Νέα βιβλία του Διονύση Μανιάτη

Υπάρχουν μερικά πράγματα που δεν μπορείς να τα πεις αλλά δεν μπορείς και να τα καταπιείς. Αναφέρομαι στα λεγόμενα του Άρη. Του γνωστού Άρη. Δέκα χρόνια τώρα τον θυμάμαι να γκρινιάζει, να βρίζει, να αδικεί κόσμο κ.λπ. Κλασικός νεοέλληνας, ο οποίος συνέχεια απαιτεί απ’ τους άλλους. Λες και του χρωστάνε.

Στο προκείμενο τώρα.

Από τα λεγόμενά του προκύπτει πως δεν έχει ιδέα πως δημιουργείται ένα dvd, πόσο κοστίζει η συσκευασία του, η διανομή του κ.λπ. Υποθέτει μόνο. Δεν γνωρίζει. Δεν μας αναφέρει νούμερα. Κι όμως, ως κλασικός νεοέλληνας έχει γνώμη. Πριν από δέκα χρόνια του είχα πει τα ίδια πράγματα. Αν δεν γνωρίζεις, ρώτα. Γιατί αλλιώς, γίνεσαι ρεζίλι.

Αν όμως, στο μήνυμά του, είχε αναφερθεί μόνο σ’ αυτά, σιγά μην καθόμουν να του απαντήσω.

Στο μήνυμά του, ενώ αναφέρει μόνο το όνομα του κ. Μανιάτη, με παίρνει και μένα η μπάλα γιατί η ηλεκτρονική έκδοση είναι δική μου δουλειά.

Γράφει λοιπόν ο γνωστός Άρης:
“… Και ο υπολογισμός αυτός είναι “ηθικά” επιβαρυντικός για τον κ. Δ. Μανιάτη”
Καλά δεν ντρεπόμαστε; πως είναι δυνατόν να μιλά έτσι; έστω και με εισαγωγικά. Δεν είμαι ο δικηγόρος του κ. Μανιάτη, αλλά εμένα με ενοχλεί όταν ακούω να μιλάνε έτσι. Θα μου πεις, έτσι μιλούσε ο Άρης και για τον Πετρόπουλο και για άλλους, παλιότερα. Πάντα με την ίδια κακία, και την ίδια χολή.

Και αν είναι “ηθικά” επιβαρυντικός ο υπολογισμός αυτός για τον κ. Μανιάτη, πόσο περισσότερο “ηθικά” επιβαρύνεται αυτός που σκανάρει το βιβλίο για να το έχει σε excel; Γιατί δεν μιλάς και γι’ αυτούς; Ή δεν γνωρίζεις ποιοι έκαναν κάτι τέτοιο. Ε;

Σ’ αυτά που με αφορούν:

μιλά για …ακραία κερδοσκοπία. Και θέλει και να προστατεύσει και τους φίλους του. Αγνοεί ο Άρης πως το υλικό της ηλεκτρονικής έκδοσης διατίθεται δωρεάν στο www.rebetiko.gr Δεν χρειάζεται κάποιος να το αγοράσει. Μπορεί να κάνει Online τις αναζητήσεις του χωρίς να πληρώσει τίποτα. Αν θέλει να το έχει στον υπολογιστή του, ναι, τότε πρέπει να αγοράσει το cd. Καθόμαστε κάνουμε όλη τη δουλειά, την διαθέτουμε δωρεάν στο ιντερνετ και έρχεται ο Άρης και μιλά για κερδοσκοπία; Μην τρελαθούμε δηλαδή.

Μιλά ο γνωστός Άρης και για τα όποια “καλούδια” και τα χαρακτηρίζει και “νηπιαγωγείου”. Πάντα σε εισαγωγικά βέβαια. Γιατί δεν μας λέει τι πρέπει να περιέχει για να θεωρείται … “Πανεπιστημίου”. Αυτή θα ήταν σοβαρή κριτική.
Αν εξαιρέσουμε τις εκτυπώσεις στις οποίες αναφέρομαι παρακάτω, το πρόγραμμα δεν έχει να ζηλέψει απολύτως τίποτα από κανένα αντίστοιχο. Είναι, όπως λέει και ο τίτλος του, η ηλεκτρονική έκδοση του βιβλίου. Άρα για τις αναζητήσεις θα το αγοράσεις. Και μέχρι τώρα, απ’ όσους έχουν αγοράσει το cd, δεν παραπονέθηκε κανείς για την απουσία μιας αναζήτησης. Όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί είναι διαθέσιμοι. Ας μη μιλήσουμε για τα καλούδια.

