Νέος στην παρέα. Κιθαρίστας με μπουζουκοτάσεις...

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι ο Παναγιώτης και αυτό είναι το 1ο μου post την παρέα σας.
Ασχολούμαι με την κιθάρα κάμποσα χρόνια (ηλεκτρική κυρίως αλλά παίζω και με δάχτυλα μιας και είχα ξεκινήσει με κλασσική).

Χρόνια τώρα “γυρίζει” το μπουζούκι στο μυαλό μου, αλλά πλέον όσο το ακούω τόσο περισσότερο εθίζομαι στο ηχόχρωμα του.

Ψάχνομαι για να αγοράσω ένα μπουζούκι και να αρχίσω να παίζω. Η αλήθεια είναι βέβαια πως δεν ξέρω τι να πάρω…με 3 ή με 4 χορδές, με τι ξύλα, με ή χωρίς truss rod, με ή χωρίς carbon, τι κλίμακας, τι nut, τι κλειδιά κτλκτλ; Οι ερωτήσεις είναι ρητορικές και δεν θέλω να ανοίξω κάνα debate μιας και είμαι σίγουρος πως όλα αυτά τα έχετε συζητήσει πολλές φορές. Θα παίξω με όσα μπορώ και θα διαβάσω όσο μπορώ για να εκτιμίσω στο μέτρο του δυνατού την βαρύτητα του κάθε παράγοντα και ότι μου κάθεται καλύτερα από ήχο, “ευκολία” παιξίματος και κόστους θα επιλέξω. Νομίζω βέβαια μιας και προέχρομαι από κιθάρα ίσως με διευκολύνει το 4χορδο όσον αφορά το σύνολο και το κούρδισμα των χορδών που προσφέρει.

Ευελπιστώ να έχουμε γόνιμες κουβέντες και συνάμα να λύσω όποιες απορίες μου για το όργανο.
Ελπίζω σύντομα να είμαι με ένα καλό όργανο στα χέρια μου και να απολαμβάνω τον ήχο του μπουζουκιού.

Φιλικά,
Παναγιώτης

Καλως όρισες Παναγιώτη στην παρέα μας.
Φυσικά για όποια πληροφορία θες, εδώ είμαστε…

Φίλε Παναγιώτη καλώς ήρθες στην παρέα μας. Σίγουρα εδώ μέσα θα βρεις πολλές απαντήσεις στα ερωτήματά σου. Όρεξη να΄χεις να διαβάζεις.

Καλές και γόνιμες συζητήσεις να έχεις!!!