Ξαρχάκος και Αβραμόπουλος (ΚΕΠ)

ΑΠό τα κομματόσκυλα πρώτα αποκαλούμαι χουντικός, μετά αντικομμουνιστής, μετά ασφαλίτης. Μετά φιλοισραηλινός και αντι1789-ικός. Τέλος, ο μπαγλαμάς βγάζει συμπέρασμα πως αποκαλώ όλο τον κόσμο εδώ ΚΚΕ. Να 'ναι καλά που διαβάζει τόσο καλά όσα λέω. Η θεωρία της συνωμοσίας σε όλο της το μεγαλείο. Με τη σειρά μου, δεν ασχολούμαι άλλο μαζί τους.
Τσίου

Πράγματι πολυ ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου “Γιάννη Τ”
Η έκφραση δε “πατερούλης” μου θύμισε μια στροφή απο το επίσημο εμβατήριο του Βενιζέλου.
Λέει λοιπόν :
Βενιζέλε μας πατέρα της πατρίδας
Βενιζέλε μας πατέρα της φυλής(…)
Βενιζέλε, τι χαρά
μόνο συ το ξέρεις
το στρατί που βγάζει πέρα
στην αγιά σοφιά.
Πατέρας λοιπόν ο αναμορφωτής του έθνους
της προφυγιάς της πείνας .
Εμπνευστής του περίφημου νομού του “Ιδιώνυμου” το 1928 ενός απο τους πρώτους νόμους ενάντια στους κοινωνικούς αγώνες και τις εργατικές διεκδικήσεις.
Οπώς είπε ο ιδιος στην βουλή : Το νομοσχέδιο επιδιώκει να κτυπήσει τους οπαδούς της τρίτης διεθνούς ,τον μπολσεβικισμό…
Δημιουργός και ηγέτης μιας ολόκληρης γενιάς δικτατόρων : Παγκάλου ,Κονδύλη και του υποψήφιου δικτάτορα Νικολάου Πλαστήρα.
Φασιστόφερνε λοιπόν ο ήρωας σου “Γιάννη Τ”
Είναι γνωστή άλωστε και η συμπάθεια του για τον Νούτσε και ο θαυμασμός του για το φασισιστικό πρότυπο της Ιταλίας (1933)
Δίχασε τους Ελλήνες και προετοίμασε το έδαφος για τον επίγονο του και συνονόματο σου Ιωάννη Μεταξά.
Μπορείς βέβαια να μου επισημάνεις οτι τα παραπάνω
δεν στα είπανε στο λύκειο , ορθόν.
Εαν ενδιαφέρεσαι για συγκεκριμένη βιβλιογραφία που ισως βοηθήσει το ξεκαθάρισμα της ομιχλώδους σκέψεως σου , είμαι σε θέση να σου την παρέχω.
Θα σε συμβούλευα δε να περιορίσεις τις αντικομμουνιστικές σου κορώνες γιατί εδω μέσα ακούγονται φάλτσες και μας χαλούν τις ωραίες μας διαφωνίες.

Τελικά, Σώτο, σ’ αυτή τη λίστα, συμφωνούμε πολύ περισσότερο απ’ όσο νομίζαμε… Μήπως τελικά είμαστε όντως μιά κλίκα, και μόνο εμείς δεν το ξέρουμε;

Προς Φραγκίσκο:
Τι να πω; Οπως έλεγε κι ο μακαρίτης ο Φωτόπουλος …αόματος!