Αυτά για τις γελοιότητες του Άρη. Προτείνω, να ξεκινήσει αυτό που προτείνει η Ελένη. Και μόλις το ολοκληρώσει να το δώσει και σε μένα. Όχι δωρεάν. Θα του δώσω και 10-12 ευρώ. Μην μπει και μέσα.

Ας έρθω και σ’ αυτά που ειπώθηκαν από τους υπόλοιπους, και τα οποία τα θεωρώ σοβαρά.

Νίκο,
έχεις δίκιο για τις εκτυπώσεις. Όπως σου εξήγησα και στο rebetiko.gr, δεν περίμενα κάποιος να θέλει να εκτυπώσει τους ηλεκτρονικούς καταλόγους. Έπεσα έξω. Σου είπα, τότε, πως θα προσθέσουμε αυτές τις δυνατότητες και θα τις διαθέσουμε χωρίς χρέωση. Άργησα λίγο, είναι αλήθεια.

Γράφεις επίσης: “Και έχει και άλλα προβλήματα το σιντί”.
Ένα μου ανέφερες, αυτό με τα βάλς. Βέβαια εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να αναφερθούν προβλήματα, αλλά βρήκες κι άλλο;

Γράφεις επίσης: “(πληκτρολογήσεις, πρόγραμμα κλπ. έχουν γίνει και πληρωθεί ήδη)”
δεν είναι αλήθεια αυτό. Τα “πληκτρολογημένα” είχαν ένα σωρό λάθη. Π.χ. τα αγγλικά “Α” και “Ο” σε ελληνικές λέξεις δυσχεραίνουν τις αναζητήσεις για να μην πως τις κάνουν αδύνατες. Ήταν πολλά τέτοια λάθη. Βέβαια, δεν πληκτρολογήσαμε από την αρχή τον κατάλογο, αλλά όχι πως τον πήραμε και έτοιμο (αυτό ισχύει και αν αναλάμβανε μια δημόσια υπηρεσία να κάνει την δουλειά τη δική μας)

Ιωάννα,
είχες αναφέρει, σε παλιότερο μήνυμα, πως δεν σε βοηθάνε και ιδιαίτερα οι online αναζητήσεις, κυρίως λόγω του τρόπου με τον οποίο εμφανίζονται τα αποτελέσματα. Ίσως και να έχεις δίκιο, αλλά δεν μου είπες και τι θα ήθελες :slight_smile:

κ. Λαμπρόπουλε,
Η συζήτηση σ΄αυτό το thread είχε ξεκινήσει από την ενημέρωση για την καινούρια αυτή δουλειά του κ. Μανιάτη, τη σημαντικότητα της οποίας είχαμε υπερασπιστεί, και ιδιαίτερα ο Άρης, αν προσέξετε.

Από το πρώτο κιόλας μήνυμα είχαμε όμως εντοπίσει την υπαρκτή δυσκολία χρήσης του βιβλίου από την έλλειψη ενός αλφαβητικού καταλόγου για τα τραγούδια και τους δημιουργούς και για τα στοιχεία των εταιρειών.
Τη δυσκολία αυτή αναγνώριζε και ο κ. Μανιάτης και την απέδιδε σε προχειρότητα και τσιγκουνιά του Υπουργείου που είχε αναλάβει την έκδοση.
Δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα και δεν θα χρειαζόταν ίσως καθόλου η ηλεκτρονική έκδοση του βιβλίου αυτού, αν υπήρχαν τέτοιοι αλφαβητικοί κατάλογοι.

Εγώ προσωπικά - ίσως και άλλοι από το χώρο εδώ - δεν γνώριζα αν και κατά πόσο παρέχεται στο site σας η δυνατότητα για δωρεάν αναζήτηση μέσω του καταλόγου του κ. Μανιάτη.

θίγετε όμως στη συνέχεια ένα γενικότερο θέμα, που αφορά την τιμή στην οποία αγοράζουμε γενικά – όχι μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση - ένα cd και η οποία είναι υπερβολική και δεν δικαιολογείται σε καμιά περίπτωση ούτε από το κόστος παραγωγής (μιλάμε πάντα γενικά) ούτε βέβαια από τα πνευματικά δικαιώματα, τα οποία αντιστοιχούν στα 98 λεπτά! ανά cd που αγοράζεται νόμιμα συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ και του ΙΚΑ των δημιουργών.

Και σ΄αυτή την περίπτωση, πράγματι μιλάμε για πραγματική κερδοσκοπία.

Και εδώ διαφωνούμε.

Ο Άρης έχει 1200 τόσα μηνύματα εδώ μέσα και είναι από τα ποιό αγαπητά μέλη στο χώρο! Εσύ αντίθετα με μόνο ένα μήνυμά σου έγινες ο ποιο αντιπαθητικός! Και απορώ( όπως έχει πει και κάποιος φίλος) αν τον είχες μπροστά σου θα τον έβριζες έτσι? Γιατί πίσω από τα καλώδια είναι εύκολο να βρίζεις!

