι συζήτηση θα κάναμε εδώ μέσα ?
Οπότε είμαι υπέρ με τις δημιουργίες του Κώτσου, αλλά δεν θεωρώ ότι είπε και κάτι κακό ο Άνθιμος για να γίνει συζήτηση με “αεράκι” υπεράσπισης, άλλωστε δεν κατηγόρησε κανένας κανέναν, θεωρώ στα λόγια του τραγουδιού όλοι ξεκάθαρα ακούμε τον πολυτεχνίτη.

2 «Μου αρέσει»

Δεν ακούμε τον πολυτεχνίτη, ακούμε μια κλασική φράση νικρίζ που και ο Μάρκος είχε ακούσει και του πέρασε ασυναίσθητα στο κομμάτι. Αυτό είναι δύσκολο να το καταλάβουμε, αλλά είναι απαραίτητο για να κατανοήσουμε και να παίξουμε το ρεμπέτικο.

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ σε όλα, αλλά αν το τραγούδι το έγραφε και το τραγουδούσε ο Κουτσαβακης και κυκλοφορούσε από την panic records, εδώ μέσα θα μιλούσαμε μόνο για τον “Πολυτεχνίτη” και για πιθανή σταύρωση του Κουτσαβακη.
Οπότε ας μην υπερβάλλουμε από καμία μεριά.

2 «Μου αρέσει»

Νομίζω είναι σαφείς και προφανείς οι διαφορές του καθενός. Είναι σαν να λέμε ότι είναι το ίδιο ο Μουφλουζέλης που σκάρωνε τα στιχάκια του πάνω σε παλιούς χαβάδες, με τον Δημήτρη Φράτη που έβαζε το όνομά του κάτω από (τότε ξεχασμένες) συνθέσεις ρεμπετών.

1 «Μου αρέσει»

Ο άνθρωπος γουστάρει να βγάλει ένα βιντεάκι κάποιο τραγούδι που έχει βγάλει στίχους και θέλησε να το μοιραστεί μαζί μας.Τώρα το ότι θυμίζει ένα του Μάρκου εντάξει δεν έχει να λέει κάτι.Αλίμονο αν κάνουμε αυστηρές κριτικές.Θα μείνει ο καθένας να παίζει μόνος του σπίτι του με φόβο μη φάει κακή κριτική.

Έχουν παιχτεί τόσα πολλά που πιστεύω ότι πάντα κάτι θα θυμίζει κάποιο άλλο.Οπότε η γνώμη μου είναι πως ναι εξαντλήθηκε σε κάποιο μεγάλο βαθμό.

2 «Μου αρέσει»

Αλίμονο αν δεν κάνουμε! Κι ο Κώστας δηλαδή γιατί το κοινοποίησε, για να του πούμε όλοι ένα χαϊδευτικό μπράβο και τίποτε άλλο;

Και αυστηρή, αλλά και έγκυρη. Κι εδώ θεωρώ ότι ο Νίκος @liga_rosa το βλέπει από τη σωστή πλευρά. Πιστεύω ότι αν ο Βαμβακάρης παρουσίαζε τον Πολυτεχνίτη σ’ εκείνον φέρ’ ειπείν τον περίφημο φίλο του τον χορευταρά που του «υπέβαλλε» όλα του τα τραγούδια ως δοκιμή, κι εκείνος τού έλεγε «είναι σχεδόν ίδιο με το τάδε ή το δείνα», θα του απαντούσε «αυτό το ξέρω, θα μου πεις τώρα αν σ’ άρεσε;». Δε θα του περνούσε από το μυαλό ότι για κάποιον λόγο ένα καινούργιο τραγούδι δεν πρέπει να είναι σχεδόν το ίδιο μ’ ένα παλιότερο.

Λέει λοιπόν ο Νίκος ότι και με τον Κώστα έτσι λειτουργεί το πράγμα. Σήμερα γενικά οι περισσότεροι δε σκεφτόμαστε έτσι, έχουμε άλλη αντίληψη της πρωτότυπης δημιουργίας. Όσο η παράδοση του πρώιμου ρεμπέτικου ήταν δημιουργικά ενεργή όμως, αυτή ηταν η αντίληψη - η ίδια όπως σε κάθε λαϊκή, προφορική παράδοση. Και ίσως ο Κώστας, που δεν τον ξέρω αλλά τον ξέρει ο Νίκος, να τη διατηρεί και σήμερα ζωντανή μέσα του.