Προς Γιάννη Τ:
Γαβ γαβ γαβ… (το κομματόσκυλο).
ΑΝ

“΄Σώτο”, αν φασιστόφερνε ο Βενιζέλος (που δεν είναι ήρωας μου, ούτε “όσιο και ιερό”: τον θεωρώ όμως τον καλλίτερο ΄προπολεμικό πολιτικό) μια χαρά θα έκανε δικτατορία και στα 1909, και στα 1923, και ούτε θα έκανε εκλογές εν μέσω πολέμου παραδίδοντας την εξουσία αφού έχασε. Ακόμα κι αν θαύμαζε όπως λες τον Μουσολίνι ούτε δικτατορία έκανε, ούτε κι είναι υπεύθυνος αν οι διάφοροι φιλοβενιζελικοί στρατηγοί την είδαν εθνοσωτήρες στη δεκαετία του 20. Το αν στη δεκαετία του 1910 οι βασιλόφρονες αντιτάχθηκαν στην πολύ σωστή επιλογή των συμμάχων που έκανε ο Βενιζέλος -φαντάσου πού θα έφτανε η Ελλάδα τώρα αν δεν γινόταν οι συμμαχίες αυτές- παρόλο που αυτοί ήταν η μειοψηφία και αυτός η νόμιμη εκλεγμένη κυβέρνηση δεν του προσάπτει διχασμό. Ούτε το έδαφος του ΜΕταξά προετοίμασε’ ο Μεταξάς ήταν πάντα αντίπαλός του. Ούτε το βρίσκω σωστό να μιλάμε αποκλειστικά για υποτέλεια του Βενιζέλου στους Αγγλογάλους: απ’ τον καιρό του 1821 υπάρχουν ρωσσόφιλα/αγγλόφιλα/γαλλόφιλα κόμματα. Ήταν αγγλόδουλος ο Βενιζέλος και δεν ήταν Σοβιετόδουλο το ΣΕΚΕ/ΚΚΕ ή αμερικανόδουλη η μετεμφυλιακή Δεξιά; Ας σταματήσει το παραμύθι της “ανεξαρτησίας” γιατί ο αναμάρτητος την κοτρώνα βαλέτω κι απ την πρώτη στιγμή της ύπαρξής μας ως κράτους ο ένας περηφανεύεται πως είναι πιο “ανεξάρτητος” του άλλου. Για το Ιδιώνυμο που λες, σίγουρα στόχευε κατά των εργατικών αγώνων (πράγμα κακό και λάθος του φυσικά), αλλά εκείνη την εποχή οι οπαδοί της 3ης διεθνούς δεν είχαν αποκηρύξει την βία ως τρόπο κατάληψης της εξουσίας (όπως έκανε το ΚΚΕ το 74) πράγμα που ήταν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο άλλοθι. Και τελικά αν η Δημοκρατία της Βαϊμάρης λάμβανε μέτρα κατά των Ναζί ήδη απ’ τον καιρό του “πραξικόπηματος της μπυραρίας” καλά θα ‘κανε, δε νομίζεις; Γιατί πιστεύω θα συμφωνήσεις πως δε μπορεί να κατηγορείται για φασισμό κάποιος που ήταν πρωθυπουργός πάντα με εκλογές και την ίδια στιγμή να μην ακούγεται από κανέναν μιλιά και τα αντίστοιχα επίθετα για ανθρώπους που κυβέρνησαν ισόβια τις χώρες τους, δίχως εκλογές δίχως τίποτα, κάνοντας τρισχειρότερα απ’ τον Βενιζέλο. Ξέρεις για ποιούς το λέω. Ε όχι, αυτό είναι υποκρισία, δεν είναι αντικομμουνισμός. Κι αν είμαι λίγο ευέξαπτος, τι να γίνει. Σέβομαι τον κάθε ΚΚΕ, τον κάθε χουντικό, τον κάθε στρατευμένο ή μη, άθεο, τον κάθε θρησκόληπτο, αρκεί να μην ορμά με τα “λάβαρα” εναντίων όλων των άλλων και ειδικά εναντίον εμού και των δικών μου πιστεύω. Νά ξερες πόσες φορές έχω τσακωθεί σε λίστες συζήτησης με ακροδεξιούς που δε γούσταραν τους μετανάστες και μιλούσαν για καθαρότητα της φυλής. Αλλά δε βαριέσαι.
ΥΣ και μη μου τη σπάτε, άμα θέλω το βάζω το επίθετό μου δε ζήτησα εγώ τα δικά σας (όσοι αποσάς είστε περίεργοι εννοώ)

Αυτή η ανωνυμία στο διαδίκτυο καταντάει ταυτό-φοβία
λες και φοβόμαστε να μην θίξουμε (όχι τους άλλους) αλλά τον εαυτό μας.

Οσο για το όνομα σου

τα λόγια σου μας χόρτασαν
και το φαΐ σου φάτο

Γιαννη τ δεν ξερω τι λες εγω παντως στο μπουζουκι μου αντι για λουλουδακια και πεταλουδιτσες εχω σφυροδρεπανα

<FONT FACE=“Courier New”>Εγώ ξέρω πολύ καλά τι λεει, αλλά συζήτηση με έναν χαϊδομούνη που θεωρεί το ιδιώνυμο - μιας και αναφέρθηκε - “πράγμα κακό και λάθος φυσικά” (sic), ενώ ταυτόχρονα σέβεται εξίσου τον κομμουνιστή και τον χουντικό, τον άθεο και τον θρησκόληπτο…
Ε να με ζμπαθάτε, αλλά απ’ όσο σας ξέρω, τόσο μεγάλο πρόβλημα επικοινωνίας δεν έχουμε. Οχι να καθόμαστε να ξεφτιλιζόμαστε με ένα τέτοιο μαλακιστήρι. Γαμώ το στανιό μου μέσα.

Δεν το πήρατε είδηση οτι πιτσιρικάς είναι που χαϊδεύεται να δεί αν έβγαλε τριχίτσες.

