Νέα βιβλία του Διονύση Μανιάτη

Είναι κρίμα που ούτε σ΄αυτή την τριτολογία του κ. Λαμπρόπουλου προχώρησε παρακάτω η συζήτηση.
Θα μπορούσε όμως και το περίμενα - με αφορμή τις παρεμβάσεις μας - πως θα μας διαφωτίσει για το κόστος του συγκεκριμένου DVD, για να γίνει μια συζήτηση εποικοδομητική για όλους μας και να μη θεωρεί πως τον αδικήσαμε, όταν μιλήσαμε για κερδοσκοπία.

Όμως με χαρακτηρισμούς προσωπικούς και βολές δυσχεραίνεται η συζήτηση…
Εκείνη η αναφορά στη μελέτη του Ευάγγελου Λεμπέση “Περί βλακείας…”
τι σχέση έχει , αλήθεια, με την κουβέντα μας;
Κατανέμοντας προφανώς τους ρόλους ο κ. Λαμπρόπουλος κρατά για τον εαυτό του το ρόλο του ευφυούς και απονέμει στην ομήγυρη το ρόλο των ηλιθίων!
Να του θυμίσω πως το συγκεκριμένο πόνημα - αν και δημοσιεύτηκε το ΄41 και στηλίτευε τα τσιράκια της δικτατορίας - αξιοποιήθηκε αργότερα ως άλλοθι για την πιο ακραία προπαγάνδα κατά του λαϊκού κινήματος και της αντικομμουνιστικής υστερίας βαπτίζοντας “βλάκες” όσους σήκωσαν το ανάστημά τους…
Τον προτρέπω να διαβάσει οπωσδήποτε το Βάρναλη στην “Απολογία βλακός” πώς κατατροπώνει τον κοινωνικό ρατσισμό των απόλεμων και μοιρολατρών της εποχής…

Όσον αφορά εμένα.
Ναι, διόρθωσα το μήνυμά μου γιατί και τώρα ακόμα που ξανακοιτάζω στο rebetiko.gr διαπιστώνω πως δεν παρέχονται όλες οι πληροφορίες που υπάρχουν στο DVD,
δωρεάν όπως ειπώθηκε.

Και εξακολουθώ να τονίζω πως η υπεράσπιση όποιου δέχεται προσωπικές βολές αντί για έντιμη και γόνιμη αντιπαράθεση με επιχειρήματα είναι δεδομένη από μέρους μου χωρίς να μου το επιβάλλει κανείς!
Είναι θέμα συνείδησης.

Εσείς μπορείτε να συνεχίσετε να μιλάτε για να κατανοήσετε αυτά που έλεγα και τόνιζα από πέρσι, αλλά εγώ θέλω να μάθω από τους υπεύθυνους της σελίδας : Ποιος έσβησε το μήνυμα μου στις 24.4.2008 (ανάμεσα στα μηνύματα #30-31) που τόνιζα για ακόμα μια φορά, πως έγραψα για τη γενική στάση ορισμένων μελών στις εργασίες άλλων και για τα περί κομφούζιου πνευματικής εργασίας και ελεύθερης αγοράς !!!
Απαιτώ, από τη Διαχείριση να μου το αποστείλει με μέιλ, το μήνυμα που μου διαγράψατε, γιατί μου ανήκει και το χρειάζομαι για αποδεικτικό !

Μετά από 10 χρόνια συμμετοχής σε αυτό το φόρουμ, πρώτη φορά μου συναντώ αυτή την ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΗ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ και μάλιστα σε ένα μήνυμα που έβαζε τα πράματα στη θέση τους… χωρίς να θίγει τις ανακρίβειες που γράφτηκαν σε κάποια μηνύματα παραπάνω.

Τόνιζα, πως το κόστος δουλειάς τού καθενός δεν μπορεί να το κρίνει ή και εκτιμήσει ο καθένας μας. 'Αλλος πληρώνει για κρασιά και άλλος για δίσκους και βιβλία κλπ… κλπ…

Λυπάμαι ειλικρινά…
Κάποιοι εδώ έχουν (μονομερή) ευαισθησία για τη λογοκρισία άλλων καιρών και εδώ συμπεριφέρονται βασιλικότερα του βασιλέως !
[b]ΝΤΡΟΠΗ !!!