Κύριε Λαμπρόπουλε,

Οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί για ένα μέλος του ρεμπέτικου φόρουμ το οποίο βρίσκεται από τα γενοφάσκια του χώρου αυτού εδώ και τον οποίο στηρίζει ανιδιοτελώς τόσα χρόνια είναι απαράδεκτοι, απαξιωτικοί και ανήθικοι. Απαιτώ να ανακαλέσεις τους χαρακτηρισμούς αυτούς αμέσως και αν θέλεις να υπερασπιστείς το μαγαζάκι σου να το κάνεις μόνο με επιχειρήματα και όχι με ύβρεις. Φαντάζομαι ότι τα 100 ευρώ από κάθε cd που πουλάς σου δίνει αρκετό μένος για να βαράς με βαριές εκφράσεις ανθρώπους που δουλεύουν για το λαίκό τραγούδι χωρίς να παίρνουν δεκάρα τσακιστή. Η διαφορά του ρεμπέτικου φόρουμ κε Λαμπρόπουλε με τα κάθε λογής μαγαζάκια όπως το δικό σου είναι ότι μαζεύει ανθρώπους που δουλεύουν ανιδιοτελώς για αυτό που αγαπάνε.
Αν δεν έχεις ανακαλέσει μέχρι αύριο τις ύβρεις σου θα διακόψω την πρόσβασή σου στο φόρουμ και τη μιας ημέρας εγγραφή σου που τη χρησιμοποίησες κυρίως για να βρίσεις.

Υπάρχουν μερικά πράγματα που μπορείς να τα πεις γιατί δεν μπορείς να τα καταπιείς. Αναφέρομαι στα λεγόμενα του Στέλιου. Το Στέλιο Λαμπρόπουλο τον γνωρίζω λόγω της ιστοσελίδας rebetiko.gr, χωρίς να έχω καμιά προσωπική επαφή μαζί του. Είναι από τους ανθρώπους που εκτιμάς χωρίς να τους ξέρεις από κοντά και η εκτίμηση αυτή έχει να κάνει με την παρουσία τους σε κοινούς χώρους. Συγκεκριμένα στο Στέλιο Λαμπρόπουλο εκτιμούσα την επιμονή στο μεράκι του, στο να συντηρεί τόσα χρόνια την ιστοσελίδα του για το ρεμπέτικο. Βέβαια, για να μην κρυβόμαστε, αυτή η εκτίμησή μου στο πρόσωπό του έπεσε κατακόρυφα μετά το τελευταίο του μήνυμα, κάτι που φαντάζομαι ότι ουδόλως τον απασχολεί, λαμβάνοντας υπόψη τη γνώμη του για μένα.
Τίποτα δε με υποχρεώνει να απαντήσω στο μήνυμά του. Παρόλα αυτά θα πω μερικά πράγματα, κυρίως γιατί μ’ ενοχλεί ιδιαίτερα το να δημιουργηθούν κάποιες “εντυπώσεις” στα νεότερα μέλη του Ρεμπέτικου Φόρουμ. Οι παλιοί δεν με απασχολούν, με ξέρουν αρκετά καλά.
Ας αρχίσουμε από αυτό:

Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω μνήμη ελέφαντα, αλλά θέλω να πιστεύω ότι το αλτσχάιμερ είναι ακόμη μακριά. Θυμάμαι λοιπόν πολύ καλά ότι η μοναδική φορά που συζήτησα μαζί σου ήταν πριν 8 ή 9 χρόνια (10 δεν μπορεί να είναι γιατί τότε ήμουν φαντάρος στα σύνορα) σε ένα chat room του IRC, στο κανάλι Hellas, με τίτλο rebetiko.gr. Θυμάμαι επίσης ότι η συζήτησή μας ήταν περί “ανέμων και υδάτων”, γενικά για το ρεμπέτικο και μάλιστα σου είχα επισημάνει μερικά πράγματα για την ιστοσελίδα σου. Η απαντήσεις σου ήταν ευγενικότατες, του στυλ “δίκιο έχεις Αρη”, “ξέρεις, το παλεύουμε” κλπ. Από πού προκύπτουν αυτές οι αηδίες του στυλ “Αν δεν γνωρίζεις, ρώτα. Γιατί αλλιώς, γίνεσαι ρεζίλι”; Μου τα 'χες πει, λες. Τι μου 'χες πει; Ως τι μου τα 'πες; Ως ειδήμων πάνω σε ποιο πράγμα; Και ποιο ήταν το αντικείμενο για το οποίο μου τα 'χες πει;

