Ξαρχάκος και Αβραμόπουλος (ΚΕΠ)

Φρανκ, ίσως δε διάβασες το μήνυμά μου γιά την “Κυρακώσταινα”.
Συμβαίνει λοιπόβ το εξής: Ο δικός μου δίσκος 78στρ., γράφει “Ο ΚΑΫΜΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΑΚΩΣΤΑΙΝΑΣ”.
Έτσι, η ανακάλυψη η δικιά σου, μας επιβεβαιώνει την υποψία που είχαμε το 1960, όταν ανακαλύψαμε τον δίσκο. Πως δηλαδή ο Τούντας είχε γράψει “Ψωροκώσταινα”, η λογοκρισία του Μεταξά του τόκοψε, τόβγαλε σε δίακο με τον τίτλο “Ο ΚΑΫΜΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΑΚΩΣΤΑΙΝΑΣ”, η λογοκρισία επενέβη και πάλι και τον ανάγκασαν να τον αποσύρει, και να τον ξανακυκλοφορήσει με τον τίτλο πούχεις εσύ. Θα κάνω και μιά σύγκριση των αριθμών.
Χρόνια πολλά
Φ.

ενδιαφέροντα ολα αυτά που γράφτηκαν εδω.(τοτε).
για σήμερα , ειναι η απόδειξη πως το Φόρουμ ανεβηκε κατηγορία και ασχολείται πλέον με μουσικολογικά θέματα,οπως του πρέπει.(κυρίως της Ελληνικής Μουσικής Παράδοσης).
κόπηκαν τα δεσμά των κομματικών νεολαιών.
μας πήρε πολλά πολλά χρόνια.
κάλλιο αργα παρά ποτέ.

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τίποτα… Υποτίθεται πως έχω παρει μέρος στη συζήτηση τον Δεκέμβριο του 2001 που δεν είχα ίντερνετ και εγγραφή στο φόρουμ έκανα το 2012… Ασε που δεν με αναγνωρίζω με αυτά που λέω! :slightly_smiling_face:

1 «Μου αρέσει»

Ίσως έγινε λάθος στην επαναπόδοση των μηνυμάτων σε σένα @vladimiros. (καθώς τα μηνύματα είχαν “χάσει” τους ιδιοκτήτες τους μετά από τόσες μετακινήσεις πλατφόρμας, κάπως επαναποδόθηκαν σε σένα) Τα σβήνω.

1 «Μου αρέσει»

Το #4 το έγραψε, πάντως, κάποιος Βλαδίμηρος, δεν έχουμε παρά να το συνδυάσουμε με το #5. Α, και το #2 είναι του Φέρρη, το #7 του Γιάννη Τ. (το επώνυμό του μας είναι γνωστό)

3 «Μου αρέσει»