(Να πω εδώ ότι εμένα δε μ’ ενθουσιάζει ιδιαίτερα το τραγούδι. Ανεξάρτητα όμως από τα προσωπικά μου γούστα, το θεωρώ απολύτως νόμιμο ότι το έγραψε έτσι κι όχι αλλιώς.)

2 «Μου αρέσει»

Μπορεί να μην τον νοιάζει και η άποψή μας στο κάτω κάτω Περικλή.Έτσι και αλλιώς ο άνθρωπος το έγραψε

Από τη στιγμή που κάνει το κέφι του υπάρχει σωστό ή λάθος στο να παίξει ένα τραγούδι?

2 «Μου αρέσει»

Για την αλήθεια ,αυτο που σκεφτόμουν συνεχώς ηταν να μην μου πουν οτι το τραγούδι μοιάζει με τους πρωθυπουργούς του Μάρκου.
Τώρα πολλά γράφτηκαν , κι απο που να αρχίσει κανείς…
Εσυ Πάνο γράφεις καθαρά ,οτι γίνεται παιχνίδι με τον Σταύρο , εκει που λές για το αεράκι υπεράσπισης.
Γνωριζόμαστε με τον Σταύρο και τυχαίνει να εχουμε γνωρίσει απο πρώτο χέρι το τι πάει να πει ρεμπέτικο.Αυτό είναι γνωστό.
Αυτό δεν σημαίνει ομως οτι εγραψε για να με υπερασπίσει ,ουτε και εγραψε κατι κακό για την θέση που πηρε ο Ανθιμος.
Στο σχόλιο του ηταν γενικό,κι ισως θα πρέπει να σταθούμε πάνω του πιο πολύ ,γιατί για μένα εχει πολύ ζουμί μέσα , και μπορεί να γίνει αφορμή να γίνει συζήτηση σ αλλο νήμα .
Οπως μιλάς και για 3.000 ρεμπέτικα τραγούδια.Εδω εχουμε τελείως διαφορετική γνώμη , αλλά εχουν γίνει συζητήσεις πολλές φορές στο παρελθόν γι αυτό νομίζω.

Περικλή οταν ανεβάζω ενα τραγουδάκι μου στο διαδίκτυο φυσικά πρέπει ,αλλά κι ειμαι σε θέση να δεχτώ τις κριτικές απο παντού,χωρίς ομως να πάει να πει οτι τις ζητώ κιόλας.
Δεν ζώ απο αυτά τα τραγουδάκια.Ουτε και με νοιάζουν πολύ τα λάικ και τα μπράβο , οπως λές κι εσύ.
Αυτά που νοιώθω και ζώ γράφω ,πάνω στα ακούσματα και στην ψυχική διάθεση που εχω.
Τα φιλαράκια μου ξέρουν οτι,ακόμα και να κουρδίσω δεν ξέρω καλά καλά το μπουζούκι μου.:wink:
Κι εδω στο φόρουμ τα ανεβάζω γιατι ειμαι χρόνια μέλος ,αλλά κι επειδή ειμαι της γνώμης οτι μερικά απο αυτά είναι μέσα στο κλίμα της ρεμπετιάς.

3 «Μου αρέσει»

Πολλά θα μπορούσα να σχολιάσω από όσα γράφτηκαν, από τα μάλλον ανάρμοστα (π.χ. «Δεν ξέρω ποιος εισαι και ποιο ειναι το πρόβλημά σου που σχολιάζεις ετσι.»/ «Κάνε τον αναφορα τον ανθρωπο κιολας») μέχρι απρόσφορους αναχρονισμούς μεταξύ 2023 και 1930 (π.χ. σχόλια Πέπε). Πού να έγραφα και τη γνώμη μου για τους στίχους, ποιος ξέρει τι θα άκουγα…

Ας είναι.
Χαίρομαι που ο Panos P έγραψε τα αυτονόητα.

