Νέο ούτι

Είναι λίγος καιρός που θέλω να γράψω για το νέο απόκτημα μου κατασκευής Θεοδωράκη αλλά όλο κάτι συμβαίνει και το αναβάλλω…
Είναι πολύ σπουδαίο πράγμα να βρίσκεις ένα όργανο που να “σου κάθεται” απο την πρώτη στιγμή…να γίνεται προέκταση του σώματος σου και να νιώθεις όμορφα παίζοντας…ε αυτό έπαθα με το μικράκι που μου έφτιαξε ο Τάσος. Χρησιμοποιώντας πολύ καλής ποιότητας υλικά , αξιολογώντας όλα αυτά που του ζήτησα (ήθελα μικρότερο ηχείο απο νορμάλ ούτι και μικρότερο μήκος χορδής) και βάζοντας την εμπειρία του που έχει αποκτήσει κατασκευάζοντας δικά τοου αλλά και μελετώντας τα ούτια των παλιών μαστόρων, το αποτέλεσμα ξεπέρασε τις αρχικές μου προσδοκίες και με κανε ιδιαιτέρως ευτυχή :slight_smile: (το αίσθημα το ξέρετε φαντάζομαι όλοι όσοι πιάσατε φρεσκαδούρα όργανο).
Χαρακτηριστικα : Καπάκι Έλατος γερμανίας (εξαιρετικής ποιότητας), ηχείο σγουρο κελεμπέκι, μιζραπλίκι ταρταρούγα, μονή ροζέτα απο κέρατο…

Τάσο σε ευχαριστώ πολύ και δημοσίως πέρα απο το μικράκι που έχω την τιμή να παίζω αλλά και για τις ατελείωτες ωρες κουβέντας σχετικά με τις κατασκευές αλλά και με το αγαπημένο σου θέμα που είναι ο Μανωλης…γνώσεις που καρτερώ να δώ κάποια στιγμή γραμμένες σε βιβλίο…

φωτος ακολουθούν και στο επόμενο διάστημα θα ανεβάσω και ηχητικό…

Ν.

Καλόπαιχτο ρε Νίκολα!
Από εμφάνιση είναι κούκλα. Ανέβασε τίποτα να πάρουμε γεύση κι από ήχο.

νίκο - τi όμορφο κομψό ούτι είναι αυτό που σχεδίασες…και τι υπέροχο που φαίνεται το σγουρό κελεμπέκι…

το σχήμα και οι γραμμές θυμίζει λίγο το δικό μου ούτι του τάσο…και περίμενε να δεις πως ωριμάζει! καλόπαικτο και συγχαρητήρια!

Ειμαι απο τους τυχερους ιδιοκτητες ενος ουτιου απο τον Τασο,σιγουρα δεν θα φυγει απο τα χερια σου ποτε…
Η Δικια μου παντως η Βασιλισσα ειναι στα πουπουλα,και οσο παει και ανοιγει.
Μπραβο Τασο,και μπραβο Νικολα για την επιλογη