Νέο τρίχορδο Ζοζέφ

Καλησπέρα
Μόλις απέκτησα το δεύτερο Τρίχορδό μου.
Πρόκειται για τρίχορδο χρονολογίας 1995 περίπου κατασκευής Ζοζέφ (ή με ταμπελίτσα Ζοζέφ :080: )
Δεν είχα σκοπό να αγοράσω δευτερο μπουζούκι καθώς είναι απόλυτα ικανοποιημένος με το Τρίχορδο Καρβούνη που έχω, αλλά μου πρότεινε ένας κύριος ανταλλαγή του τετράχορδου που πουλάω με τρίχορδο Ζοζέφ. Το τετράχορδο, μου προκαλεί απέχθεια πλέον (και μαλλον σε πολλους καθως δε με πηραν και πολλοί τηλέφωνο για το οργανο) και ετσι αποφάσισα να δω το τρίχορδο με σκοπό να γίνει η ανταλλαγή…

Δυστυχώς με την ανταλλαγή μου εφυγαν και αρκετά επιπλέον χρήματα… :106:
Το όργανο το έχω δει μονο απο φωτογραφία καθώς ο πωλητής είναι στην Αθήνα και εγω Καλαμάτα. Φυσικα δε πηρα γουρούνι στο σακί αλλα εστειλα τον κομμάντο για καταδρομική…
Τον Στράτο Τσακπίνη… (μέλος του φόρουμ) Τον πιο δύσκολο και ιδιότροπο αγοραστή οργάνου… Αν βρεθεί οργανο που του αρεσει ο ήχος του θα είναι κατόρθωμα του κατασκευαστή… Οποτε καταλαβαίνετε πως αν αρεσει στο Στράτο ό ήχος μαλλον θα είναι καλός…

Η απάντηση του ήταν να το παρω…
Το πρόβλημα είναι ότι θελει μια επισκευη οπωσδήποτε.
Χρειάζεται οπωσδήποτε αλλαγή ταστων…

Αυριο θα το έχω στην Καλαμάτα και ενα απο τα επόμενα ΣΚ θα πάω Αθηνα για την επισκευή του…

Πιστεύετε (απο τις φωτογραφίες) οτι μπορει να είναι Ζοζέφ; Οχι οτι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα… Ηχο να εχει και ας είναι οτι να ναι…
Λεπτομερειες ακομα δεν εχω …
Ειναι λιγάκι κακόγουστο ή μου φαίνεται; :mad: τουλάχιστον δεν είναι οστακα αυτα που βλεπετε. Πάλι καλά…

Ωραιο μπουζουκι. Μου φαινεται πως διακρινω μια dom perignon διπλα στο φωτιστικο;

ωχ απαρατηρητο περναει το μπουζούκι…
Δε ξερω, δεν είναι στο δικό μου σπίτι…

Φιλε μου καλες πενιες να εχεις! Αν και δεν μπορω να πω οτι μου φαινεται για Ζοζεφ (απο σχεδιο και χρονολογια τουλαχιστον), μου φαινεται αρκετα ομορφο! Δεν μπορω να πω οτι ειμαι ο πιο καταλληλος για τα οργανα Ζοζεφ (υπαρχουν συμφορουμιτες που θα εκαναν διατριβες!!), απο τα λιγα που εχω δει ειναι αρκετα διαφοροποιημενο…
Για να κλεισω, δεν θεωρω οτι απο μονο του το “ζοζεφ” λεει κατι, ο παιχτης κανει το οργανο κατα την αποψη μου.Οπως και να εχει, καλες πενιες, ελπιζω να μην σε προσεβαλα. Καλο βραδυ!