ΥΓ
Για το τι είδους σημερινά τραγούδια έχουν την αμέριστη συμπαράστασή μου, ας μου επιτραπεί να παραπέμψω εδώ:

1 «Μου αρέσει»

Κοίτα τώρα πώς πλάτυνε το θέμα…! :slight_smile:

Περί κριτικής:

Συνήθως οι δημιουργοί έχουν την ανάγκη να παρουσιάζουν τις δημιουργίες τους, για ευνόητους λόγους: γιατί να φτιάξεις ένα τραγούδι (ποίημα, διήγημα, πίνακα, οτιδήποτε) και να μείνει στα άδυτα του μυαλού σου ή στο κλειδωμένο σου συρτάρι;

Για άλλους αυτό παίρνει και βιοποριστική διάσταση, ή ακόμη και κερδοσκοπική, για άλλους όχι. Αυτό δεν αλλάζει τα πράγματα, εκτός από περιπτώσεις βέβαια όπου ο άλλος βγάζει τα λεφτά του με ξεκάθαρες απάτες. Αν όμως παραμένει τίμιος, έχει δικαίωμα να είναι οσοδήποτε κακός στη δημιουργία του: δε μας υποχρεώνει να αγοράσουμε το προϊόν του.

Τέλος πάντων, εδώ εμάς δε μας ενδιαφέρει και πολύ τι γίνεται με την εμπορεύσιμη μουσική, γιατί έχουμε την άλλη περίπτωση.

Είναι κοινή σύμβαση πως καθετί που παρουσιάζεται υπόκειται σε κριτική. Αν το παρουσιάσεις σ’ εμένα, έχω το δικαίωμα να πω τη γνώμη μου. Αν το παρουσιάσεις δημόσια, έχει ο καθένας το ίδιο δικαίωμα.

Λες, Λάμπρο, ότι μπορεί να μην ενδιαφέρει τον δημιουργό η γνώμη μας. Και μετά έρχεται ο ίδιος ο δημιουργός και απαντά μέχρι ποιο σημείο ακριβώς τον ενδιαφέρει. Μα δεν μπορούμε να μπαίνουμε σ’ αυτή τη διαδικασία, να εικάζουμε ή να περιμένουμε να μας πει ο κάθε δημιουργός αν θέλει γνώμες ή δε θέλει! Τώρα είναι ο Κώστας του φόρουμ, άλλες φορές είναι κάποιος άγνωστος και απρόσιτος που δεν μπορούμε να ξέρουμα τι τον ενδιαφέρει και τι όχι. Αν δεν τον ενδιαφέρει, ας την προσπεράσει, αλλά το δικαίωμα του κάθε αποδέκτη να σχολιάσει παραμένει.

Και φυσικά, η κριτική έχει και ευθύνες. Δεν μπορεί να είναι κακοπροαίρετη, άδικη, επιθετική. Αν όμως είναι έντιμη και με σεβασμό, να γίνεται. Αλλιώς, πολύ απλά δεν παρουσιάζεις το έργο σου! - Με άλλα λόγια, και οι δύο πλευρές έχουν ευθύνη. Ο ένας ότι θα κριθεί, ο άλλος για το πώς θα κρίνει (γιατί όπως καθετί άλλο, έτσι και την κριτική σου, σ’ όποιον την παρουσιάσεις αποδέχεσαι ότι θα την κρίνει κι αυτός!)

Μα μοιάζει! Αφού το σκέφτηκες ήδη πρώτος, και αφού άλλωστε το δηλώνεις και με τον παιγνιώδη τίτλο της ανάρτησης, το να το πει και κάποιος άλλος δεν είναι παρά μια απλή διαπίστωση. Ωραία, μοιάζει. Από κει και πέρα, τι;