Πραγματικά δεν ξέρω το επάγγελμά σου. Προφανώς δεν ξέρεις κι εσύ το δικό μου. Να σε πληροφορήσω λοιπόν ότι είμαι υπάλληλος μιας εκδοτικής εταιρίας, από τις μεγαλύτερες στη χώρα μας και προφανώς κάποια ιδέα θα έχω για την παραγωγή ενός τέτοιου dvd, τη συσκευασία του, τη διανομή του κλπ. Αυτή η λογική του “πες μας ονόματα και διευθύνσεις” είναι για τα ανέκδοτα. Γιατί δε μας λες εσύ το κοστολόγιο της δουλειάς που έφτιαξες; Σίγουρα το ξέρεις. Μη με βάζεις να ψάχνω…

Δε θα δεχτώ μαθήματα δεοντολογίας από σένα. Το έργο του Δ. Μανιάτη το διαφήμισα (κυριολεκτικά) στο Ρεμπέτικο Φόρουμ. Το παρουσίασα στη “Κλίκα” (δες η κλίκα :: διαδικτυακό περιοδικό για το λαϊκό τραγούδι). Αναφέρθηκα στο βιβλίο σε δυο-τρεις εκπομπές μου, σε σημείο που κάποιοι φίλοι μού επισήμαναν ότι θα “κατηγορηθώ” για διαφήμιση, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Με τον κ. Διονύση γνωρίζομαι προσωπικά. Του έχω δώσει όποια βοήθεια μου ζήτησε. Την κριτική μου στην ηλεκτρονική έκδοση του βιβλίου του προσπάθησα να την πω πρώτα σε αυτόν, προτού τα γράψω στο Φόρουμ. Δεν κατάφερα να τον βρω. Παρόλα αυτά, θα του τα πω κι από κοντά με την πρώτη ευκαιρία.
Επίσης πρέπει να σε πληροφορήσω πως αγνοούσα παντελώς ότι η ηλεκτρονική έκδοση ήταν δικό σου έργο, αλλιώς θα είχα “μοιράσει” το ποσοστό της αρνητικής κριτικής και σένα, κι όχι μόνο στον κ. Διονύση.

Αστα Στέλιο αυτά τα κόλπα. Δεν μπορείς να βαφτίζεις “κακία και χολή” όποια αρνητική κριτική σου κάνουν. Κι επίσης είναι αρκετά εγωιστικό να βάζεις τον εαυτό σου “πακέτο” με άλλους, με τους οποίους δεν έχεις καμιά σχέση. Πολύ μεγάλη νομίζεις ότι είναι η χάρη σου…

Το συγκεκριμένο αρχείο excel το έχω κι εγώ. Και μάλιστα είναι πολύ λειτουργικό. Οχι, δεν γνωρίζω ποιοι το έκαναν. Γνωρίζω μόνο αυτόν που μου έστειλε το εν λόγω αρχείο και τον ευχαριστώ. Δεν ξέρω αν είναι “ηθικά κολάσιμο” το σκανάρισμα του βιβλίου. Την εποχή που έγινε δεν υπήρχε καμιά ηλεκτρονική έκδοση του βιβλίου. Και βέβαια δεν άκουσα να το πουλάνε πουθενά αυτό το excel. Αλλά ας πούμε ότι είναι ηθικά απαράδεκτο το σκανάρισμα του βιβλίου και η διακίνησή του. Τι είμαι εγώ και πρέπει να βγω να το καταδικάσω; Χωροφύλακας; Μήπως θες να βγω να συλλάβω και τους Αφρικανούς που πουλάνε τα cd της Αντζελας; Εγώ έγραψα γι’ αυτό που ενοχλεί εμένα κι όχι γι’ αυτό που ενοχλεί εσένα.

Εδώ θα κάνω το χατήρι του Μάστορα και θ’ αρχίσω τα παραδείγματα:
Βγάζει η BMW ένα δίπορτο αυτοκινητάκι και το πουλάει 60.000 ευρώ. Αν πω ότι το αυτοκίνητο αυτό είναι πανάκριβο, θα πρέπει φτιάξω ένα άλλο ίδιο που να πουλιέται φτηνά, ως τεκμήριο της άποψής μου; Είσαι καλά ρε; Αν πω ότι η τάδε κινηματογραφική ταινία που είδα προχτές είναι μάπα και αποτρέψω τους φίλους μου να πάνε να τη δουν, θα πρέπει να είμαι σκηνοθέτης με αναγνωρισμένο αντίστοιχο έργο;
Δεν τα πας καλά με την κριτική. Προφανώς δεν έχεις μάθει να δέχεσαι κριτική.

