Ο Βαμβακάρης σε σπάνιες ηχογραφήσεις

Είναι πολύ πιθανό αρκετοί να τις γνωρίζετε ίσως αποτελούν μέρος της συνέντευξης-βιογραφίας του Βαμβακάρη,αν και η φωνη της κοπέλας μου κάνει ίδια με αυτήν που πήρε την συνέντευξη στον Κερομύτη για τα ντουζένια.Μήπως είναι απο ραδιοφωνική εκπομπή;;;
Πάντως χάρηκα όταν τα βρήκα,όσο είχα χαρεί θυμάμαι που τον είδα να τραγουδάει την Άτακτη.

και υπάρχου και άλλα.Μπορείτε να τα βρείτε.Είναι εκπληκτικός!
Υπάρχουν άραγε σε άλλη μορφή στην αγορά;;;Ξέρει κανεις;;

το πρωτο βιντεακι ειναι δικο μου:)

εχω 2-3 ακομα και θα τα βαλω καποια στιγμη αλλα βαριεμαι:240:

Πες μας βρε συ τουλάχιστον απο που είναι αυτές οι ηχογραφήσεις.Γι αυτό το έκανα το θέμα.Κάτι θα ξέρεις λογικά.

που να ξερω απο που ειναι;

εμενα τυχαια βρεθηκαν στα χερια μου.

α ξεχασα πολυχρονος

πως μπορει να παιζει το τραγουδι σολο (οχι συγχορδιες) οσο απλο και να ειναι και να τραγουδαει απο πανω, ποσοι αλλοι μπορουν να το κανουν. Ας μου εξηγηση καποιος. :256::256::256:

είμαστε εκτος τόπικ (και χρόνου), αλλά ενώ στην αρχή είναι μπέρδεμα να συγχρονίσεις παίξιμο (ακκόρντα ή μελωδία) με φωνή, όσο προχωράς η φωνή καταφέρνει και πατάει πάνω στο παίξιμο. αυτό διευκολύνει πολύ γιατί το όργανο δίνει στη φωνή ρυθμό, καθώς και τονικότητα ώστε να μην φαλτσάρει. εξάλλου, η φωνή μπορεί να είναι ο οδηγός για να βγάλεις ένα κομμάτι. στην τελική είναι ΤΟ όργανό μας, αν μπορείς να τραγουδήσεις κάτι, τότε το κατέχεις.

Η ηχογραφηση εγινε το 1970 στο σπιτι του Μαρκου!!!Υπαρχουν καμμια δεκαρια κομματια απο αυτη την συνεντευξη.Εδω δυο κομματια ακομα:089:

Ματια μου μαριολεμενα

//youtu.be/T9h8k8cMUrk

Παψε να με τυρανας

//youtu.be/ikIdipxMf98