[i]ΥΓ:
Εκτός, αν η διαγραφή τού μηνύματος μου έγινε εκ του πονηρού, ώστε να τα “πάρω” και να βρεθεί μια ωραία αφορμή για να μου δώσετε άδεια “άνευ αποδοχών” από το φόρουμ !!!
Εεεε, αυτό θα’χει πολύ γέλιο και θα ξεσκεπαστούν πολλά !!!

[/i][/b]

Στέλιο Λαμπρόπουλε, τό 'χυσες το γάλα. Η συνολική σου τοποθέτηση δείχνει αγωνία και ανασφάλεια. Μιλάς για ταμπακέρες, κατηγορείς τους πάντες, αλλά επί της ουσίας ούτε εσύ τοποθετείσαι. Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημά σου και όχι τα λεγόμενα του Άρη ή του οποιουδήποτε. Δεν βλέπω το λόγο που επανήλθες να απαντήσεις στις δηλώσεις που προκάλεσε το πρώτο, ανεκδιήγητο, post σου, ούτε βάζεις τίποτα στη θέση του. Το μόνο που βλέπω να κερδίζεις είναι να δημιουργείται θόρυβος για το υπερκοστολογημένο CD σου, του οποίου την ύπαρξη θα γνώριζαν ελάχιστοι αν δεν υπήρχε και το Ρεμπέτικο Φόρουμ.

Το βασικό λάθος που κάνεις είναι ότι αντιμετωπίζεις αυτόν εδώ το χώρο ανταγωνιστικά. Για να σε βγάλω από την αγωνία σου, δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Εσύ έχεις μαγαζί, εμείς έχουμε παρέα. Εσύ πουλάς, εμείς συζητούμε. Εσύ κάνεις μπίζνες και εμείς το μεράκι μας. Η σχέση σου με τους επισκέπτες του site σου καθορίζεται από τους νόμους της αγοράς, προωθείς τα προϊόντα σου και πολύ καλά κάνεις, γούστο σου, καπέλο σου και καουμποϊλίκι σου. Αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια μεγέθη, ούτε να υποδεικνύεις το πώς θα λειτουργεί αυτός ο χώρος, τη στιγμή που σου δίνει βήμα να μιλήσεις και που αποτελεί ένα από τα βασικά target groups σου για την προώθηση των -όποιων- προϊόντων σου.

Απίστευτη παπαρiά, είναι δυνατόν να είσαι τόσο αφελής; Θέλω να πιστεύω ότι σου ξέφυγε εν τη ρύμη του λόγου και δεν την επικαλέστηκες ως σοβαρό επιχείρημα.

Ιωάννα ψυχραιμία. Το μήνυμά σου σβήστηκε για πολύ συγκεκριμένο λόγο, ο οποίος εμφανίζεται στην αιτιολογία της διαγραφής. Άσε τους φασισμούς και τις βαρύγδουπες ορολογίες στην άκρη. Κανείς δε θέλει να φύγεις από το Φόρουμ, όπως και κανείς δεν θέλει να σε βλέπει να ραντίζεις κάθε σου post με “άρωμα” προσωπικής κόντρας. Γράφεις πολύ ωραία -αποδεδειγμένα- και δε σου κρύβω ότι διαβάζω τις δημοσιεύσεις σου με ενδιαφέρον. Οι ανούσιες προσωπικές αντιπαραθέσεις υποβιβάζουν το επίπεδό τους.

Είμαι μέλος του FORUM περίπου δύο χρόνια,όλο αυτό το διάστημα μόνο καλά εφόδια πήρα.Αν και δεν έχω προσωπική επαφή με κανένα απο τα μέλη της διαχείρησης,όπως και με τον γνωστό Άρη,θέλω να πω πως τους αισθάνομαι πάντα δίπλα μου,όπως γίνετε μέσα σε μια καλή παρέα, ό,τι δεν θα γίνει κάτι που θα διαταράξει αυτή τη σχέσει και τη γαλήνη(είμαι ρομαντικός ίσως).Τώρα λοιπόν βλέπω πως κάποια πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά!ΔΕΧΟΜΕΘΑ ΑΔΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ!!!Βεβαίος και 100€ είναι πάρα πολλά!Ας επιστρέψει ο κκ rebetiko.gr στα του οίκου και καταστήματος του και ας μείνουμε εμείς ρομαντικοί!

Ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη για το χώρο!