Από πού κι ως πού νομίζεις ότι μόνο όσοι τους χρωστάς έχουν δικαίωμα να σε κριτικάρουν; Από πού κι ως πού συμπεραίνεις ότι μόνο οι …δανειστές μπορούν να έχουν απαιτήσεις;
Από τη στιγμή που δημοσιοποιείς κάτι, αυτό το “κάτι” είναι στη διάθεση του καθενός. Πόσο μάλλον όταν όχι απλά δημοσιοποιείς, αλλά πουλάς και οι άλλοι πρέπει να πληρώσουν για να το αποκτήσουν. Και η άποψη του πελάτη είναι ιερή για τον παραγωγό. Πάνω σε αυτή θα βασιστεί για να βγάλει, για να βελτιώσει το προϊόν του.
Αντί να σκύψεις πάνω σε αυτά, να πάρεις τα καλά στοιχεία ακόμη και από μια άδικη κριτική, εσύ απαντάς με ειρωνικές φράσεις όπως “αυτά για τις γελοιότητες του Άρη”, “ο γνωστός Αρης” που “δέκα χρόνια τώρα τον θυμάμαι να γκρινιάζει, να βρίζει, να αδικεί κόσμο” κλπ.
Σιγά να μην ασχοληθώ με αυτά. Αλλωστε απευθύνεσαι σ’ ένα χώρο που (όπως είπα και παραπάνω) οι πιο πολλοί με ξέρουν και νιώθω μια σιγουριά ότι με κρίνουν αλλιώς.
Ομως είπες και άλλη φράση και μάλιστα δυο φορές:

Είναι γνωστό τι συμπεριλαμβάνει αυτός ο χαρακτηρισμός.
Δεν είμαι “κλασικός νεοέλληνας”. Κοινωνικά, ιδεολογικά, πολιτικά, οικονομικά δεν ανήκω στους “κλασικούς νεοέλληνες”. Και γι’ αυτή τη διαφοροποίησή μου κάνω αγώνα. Τον πιο αξιοπρεπή αγώνα μου. Κι αυτόν τον αγώνα μου απαιτώ να τον σέβονται οι άλλοι, είτε συμφωνούν μαζί μου είτε όχι.
Γι’ αυτό και αυτός ο χαρακτηρισμός σου με πόνεσε πολύ. Κι επειδή δεν είμαι χριστιανός, επιφυλάσσομαι με την πρώτη ευκαιρία να στον ανταποδώσω.

Δεν είμαι προγραμματιστής, ούτε δουλεύω σε εκδοτική εταιρεία, άρα δεν είμαι ειδήμων. Εσύ ως ειδήμων, με πληροφορείς πως δεν μπορώ να έχω καν γνώμη επ’ αυτού. Ώστε δεν μπορώ να έχω γνώμη για τα τρία μεροκάματα που σου ακουμπάω όταν αγοράζω το CD σου. Δεν μπορώ να έχω γνώμη για το ότι η τιμή αυτή είναι πολλαπλάσια του κόστους παραγωγής του.
Μην έχουμε χαζέψει πολύ;

Όσο για τα περί “ακραίας κερδοσκοπίας” που προσπαθείς να αποκρούσεις. Εγώ παρήγγειλα το CD, παρά την δημόσια σύσταση του Άρη και την… ελαφρότητα του πορτοφολιού μου. Αντικειμενικές συνθήκες δεν μου επέτρεπαν να έρθω σε επαφή με τον κ. Μανιάτη και να αποκτήσω το βιβλίο (σε αντίθετη περίπτωση σίγουρα θα αγόραζα το βιβλίο). Ειλικρινά, και εγώ όπως και η Ελένη αναφέρει, δεν γνώριζα για την λειτουργία αυτή του rebetiko.gr. Ίσως να είχε ανέβει εκείνη τη μέρα η μυωπία μου, δεν ξέρω. Εν πάσει περιπτώσει, σήμερα με αφορμή την περίπτωσή σου επισκέφτηκα την σελίδα. Βρήκα αυτήν την σημείωση κάτω κάτω,

Βεβαίως όλοι οι επισκέπτες του rebetiko.gr έχουν δωρεάν πρόσβαση στην online ψηφιακή έκδοση. Για ευνόητους λόγους, στα αποτελέσματα μιας αναζήτησης εμφανίζονται τα τραγούδια που έχουν χαρακτηριστεί ως ρεμπέτικα από τον κύριο Μανιάτη. Όλα τα υπόλοιπα τραγούδια που ικανοποιούν τα κριτήρια της αναζήτησης αλλά δεν έχουν χαρακτηριστεί ως ρεμπέτικα εμφανίζονται σε διαφορετική σελίδα. Επίσης, στην online ψηφιακή έκδοση δεν έχετε τη δυνατότητα να δημιουργήσετε το δικό σας μοναδικό ηλεκτρονικό αρχείο. Οι παρακάτω σύνδεσμοι σας οδηγούν στις σελίδες της απλής και της σύνθετης αναζήτησης.