Προσωπικά, άμα θέλω να αρχίσω το βερμπαλιστικό τσιφτετέλι, άνετα πηγαίνω στο ουζερί της γειτονιάς μου και ανοίγω πολύ σοβαρώτερες συζητήσεις με τους επαγγελματίες της περιοχής, με το χταπόδι στο πιάτο ρε αδερφέ. Ασε που λυνόμαστε στα γέλια.
Οχι με το κωλοκαφέ και το notebook.

Αντε λοιπόν πουλάκι μου ΓΤ να σε χαίρεται η μανούλα σου.
Αντε στο διάολο από δω χάμω, παράτα μας.
Τα σκήπτρα του αρχιμαλάκα τα έχει άλλος και όσο και να κοπανάς τον τρυφερό πισινούλη σου στο πάτωμα ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Ο Μιχάλης είναι αξεπέραστος και ΠΟΛΥ πιο συνεπής βλάξ από σένα.

</FONT>

Αγαπητοί φίλοι, η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι είναι κρίμα ν’ ασχολούμαστε τόσο πολύ με τέτοιες φιλονικίες και να χαλάμε τη ζαχαρένια μας. Όχι ότι θέματα ιστορίας και πολιτικής δεν μας αφορούν, το αντίθετο. Αλλά ας τα συζητάμε χωρίς νεύρα και βρισιές.

Εμένα πάντως αυτή η συζήτηση αντί για πολιτικές σκέψεις μου θύμισε μάλλον τα ρεμπέτικα που έχουν γραφεί για το Βενιζέλο, όπως οι “Πρωθυπουργοί” του Μάρκου και το “Εχάσαμε το Βενιζέλο” του Καρύπη. ʼσχετα με τις πολιτικές πεποιθήσεις του καθενός, φοβερά κομμάτια έτσι;

Τζωρτζόπουλε, πού χάθηκες; Κι εγώ σκασμένος είμαι για μπουζουκοκρασοκατάνυξη. Ας όψεται το “εργασία και χαρά.”

Λευτέρης

Τώρα τι να πω για άτομα σα το μπαγλαμά; αν ο άλλος διαφωνεί με τα δικά μου αλλά εκφράζει ευγενικά τη διαφωνία του, με τον ίδιο τρόπο θα του απαντήσω. Αμα δε σέβεται τα πιστεύω των άλλων κατακρίνοντας τα αγενώς, θα τον ξεφτιλίσω. Αλλιώς μίλησα στο Σώτο αλλιώς στον ΆΡη. Αμα δε το καταλαβαίνει αυτό ένας καραγκιόζης σα το μπαγλαμά, τι να κάνουμε, υπάρχουν κι άτομα σα κι αυτόν. Κι αν θα φύγω δε θα το πεί αυτό το βλακόμουτρο. Θα το πει ο webmaster.
Γιάννη Λιάνο: και καλά κάνεις αφού κανένα δεν ενοχλείς.

Είναι κι ο “Καϋμός της Κυρακώσταινας” του Τούντα, μοιρολόϊ γιά το θάνατο του Βενιζέλου, γραμμένο πάνω στο μοτίβο του “Χάρου” και της “Πασαλιμανιώτισσας”. Κατέχω το ένα από τα δύο σωζόμενα αντίτυπα 78 στρ., είναι ό,τι μούμεινε από την πάλαι ποτέ συλλογή μου. Έτσι, να σκάσεις Φρανκ απ’ το κακό σου…

Κατά τα άλλα, ποιός τους γαμεί…

Φ.

Αγαπητέ Φέρρη ο βενιζελικός προπάππος μου αγόρασε τότε το “Τον Βενιζέλο χάσαμε” με τον Στελλάκη,. αντί για την “Κυρακώσταινα”. Τί να κάνουμε …

Φραγκίσκος

Φρανκ, αυτό έχει ενδιαφέρον. Μήπως λές το “Ο Βενιζέλος πέθανε”; Μ’ αυτό είναι στην πίσω πλευρά της “Κυρακώσταινας”! Λες;

Λοιπόν, πρόκειται για έναν δίσκο COLUMBIA που από την μιά έχει τον “Καημό της Κώσταινας” και από την άλλη “Τον Βενιζέλο χάσαμε”. Η αλήθεια είναι πως επειδή δεν μ’ άρεσε δεν έδωσα ποτέ βάση στον “καημό”. Χαμπάρι δεν είχα πάρει πως πρόκειται για το ίδιο τραγούδι μ’ αυτό που μούπες. Πάντως δεν γράφει ΚΥΡΑκώσταινα στην ετικέττα, σκέτο ΚΩΣΤΑΙΝΑ. Θα το καθαρίσω και θα το ανεβάσω στο Internet σε μερικές μέρες.