Αν νομίζω ότι δε θα έπρεπε να μοιάζει, κι ότι η ομοιότητα συνιστά ξερωγώ αντιγραφή ή τέλος πάντων ρίχνει την αξία του τραγουδιού, μπορώ να το πω. Και αν το πω, υποχρεούμαι να το εξηγήσω. Αλλά μπορεί και να θεωρώ ότι αντιθέτως είναι θετικό στοιχείο, όπως συμβαίνει με τόσα τραγούδια που έρχονται σε διάλογο με κάποιο προϋπάρχον τραγούδι (βλ. τη φάση με τον Αντώνη τον Βαρκάρη…). Αν δεν πω τίποτε απ’ όλα αυτά, αλλά απλώς «μοιάζει / θυμίζει», είναι το ίδιο σαν να έλεγα ότι είναι ζεϊμπέκικο και έχει μπουζούκι:

Εδώ λοιπόν ανοίγει (ανοίχτηκε ήδη εδώ και κάμποσα μηνύματα) ένα συναρπαστικό θέμα σχετικά με το προσωπικό ή μη της δημιουργίας, την πρωτοτυπία, τις επιρροές τις πιο αδιόρατες ή πιο έντονες ή τελείως κραυγαλέες, τότε και σήμερα, με τις διαφορετικές αντιλήψεις της κάθε εποχής και φάσης κλπ κλπ. Για τους παλιούς (που δε μας νοιάζει γιατί είναι μακαρίτες), το έχουμε ήδη ξανασυζητήσει, αλλά σύγχρονη διάσταση πρώτη φορά παιρνει. Πιστεύω ότι έχει ψωμί, και ότι αξίζει να το αφήσοουμε να εξελιχτεί προφυλαγμένο από τυχόν προσωπικές κόντρες και παραξηγήσεις, ιδίως μάλιστα αν είναι αθέλητες.

3 «Μου αρέσει»

Κακή κριτική δεν είδα, ένα σχολιασμό του Άνθιμου είδα και μετά είδα προσπάθεια να τεκμηριωθεί με επιθετικό τρόπο η ακύρωση αυτού του σχολιασμού.
Μήπως τελικά αντιστρέφουμε πλήρως για άλλη μια φορά τα γεγονότα?

Βέβαια εδώ να το δηλώσω και ξεκάθαρα, ότι αν μαζευτείτε καμία 30αρια που βλέπετε άλογα και εγώ βλέπω κροκόδειλους ευχαρίστως να αποχωρήσω από το φόρουμ αφού μάλλον κάτι λάθος κάνω εγώ.

Αν ίσχυε κάτι τέτοιο η μουσική παραγωγή θα είχε πάψει να υπάρχει αν όχι αιώνες, τουλάχιστον δεκαετίες τώρα.

Κώστα το “αεράκι” δεν ήταν ειρωνικό, ούτε κάποια καρφωτη ειδικά για τον Σταύρο, ήταν ξεκάθαρα μια ευγενική περιγραφή για τις απαντήσεις που δέχθηκε ο Άνθιμος.

Συμφωνώ σε αυτό.

Ενδεικτικά το είπα, σε ένα βιβλίο κάνουν αναφορά για 3.000 σε άλλο για 4.500 και αντίστοιχα τα χασικλιδικα.

Τέλος ξαναλέω ότι εγώ ενθαρρύνω τέτοιες προσπάθειες, σέβομαι τον Κώστα που δεν τον ενδιαφέρει καμία ενθάρρυνση, έχω όμως το δικαίωμα να πω την άποψη μου με ευγένεια.

Επίσης χαίρομαι τουλάχιστον που κανένας δεν διαψεύσε το τι “σφαγή” θα γίνονταν αν αυτό το τραγούδι το έλεγε ο Κουτσαβακης κ.τ.λ.

Για μένα προσωπικά το φόρουμ είναι μια κοινότητα, με πολλές παρέες και κάποιους ελάχιστους βασικούς κανόνες, εδώ θα υπάρξουν και φιλίες και κόντρες και διαφωνίες, είναι όλα αποδεκτά.
Η δική μου όμως γραμμή ως μέλος είναι ότι ανεξάρτητα το πρόσωπο που είναι απέναντι μου η στάση μου θα είναι ίδια.
Δεν θα απαντήσω διαφορετικά στον επαγγελματία από τον ερασιτέχνη, ούτε στον άγνωστο από ότι στον φίλο μου κ.ο.κ.