Γιατί να με προσβάλεις;
Εχω και εγω τις αμφιβολίες μου. Ο Ζοζέφ έφυγε απο τη ζωή το 1999 και τα άρθρα που διαβασα λένε πως εφτιαχνε όργανα μεχρι και το τέλος του 98. Οποτε θα μπορουσε να είναι. Βεβαια δε ξερω αν είχε την ορεξη να φτιάξει. Συμφωνω απόλυτα οτι δε μου λεει κατι αν είναι ή δεν είναι Ζοζέφ, αφου δεν είναι ενα ιστορικό οργανο του 40 ή του 50. Ηχο να εχει και αυτο απ’ οτι λεει ο Στράτος εχει με το παραπάνω…

Οσον αφορά τις φιγουρες κλπ η χρονολογία κατασκευής δε “δικαιολογεί” ακομα και για Ζοζέφ τα επιπλέον χαζοστολίδια; :230:
Εχω δει οργανα με φιγουρες 4/4 με πολλα περισσοτερα. Οχι οτι ξερω οτι εκεινα είναι σίγουρα Ζοζέφ αλλα ετσι δηλώνονται (εποχής 80-90)

Ακριβως αυτος ηταν και ο δικος μου συλλογισμος! Απο την στιγμη που δεν ειναι οργανο της “χρυσης περιοδου” ζοζεφ, αλλες απαιτησεις εχεις. Και για τα στολιδια, στο καπακι τουλαχιστον μου αρεσει το σχεδιο. Δεν με “φτιαχνει” και τοσο πολυ το σχεδιο στο πισω μερος του σκαφους, κατω απο την χορδιερα…

καλημερα
Μόλις παρελαβα το όργανο…
Η καταστασή του είναι πολύ καλυτερη απο αυτη που μου περιεγραψε ο Στράτος… (Ειπαμε δυσκολος οσο δε παει αλλο με τα όργανα)
Ενταξει τα ταστα δεν είναι σε καλή κατάσταση, αλλα και έτσι παιζεται…
Καποια προβληματακια εχει οσον αφορά την εμφανιση. Λιγες γρατσουνιες, εχει φυγει το χρώμα απο το πισω μερος του μπρατσου σε ενα σημειο και αλλα ψιλολοίδια…
Τιποτα σημαντικό δηλαδή. Θα σας ανεβασω φωτογραφίες που θα εστιαζουν στα προβλήματα…

Εχω συννενοηθεί με τον κ. Φρονιμόπουλο, καποια στιγμή που θα ανεβω Αθηνα να του το αφήσω για ενα γενικό σερβις…
Αυρια πιθανότατα να ανεβασω και ήχο (αν ερθει ο Στρατος να βοηθήσει την κατασταση)

Γενικά το όργανο πετάει… Ειχε δικαιο ο Στράτος. Εχει καταπληκτικό ήχο…

Καλοριζικο και καλες πενιες!!

Δεν αντεχα να περιμένω το Στράτο για να το βιντεοσκοπήσουμε και το εκανα μόνος μου…
Μπουζούκι δε παίζω καλό, το ξερω… Οπότε με το μαλακό παρακαλώ…
Ελπίζω να μην ανοιχτεί θεμα Γεωργαλάς Γιώργος. Ο χειρότερος μπουζουξης :019:

//youtu.be/_Gv2SdLmvEw

που να μην ηθελε και φτιαξιμο! Ετσι οπως το ακουω φυσαει! και ερωτευτηκα τη στενη ταστιερα! Αντε περιμενω και το επομενο, οταν θα ειναι “φτιαγμενο”!

Μια χαρά παίζεις. Το 'χεις.

καλορίζικο φιλαράκι .μια χαρά παίζεις με γλύκα και μεράκι

γιώργο καλορίζικο, και μην σε ξαναπετύχω σε μάζωξη να λουφάρεις! θα παίζεις από το βράδυ ως το πρωί να γουστάρουμε…

Ευχαριστώ παιδια. Ειστε πολυ ευγενικοί μαζί μου…
Αν και το παω πολυ σε τσατ… Νικο εμαθα οτι φιλοξενεις κιθαρα που θα κανει παταγο…
Ενημερωθηκα απο τα βορεια…
Αν ερθω Αθηνα και προλαβαινω μπορει να τα πουμε απο κοντα. Ακομα καλυτερα στο μαγαζί που παιζεις…
Τα υπολοιπα με πμ οταν ερθει η ωρα…

Φιλε μου οπως ειδα τις φωτογραφιες σου πιστευω οτι το μπουζουκι σου ειναι του καλκεψου.