Έκανα μια δοκιμαστική αναζήτηση, για το φάνταζες σαν πριγκιπέσσα. Κι ενώ περίμενα κάτι σαν αυτό, μου βγήκε τούτο

ΦΑΝΤΑΖΕΣ ΣΑΝ ΠΡΙΓΚΙΠΕΣΣΑ

προσθήκη σχολίου
σχόλια (0)
αποστολή με e-mail

Ερμηνευτής
ΜΑΡΚΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Συνθέτης

Στιχουργός
ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Έτος Σύνθεσης
1940

(ορίστε και για του λόγου το αληθές.)
Όχι ότι αν ήταν ακριβώς η online μορφή της έκδοσης, θα εξιλεωνόσουν κατ’ ελάχιστον. Απλώς, για να μην πλανώνται εντυπώσεις και να μην καταπίνονται μπούρδες.
Κι αν θες, επί της ουσίας: φαντάζομαι δεν σου λέει κάτι το ότι δίπλα από αυτό το “δείγμα δωρεάν” ποζάρει η διαφήμιση του CD φαρδιά πλατιά. Αλλά τί λέω τώρα…

Βλέπεις, υπάρχει διαφορά ποιότητας ανάμεσα σε σένα και τους ανθρώπους που μπήκες εδώ μέσα να βρίσεις. Και μάλλον όλοι εδώ χάμω έβγαλαν τα συμπεράσματά τους.

Δημοσίως η γνώμη μου ως διαχειριστής:

b Διέγραψέ τον και (2) σβήσε το post του [/b]ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.
…μαζί με όσα postings ακολούθησαν, ήτοι Ελένης, KwstasP, Αρη, Πάνου κ.λπ. μαζί και τούτο δω το δικό μου.

Αυτή η συζήτηση δεν έχει θέση σ’ αυτό το forum. Οι επαγγελματικές περιπλανήσεις και οι προτεραιότητες του Λαμπρόπουλου δεν θα γίνουν και δικές μας προτεραιότητες.

Δεν το ανέχομαι.

Τελεία και παύλα.

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, για να λυθεί και μια παρανόηση.

Η διαφωνία μου με τον Άρη έγκειται στο ότι εκείνος υποστηρίζει τι θα έπρεπε να ισχύει σε “ιδανικές συνθήκες”, ενώ εγώ τι θα έπρεπε να ισχύει σε ρεαλιστική βάση, σύμφωνα με το πώς λειτουργεί αυτό το κομμάτι της αγοράς το οποίο τυχαίνει να γνωρίζω αρκετά καλά. Δεν μπήκα κι εγώ σε παραδείγματα στο προηγούμενο μήνυμά μου, για να μην ξεφύγει η συζήτηση από το θέμα της, αλλά τώρα θα περιοριστώ σε ένα μόνο.

Μάλιστα. Το παράδειγμά σου, αν και αποδεικνύει την κερδοσκοπική διάσταση του θέματος, είναι μη ρεαλιστικό, όταν το δούμε στη δική μας πραγματικότητα. Και εξηγούμαι:

Εγώ δεν είμαι BMW. Δεν πουλάω μάρκα και δεν έχω την απαίτηση ο καταναλωτής να πληρώσει κάτι τέτοιο. Για να την ανταγωνιστώ, λοιπόν, θα πρέπει να προσδώσω στη δουλειά μου ένα στοιχείο που θα με διαφοροποιήσει από τα όποια “μεγαθήρια” του κάθε χώρου.