3 «Μου αρέσει»

Ούτε εγώ είδα κακοπροαίρετη κριτική αλλά να που ο άνθρωπος ενοχλήθηκε.Δεν ξέρω ούτε τον Κώστα ούτε τον Άνθιμο.Απλά καλό είναι τέτοιες παρεξηγήσεις να λύνονται σε κόσμια πλαίσια και να μην μένει κακία στο τέλος ή εντύπωση ότι υπάρχουν κλίκες και κάποιος είναι ενάντια στον έναν ή στο άλλον.Ίσως το βλέπω πιο ρομαντικά αλλά θεωρώ πως είμαστε μια παρέα διαδικτυακή.Σε κάποιες περιπτώσεις σίγουρα υπάρχουν και παρέες που έχουν πιο φυσικό χαρακτήρα αφού βρίσκονται και από κοντά αλλά δυο άνθρωποι που παίζουν ερασιτεχνικά όργανο έχουν να χωρίσουν κάτι για παράδειγμα?

Εδώ θα διαφωνήσω.Δηλαδή ένας ερασιτέχνης οργανοποιός θα ακούσει την ίδια κριτική με έναν επαγγελματιά?Ή κάποιος που παίζει μπουζούκι για πάρτη του θα του πούμε πώς παίζεις έτσι σε σχέση με έναν επαγγελματιά?

Η μουσική γενικά σαφώς θα υπάρχει.Βλέπεις πολλά ρεμπέτικα τραγούδια όμως που να βγαίνουν σήμερα?
Δηλαδή εσύ Πάνο είσαι της άποψης ότι ο κύκλος του Ρεμπέτικου δεν έχει κλείσει?Εάν βέβαια μπορούμε να απαντήσουμε και στο τί θεωρούμε Ρεμπέτικο.
Σε αυτό που είπες για το αν βλέπεις διαφορετικά πράγματα από κάποιους άλλους είναι αφορμή για κουβέντα και όχι για να αποχωρήσεις από το φόρουμ.Κανείς δεν έχει να χωρίσει κάτι με κάποιον άλλον.Τουλάχιστον όσοι ασχολούνται ερασιτεχνικά.

2 «Μου αρέσει»

Κριτική θα ακούσει από τον Νίκο (Νικολάου), από τον Σπουρδαλακη, από τον Σακκαλη, από εμένα θα ακούσει άποψη και το ξαναλέω την ίδια αντικειμενικότητα θα κρατήσω στην άποψη μου απέναντι στον Σακκαλη που γνώρισα στην έκθεση και ενθουσιάστηκα με απέναντι στον Σπουρδαλακη που έχει πουλήσει χιλιάδες όργανα.
Άλλο ποιες θα είναι οι απαιτήσεις μου ως υποψήφιος αγοραστής. Μιλάμε για το φόρουμ και τις συζητήσεις.

Αφού το βλέπεις ρομαντικά δεν παρατήρησες κάποιο είδος “πεσιματος” στον σχολιασμό του Άνθιμου ? ? ?

Η τελευταία σου παράγραφο αφορά άλλο νήμα με πολύ ψωμί…

1 «Μου αρέσει»

Από πλευράς του Κώστα όχι.Ακόμα και το σχόλιο του Άνθιμου ο Κώστας αν το διάβαζε σε κάποια άλλη χρονική στιγμή ίσως να γελούσε και να μην ενοχλούνταν.Άσε που μου δείχνει οπτικά άνθρωπο ‘μάγκα’ να το πω? που μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του.Δεν χρειάζεται υπεράσπιση από κανέναν.Ντόμπρα είπε ότι ενοχλήθηκε από το σχόλιο.Έκανε και ο Άνθιμος την κριτική του ντόμπρα που είναι διαβασμένος και γνώστης του αντικειμένου αλλά δεν χρειάζεται να συνεχιστεί όλο αυτό.Χαλάμε το θέμα του ανθρώπου.
Έγραψα ότι είμαστε μια παρέα διαδικτυακή.Εδώ με φίλους που γνωριζόμαστε χρόνια τσακωνόμαστε και τα ξαναβρίσκουμε ή δεν τα ξαναβρίσκουμε.Δεν γίνεται και στο φόρουμ να μην υπάρχουν τέτοιου είδους προστριβές.