Από που το κρίνεις και το λες zipekanama;

οπως το ειδα εχει πολλα στοιχεια με μπουζουκια του καλκεψου οπως ο καβαλαρης το σκαφος η λυρα στο σκαφος το κορδονι γυρω απο το καπακι κ.α. ειναι σε πολυ καλη κατασταση και ο καλκεψος ξερω οτι συνεργαζοταν με τον ζοζεφ.παντως φιλε μου οπως και να χει ειτε ειναι απο τον ενα ειτε απο τον αλλον εισαι πολυ τυχερος γιατι και οι δυο καναν και κανουν φοβερα μπουζουκια.καλοπαιχτο να ναι το οργανακι.

Το όργανο το παρελαβα και είναι απο τα καλυτερα που έχω παίξει. Μη πω το καλύτερο.

Τελικά το πηγα στον Γιάννη Καρβούνη γιατί προέκυψε και μια συνεργασία (ασχετη με όργανα) οπότε επισκευαστηκε δωρεάν.
Μου είπε οτι δεν είναι Ζοζέφ αλλα οτι εχει βαλει το χερι του ο γέρος (ετσι τον αποκαλεσε) και μαλιστα πολυ…

Ο Γιαννης συμφωνα με τη συνεντευξή του στην κλίκα ήταν πολύ κοντά στον Ζοζέφ (οσο μπορουσε να είναι καποιος μαθητευόμενος) και είχε δει πολύ καλά τη δουλειά του, οπότε γνωρίζει τα όργανά του…

Μαλιστα του αρεσε τοσο πολυ που το εδειξε σε πολλους που μπήκαν στο εργαστηριο.
Στη μαζωξη που έγινε το Φεβρουάριο ή Μαρτιο με βρηκαν δυο τρεις που το είχαν παιξει πριν απο μενα … :112:

Το ότι δεν είναι Ζοζέφ μου το είπε και ο κ. Φρονιμόπουλος που το είδε. (επίσης πολυ εμπειρος με Ζοζέφ αφου εχει επισκευάσει αρκετα)

Οπως είπα δεν με νοιάζει καθόλου. Το αγορασα για τον ήχο του… Και φυσικά δε προκειται να πουληθεί ποτε οπότε δε με ενδιαφερει ουτε η μεταπωλητική του αξια. Γι’ αυτο και δεν έχω πρόβλημα να αναφερω ότι δεν είναι ζοζεφ συμφωνα με τους δυο εμπειρους κατασκευαστες.
Η ταμπελα παντως είναι αυθεντική… :084:

ΥΓ ήδη υπάρχουν δύο επίδοξοι αγοραστες φίλοι, αλλα με την καψα θα μείνουν… :019:
Στρατοοοοοο; :019:

Φίλε zipeknama,από τις φωτογραφίες μόνο, πολλές φορές βγαίνουν λανθασμένα συμπεράσματα.Απ ότι είδα στο μπουζούκι του φίλου ΓΕΩΡΓΑΛΑ (ναι το είδα και το έπαιξα πριν από αυτόν),δεν μπορείς με ασφάλεια να χρησιμοποιήσεις το όνομα του Κυρ Γιώργου (ΚΑΛΚΕΨΟΣ),γιατί δεν έχει κάποιο από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του.(π.χ. κατάμαυρη κολάτζα,και πλαινά,που συνήθιζε τότε ).Απεναντίας το σχήμα του σκάφους στον τάκο,η φιγούρα,και το είδος της πάστας, “φωνάζουν” άλλο όνομα, ο οποίος επίσης έδινε όργανα στον ΖΟΖΕΦ.Το ποιος το έφτιαξε είναι μόνο για την ιστορία,το ζητούμενο είναι το όργανο πως είναι σήμερα,και αν αρέσει στον ιδιοκτήτη του.

Φιλε νικο εγω ειπα οτι κατα την γνωμη μου νομιζω νομιζω ειπα οτι ειναι του καλκεψου.δεν ειπα οτι ειναι.ενοειται οτι εαν αρεσει στον ιδιοκτητη του οτι και να πουμε περισσευει.