Ας υποθέσουμε ότι θέλει κάποιος να στήσει ένα website - για να μιλήσω με οικείο παράδειγμα - και απευθύνεται σε μια από τις γνωστές εταιρείες του χώρου. Η διαδικασία θα λειτουργήσει ως εξής:[ul]
[li]θα ξεκινήσει ο web developer να “στήνει” το τεχνικό υπόβαθρο του website, το λογισμικό δηλαδή πάνω στο οποίο θα τρέχει και ο πελάτης θα κληθεί να πληρώσει άδεια χρήσης του λογισμικού.[/li][li]ο graphic designer θα δουλέψει πάνω σε δυο-τρεις εικαστικές προσεγγίσεις, ανάλογα με τις απαιτήσεις του πελάτη, ο οποίος θα καταλήξει σε μια αλλά θα πληρώσει όλα τα σετ των templates που θα έχουν σχεδιαστεί.[/li][li]ο web designer θα αναλάβει να “παντρέψει” τα δυο παραπάνω, να εφαρμόσει δηλαδή την εικαστική αποτύπωση του webiste πάνω στο λογισμικό και ο πελάτης θα τον πληρώσει βάσει εργατοώρας.[/li][li]ο copyrighter θα συγγράψει τα scripts και θα ρετουσάρει τα κείμενα τα οποία θα εμφανίζονται στο website.[/li][li]τέλος, ο web designer θα κληθεί να κάνει τις τελικές ρυθμίσεις, το debugging και διάφορες άλλες διορθώσεις πριν βγει το site στον αέρα.[/li][li]για όλη τη διάρκεια της “ζωής” του website, η εταιρεία παραγωγής χρεώνει τον πελάτη με τεχνική υποστήριξη, η οποία συνήθως καθορίζεται με ετήσιο συμβόλαιο.[/ul]Δεν θα αναφερθώ στην περίπτωση που χρειαστεί να σχεδιαστεί online διαφημιστική καμπάνια για την προώθηση του site ή των προϊόντων που προωθεί, γιατί αφορούν σε ξεχωριστό προϋπολογισμό και εμπλέκονται χίλιοι-δυο άλλοι παράγοντες (media shops, αναλυτές αγοράς κ.λ.π.). Όλα τα παραπάνω, με τρέχουσες τιμές αγοράς, θα κοστίσουν στον πελάτη γύρω στα ?30.000, χωρίς την τεχνική υποστήριξη, ή την όποια περαιτέρω ανάπτυξη από τη στιγμή της παράδοσης, η οποία τιμολογείται κατά περίπτωση.[/li]
Απ’ την άλλη μεριά, εγώ όταν αναλάβω να δημιουργήσω ένα website θα πρέπει να είμαι καλός web developer / προγραμματιστής και να στήσω το λογισμικό σωστά, να είμαι καλός graphic designer και να “πιάσω” τον πελάτη - συνήθως με την πρώτη προσπάθεια, να είμαι καλός web designer για να κουμπώσω το εικαστικό πάνω στο λογισμικό χωρίς προβλήματα, να είμαι καλός κειμενογράφος για να ρετουσάρω τα κείμενα που παραλαμβάνω (τα οποία κατά κανόνα είναι άθλια), να προτείνω λύσεις προώθησής του και να παρέχω τεχνική υποστήριξη σε οτιδήποτε συμβεί, οποιαδήποτε στιγμή. Και όλα αυτά μέσα σε δεδομένο χρονικό διάστημα. Πόσα θα πρέπει να χρεώσω; Με πόσα θεωρώ ότι αμείβομαι σωστά, όταν παρέχω πέντε υπηρεσίες στην τιμή της μιας; Και επειδή δεν έχω τη δυνατότητα διαφήμισης, η ίδια μου η δουλειά οφείλει να με διαφημίζει, γεγονός που καθορίζει εκ των πραγμάτων την -όποια- ποιότητά της. Ποιός θα μου πληρώσει τη συνεχή εκπαίδευση η οποία είναι ζωτικής σημασίας για το χώρο της τεχνολογίας όπου οι εξελίξεις είναι ραγδαίες;
Όλοι όσοι θέλουν website είναι πλέον υποψιασμένοι και εξοικειωμένοι και η παλιά πρακτική των site-φασόν είναι αντιεπαγγελματική και πρόχειρη, κοινώς ξεπέτα. Άρα, κάθε δουλειά μου θα πρέπει να είναι μοναδική, να ανταποκρίνεται κατά το μέγιστο δυνατό στις απαιτήσεις και στις επιθυμίες του καθενός που με πληρώνει για να του παράσχω αυτή την υπηρεσία.

Αυτά τα “ολίγα” ως παράδειγμα, διότι είναι αναμενόμενο να βλέπουμε τα πάντα απ’ τη μεριά του καταναλωτή, αλλά δεν παύει να αποτελεί μονοδιάστατη οπτική.

Τέλος, να πω ότι όλα τα παραπάνω σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν υποστήριξη προς τον Λαμπρόπουλο, ο οποίος καλώς κάνει ό,τι κάνει, εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που είναι διατεθημένοι να πληρώσουν τα χρήματα που ζητάει. Η αγορά είναι ελεύθερη, τα σκυλιά δεμένα και ο καθένας έχει την κρίση και το πορτοφόλι να πράξει όπως επιθυμεί. Το ατόπημά του είναι ότι προσπάθησε να υπερασπιστεί τη δουλειά του με ξεκατίνιασμα, προσωπική κόντρα και ύβρεις, το οποίο εκτός από ανασφάλεια δείχνει και αντιεπαγγελματισμό. Διαφωνώ με τη διαγραφή του post του - πρέπει να μείνει δημοσιευμένο διότι απαντά από μόνο του σε όποιες μελλοντικές απορίες γύρω από το συγκεκριμένο θέμα.