Φραγκίσκος

Φρανκ, αυτό λέγεται ανακάλυψη!
Ο δίσκος πούχω εγώ είναι επόσης της Κολούμπια, και από τη μιά γράψει “ΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΧΑΣΑΜΕ”, κι απ’ την άλλη “Ο ΚΑΗΜΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΑΚΩΣΤΑΙΝΑΣ”. Αυτό που έχεις εσύ, επιβεβαιώνει την πληροφορία που είχαμε τότε (1965), πως ο δίσκος πρωτοκυτλοφόρησε με συνοπτικό τίτλο, και με τη λέξη “Ψωροκώσταινα” στους στίχους. Όμως ο κυρ Ψαρούδας (1937) τους απαγόρεψε τη λέξη, και το ξαναγράψανε αλλάζοντας τη λέξη, και τον τίτλο. Αυτό αν ισχύει, θα πρέπει στον δικό σου δίσκο να λένε “Ψωροκώσταινα”. Αλλιώς, τότε σημαίνει πως τραγουδιότανε “Ψωροκώσταινα”, και ο τίτλος “Κώσταινα” παρέπεμπε σ’ αυτήν, και τους ανάγκασαν ν’ αλλάξουν ετικέτα.
Ψιλά γράμματα θα μου πεις, αλλά αυτός ήταν ο σχολαστικισμός που μας έδερνε - κι ίσως αυτό να έκανε την έρευνα τόσο σημαντική.

Φ.

Αρε… Και μπήκα να διαβάσω τίποτις για τον ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟ.
Εδώ στο χωριό, δεν πιάνουνε τα αθηναίικα κανάλια κι έτσι ενημερωνόμαστε από την ιντερνετ.

  1. Επειδή δεν έχουν όλοι στο φόρουμ τις ίδιες πολιτικές απόψεις καλό θα ήταν να αποφεύγονται χαρακτηρισμοί όπως ΄΄φασίστας Βενιζέλος΄΄ και ΄΄κομματόσκυλα΄΄ (προσωπικά με ενόχλησαν και τα δύο) γιατί έτσι τροφοδοτούνται συζητήσεις που είναι έξω από τη θεματολογία του φόρουμ.
  2. Εκτός από το τελευταίο μήνυμα ο άνθρωπος μου φαίνεται ότι δεν έβρισε κανέναν. Αυτό τον διαφοροποιεί νομίζω από τον γνωστό βλάκα που απασχόλησε το φόρουμ παλαιότερα. Άλλωστε ο Γ. Τ. έχει τελικά άποψη ενώ εκείνος απλά διαφωνούσε με τους πάντες.
  3. Αφού το φόρουμ λειτουργεί με τέτοιο τρόπο ώστε να επιτρέπει την ανωνυμία δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θά 'πρεπε να κάνει κανείς χρήση του δικαιώματος αυτού.
  4. Δεν ήξερα ότι υπάρχει κατώτερο όριο ηλικίας για να συμμετέχει κανείς στο φόρουμ. Ποιο είναι το όριο; Μπορεί να είμαι απ’ έξω.
  5. Για μουσική έχει να πει κανείς τίποτα;
  1. Η πολιτική αντιπαράθεση έχει και αρχές Παναγιώτη.Γιατί άλλο διαφορετικές πολιτικές απόψεις και άλλο υπεράσπιση του φασισμού και η ιστορία δεν χρειάζεται και πολύ συζήτηση.

  2. Για μουσική συζητάμε. Μόνο που η μουσική και ειδικά το ρεμπέτικο δεν είναι μούμια, ξένη και έξω απο τις συνθήκες που ζεί ο κόσμος και εφόσον το τραγούδι εκφράζει τους πόνους και τα βάσανα του λαού, δυστυχώς, χρωστάει ένα μεγάλο κομμάτι έμπνευσης στον Βενιζέλο και στους ομοίους του.Και λέω δυστυχώς γιατί πληρώθηκε με αίμα και ιδρώτα απο τον λαό.

  3. Μάλλον ελαφρυντικό είναι για τον Γ.Τ. να θεωρείται πιτσιρικάς. Γιατί αν δεν είναι, μ΄αυτά που λέει, το προβλημα του είναι μεγαλύτερο απο αυτό της ηλικίας.

  4. Δεν απαγορεύεται η χρήση της ανωνυμίας αλλά η μη χρήση σοβαρότητας και ο μη σεβασμός σε αυτό τον λαό.

Ο ΚΑΫΜΟΣ ΤΗΣ ΚΩΣΤΑΙΝΑΣ (Π.Τούντα) με τον Στελλάκη Columbia DG6209(CG1391) Το ακούτε στη διεύθυνση http://64.87.90.42/1.mp3

Πίσω όψη ΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΧΑΣΑΜΕ (Στ. Παντελίδη-Κ.Καρίπη)με τον Στελλάκη Columbia DG6209(CG1392)

Αίντε και ΚΑΛΗ μας ΧΡΟΝΙΑ

Φραγκίσκος

Φέρρη δεν μούπες, είναι αυτό που ψάχνεις