1 «Μου αρέσει»

Δεν είπα ούτε για τον Κώστα ούτε για τον Άνθιμο, τέλος πάντων, δεν έχει νόημα…

Παιδια εχω την εντυπωση οτι δε χρειαζεται να αγχωνομαστε οταν υπαρχει καποιου τυπου αντιπαραθεση ή καποια διαφωνια. Ειμαστε νομιζω ολοι αρκετα ωριμοι να καταλαβουμε οτι ο γραπτος λογος ειναι παρεξηγισιμος και αρκετα ωριμοι για να μη νευριαζουμε με καποιον ανθρωπο στο ιντερνετ, απο τη στιγμη τουλαχιστον που δεν ειναι προσβλητικος. Το δικο μου σχολιο π.χ. το εγραψα χαμογελωντας και με τη σκεψη την απλη οτι ενταξει, τι να κανει ο ανθρωπος ρε φιλε? Ρεμπετικο λεει εγραψε, ειναι δυνατον να μη μοιαζει? Και ποια 3000 ρεμπετικα? Εδω π.χ. υπαρχει μεγαλη διαφωνια. Ειναι τι οριζεις ως ρεμπετικο και δυστυχως ή ευτυχως οι αποψεις ειναι πολλες. Εγω θα λεγα οτι ειναι με βία καμια 200 τεμαχια ολα ολα πχ. Και το δανειο πολυ συχνο. Διαολε υπαρχουν μουσικες φρασεις που ακουγονται στο γκερλιτς το 17 και σε ηχογραφηση του ζαμπετα το 70. Και ακομα και σημερα στις ταβερνες. Τι θα πω δλδ στον μπουζουξη που παιζει το κλασικ ανεβασμα στο πειραιωτικο ταξιμι? Οτι αντιγραφει? ΠΡΟΦΑΝΩΣ! Αλλα για λογους αισθητικης και με το στυλ του! Ας ακουσουμε τα λογια! Ενταξει δυστυχως κυριε Νικο καποιες φορες καποιες καταστασεις αλλαζουν με τη βια. Και δε μιλαω για τωρα που καλως ή κακως ζουμε τα καλυτερα χρονια της ανθρωποτητας (παει να αλλαξει αυτο), αλλα διαχρονικα. Πχ για να εχουμε τις σημερινες δομες της δημοκρατιας, επρεπε να υπαρξει πολλη βια στην Ευρωπη, αρχης γενομενης με την Μεγαλη Επανασταση των γαλλων. Δυστυχως ή ευτυχως. Και επισης, σημερα που μιλαμε, με τη νομιμη βια καταπιεζεται το χαος. Βλεπε αστυνομια. Αρα, ναι, ισως να πρεπει να πεφτει και λιγη φαπα απο την αλλη πλευρα, να φοβαται το συστημα. Βλεπε Γαλλια σημερα. Αυτα και εννοειται με ελαφρα την καρδια. Ο καθενας την αποψη του εχει και ξερετε τι λενε! :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»

Βρε παιδιά ένα τραγούδι έφτιαξε ο Κώστας γιατί έτσι το ένιωθε και το μοιράστηκε μαζί μας, δεν χρειάζεται να του καταλογίζουμε ευθύνες λες και έβγαλε εκατομμύρια στις πλάτες κανενός άλλου
Επίσης θα συμφωνήσω με τον Νίκο, είναι μια καθαρά φράση νικριζ που συνήθως μοιάζει με μια άλλη
Μπορούμε να κατηγορήσουμε κάποιον γιατί χρησιμοποιεί τα ίδια ακορντα σε ένα τραγούδι που είναι στην ίδια κλίμακα; Αφού αυτά είναι τα 3 βασικά, να αλλάξουμε την θεωρία;

Νομίζω η έλλειψη μάζωξης έχει φέρει γκρίνια, ΑΪΝΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ!!!

4 «Μου αρέσει»