Πολύς θόρυβος κε Λαμπρόπουλε. Μπήκατε στο φόρουμ για να υπερασπιστείτε το μαγαζάκι σας (το τωρινό σας μαγαζάκι που τώρα τελευταία το ανοίξατε). Σας δώσαμε το βήμα, μας απείλησατε με απώλειες και ήρθατε στη συνέχεια με τη δευτερολογία σας να μας ειρωνευτείτε, να μας πείτε ξανά τα ίδια και τα ίδια (με άλλα λόγια φυσικά). Τα επιχειρήματά σας ρηχά - πολύ ρηχά, δεν αξίζουν ούτε ένα δευτερόλεπτο από τη ζωή μου για το σχολιασμό τους. Ελπίζω να μην μας απασχολήσετε ξανά με τις επιχειρηματικές σας δραστηριότητες γύρω από το ρεμπέτικο.

[i][u][b]Για την Ιωάννα

[/b][/u][/i]Ξέρεις πολύ καλά ότι η αρχή του μηνύματός σου ήταν απαράδεκτη και υβριστική για κάποιο μέλος του φόρουμ. Έχω αρκετή υπομονή μαζί σου. Μην την εξαντλείς. Σκέψου λίγο πριν γράψεις και κράτα τη θέση σου.

Και για να επανέλθω σε DVD με βάση δεδομένων, ρίξτε μια ματιά στο πολύ αξιόλογο DVD του Πέτρου Δραγουμάνου που αν και περιέχει όλη τη δισκογραφία από το 1950 - 2008 σε βάση δεδομένων με πλήθος κριτηρίων αναζήτησης, κοστίζει μόλις
40 ευρώ :088: (πολύ λογική τιμή), με τα έξοδα της αποστολής πληρωμένα. Για όποιον ενδιαφέρεται:

http://musiconline.gr/php/articles.php?lng=gr&pg=9

Επίσης, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να πάρει και το βιβλίο “Ελληνική δισκογραφία” που έχει 1300 σελίδες ( του Πέτρου Δραγουμάνου και αυτό) μαζί με το DVD στην τιμή των 60 ευρώ.

1 «Μου αρέσει»

Γιώργο με πρόλαβες.
Με όλη αυτή την περίεργη συζήτηση ξέχασα ότι το DVD του Δραγουμάνου το δουλεύω από καιρό. Σαφώς πρέπει να υπογραμμίσουμε ότι αφορά την πρόσφατη περίοδο απ’ τη κυριαρχία του LP και ύστερα.
Είναι πολύ ενδιαφέρον και έχει μια σχεδίαση με φωτογραφίες, εξώφυλλα δίσκων κ.λπ. πού έχει κινήσει την περιέργεια των νεώτερων μελών του σπιτιού.
Και σίγουρα το ποσό είναι λογικό. Ο άνθρωπος το έχει τιμολογήσει ΟΣΟ ΕΝΑ ΑΛΜΠΟΥΜ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ή ένας άτλας γεωγραφικός (εκδόσεις που παίρνω συνεχώς για το γραφείο ή το σπίτι). Ο Δραγουμάνος δηλαδή, ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ όσα του λείπουν για να πάρει π.χ. αυτοκίνητο πουλώντας 100 τεμάχια.

Το παραπάνω γράφτηκε το 2006. Τελικά τι έγινε, βγήκαν τα βιβλία; Στη biblionet πάντως δεν τα βρίσκω.

1 «Μου αρέσει»

Για το ένα από αυτά γνωρίζω ότι εκδόθηκε τελικά, το "Χασικλίδικα μελωδήματα", βιβλίο και CD μαζί, από τις εκδόσεις Ευρώτας.

Μια μελέτη με τους στίχους απ’ όλα τα χασικλίδικα τραγούδια που έχουν ηχογραφηθεί σε δίσκους 78 στροφών μεταξύ 1920-1957 και για τους συντελεστές τους.
Μαζί και ερμηνευτικό γλωσσάρι λέξεων και εκφράσεων που συναντάμε στα τραγούδια αυτά.

1 «Μου αρέσει»

Το όλο εγχείρημα εξακολουθεί να διατίθεται από τον ιστότοπο rebetiko.gr; To εν λόγω site είναι κάπως παραμελημένο. Μήπως διαθέτει αυτή τη βάση και ο ίδιος ο Κύριος Μανιάτης; Έχουν γίνει αναβαθμίσεις από τότε με επιπλέον υλικό; Γνωρίζει κάποιος φίλος από εδώ; Επίσης η τιμή μειώθηκε στην πορεία του χρόνου ή παραμένει στα ύψη;