Οι χορδές, οι άτιμες

Τώρα βέβαια απαντώ σε “μπαγιάτικο” θέμα αλλά όπως και να έχει…

Έχω δοκιμάσει αρκετές χορδές στο τρίχορδο, κατασκευής Καφετζόπουλου το 2008. Αν μπορούσα να πω μια σειρά από τις καλλίτερες στις χειρότερες για εμένα, θα ξεκινούσα από τις LaBella, έπειτα τις Mastro και μετά του Στεφανίδη. Κάτι D’Addario, Sonata, απλά απαράδεκτες. Σπούσανε, μουντάρανε και αλλά αρνητικα.

Βέβαια, αυτόν τον καιρό, έχω πάνω κιθάρας Ernie Ball 11αρες όπου

Sol=Re μπουργάνα
Si =La
Mi =Re καντίνι

Στου Καφετζόπουλου, τις έχω καναδυό βδομάδες και μου φάινονται αρκετά καλές. Σήμερα, έβαλα και στου Μπρά και περιμένω να δώ αντιδράσεις. Γενικά, είναι μια ιδέα που είχα από παλιά και εδώ, στη Σύρο, ένα κατάστημα έχει σπασμένα σετ Ernie Ball οπότε δοκίμασα. Αν και νομίζω είναι νωρίς να πώ, στην κιθάρα θεωρώ ως καλλίτερες από πλευρά ήχου τις Dean Markley Alchemy Gold/Phosphor Bronze αλλά δεν ενδείκνυνται για χέρια που ιδρώνουν. Θα ήθελα να δοκιμάσω και στο μπουζούκι αν και το κόστος είναι μάλλον απαγορευτικό μια και κάθε σέτ κοστίζει 14,50 οπότε αν θέλω 3 σέτ την φορά φασκελοκουκούλωστα αδερφέ μου Παναότη… Αλλά, εδώ κοστίζει 6 το σετ για μπουζούκι αρα νομίζω αξίζει, τουλάχιστον η δοκιμή…

το καλοκαιρι δοκίμασα και πέρασα στο μπουζούκι τις χορδες Elixir που ειναι για κιθάρα(τις 10αρες συγκεκριμένα),αυτες εχουν μια ειδική επίστρωση για να μην σκουριάζουν απο τον ιδρώτα των δακτύλων.
Μου βγαλανε μια χαρα 4 σετάκια ένα καλοκαιρι(παλια ηθελα 20 σετ και…αν σκεφτεις υγρασια,ζεστη…).
θελω να ρωτησω τους κατασκευαστες του φορουμ αν υπάρχει κάποια αντένδειξη στην χρησιμοποίηση χορδων κιθάρας σε μπουζουκι απο την άποψη μην δημιουργει η αλλαγή τάσης ζημιά στο οργανο.

Χωρις να ειμαι κατασκευαστης, φανταζομαι οτι εαν φορας το παχος που πρεπει για το οργανο σου δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.

για τις de lido εχει κανεις αποψη?

τι χορδες θα μπορουσα να δοκιμασω αντι για F & C μπουργκανες πχ απο κιθαρα η απο λαουτο κτλ , θα ηθελα καποιο λιγο ποιο αρμονικο αποτελεσμα , έχει κανεις καμια ιδέα ?

παιδια εγω βαζω μαστρο και ειμαι υπερ ευχαριστημενος γιατι ειναι και φθηνες και καλες…επισης δοκιμασα ετσι για πλακα τις εχτρα σονατα και μου αρεσαν παρα πολυ ειναι πολυ γλυκες…και θα τις βαζω…μην μπερδευεστε με πολλα σετ…εαν εχετε καλο οργανο ολες παιζουν…