Χμ… Δεν περίμενα ειλικρινά να “ξεχυλώσει” έτσι το θέμα. Αυτά που είχα επισημάνει από πέρσι, σκάσανε μέσα στα “Άγια Πάθη”…
Προτείνω όμως, να διαβάσετε προσεκτικότατα την ψύχραιμη ανάλυση-ματιά τού Μάστορα.

Η “υπεράσπιση” του Άρη, βεβαίως, προέχει σε όλους μας… Το κατανοώ και συνυπογράφω!
Αλλά, επειδή ο Άρης έχει αποδείξει τόσα χρόνια την μεγαλοψυχία του, την εξυπνάδα του και αντικειμενική του ματιά, είμαι σίγουρη πως κατά βάθος, γνωρίζει πως η έκρηξη του Στέλιου Λαμπρόπουλου ήταν στιγμή αγανάκτησης, θυμού και παραπόνου, για να υπερασπιστεί το έργο του και μόνο, που τόσο κόπιασε να το κατασκευάσει… (άσχετα αν παρεκτράπηκε και λίγο).
Σε αυτό, έχει μεγάλο ελαφρυντικό και το γνωρίζετε…

ΠΕΡΙ ΣΥΝΕΣΗΣ & ΨΥΧΡΑΙΜΙΑΣ -ΓΕΝΙΚΩΣ :
Όταν δεν μας αρέσουν οι εργασίες κάποιων, εδώ και χρόνια σε αυτή την μικρή ομάδα, είναι σύνηθες -και καταφανέστατο από τα ντοκουμέντα-γραπτά μας- πως είμαστε υποτιμητικοί και ειρωνικοί και “κακοπροαίρετοι κριτές” άνευ λόγου.
Πολλές φορές τα λόγια μας δεν είναι κριτική ουσίας, με ψυχραιμία και τεκμηρίωση, αλλά μόνο δεικτικότητα και απαξίωση…
Δεν μιλώ για τη συγκεκριμένη εργασία Λαμπρόπουλου, αλλά αναφέρομαι πχ. στον Πετρόπουλο, τον Κουνάδη, τον Φέρρη, τον Χατζηδουλή, και λοιπούς πρωτεργάτες μελετητές, που εκ των υστέρων εμείς, με όλες τις πάμπολλες πλέον πληροφορίες και προσβάσεις (λόγω των δικών τους πρωτογενών ερευνών-εργασιών) κάνουμε τους “τζάμπα-μάγκες”…
Π.χ.
[Διάβαζα εδώ, προ ημερών, σε σχόλιό μας : “το έγραψε κάποιος Κουνάδης”, και αποσυνδέθηκα εσπευσμένα, για να μην μπω στον πειρασμό να διαπληκτιστώ έντονα και να “παρεκτραπώ” με το μέλος που έγραψε αυτό το ανεκδιήγητο… Όμως, περίμενα από τους Υπεύθυνους Διαχειριστές ή Αντμιν, να παρέμβουν και να συστήσουν σεβασμό και αναίρεση των γραφόμενων… Εεεεε… Δεν το είδα ούτε αυτό και “σπάστηκα”…]

[b]Τεσπα…
Ουκ ολίγες φορές, είναι αποδεδειγμένο πως, η σύνεσή μας, η ωριμότητα και η ψυχραιμία μας εξαφανίζονται, διακτινίζονται !
Συναντώ -συχνά τελευταία- υπεροψία, αγένεια, αγνωμοσύνη, παρωπιδισμούς, κακόβουλα σχόλια κλπ, που δεν συνάδουν με “αγνή” αγάπη και αφοσίωση για την απόλαυση του Λαϊκού μας Πολιτισμού…

[/b]Αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος, που μου δόθηκε μια πολλή καλή αφορμή για να γράψω αυτά που ήθελα να πω, εδώ και καιρό -και όχι για να υποστηρίξω τον Λαμπρόπουλο ή τον Άρη…
[Ο Άρης είναι πολύ καλός φίλος μου και τον ξέρω καλά! Δεν έχει καμια ανάγκη υποστήριξης… Τα καταφέρνει και μόνος του!!! Ούτε είμαι σε καμια “επιτροπή” για να ελέγχω τα λόγια και τις πράξεις των άλλων. Είμαι πολύ αναρχικών αντιλήψεων -και στην προσωπική μου ζωή αυταπόδεικτα εκτός κοινωνικών κατεστημένων- για να καλουπώνομαι και να συμβιβάζομαι…
Και βασικά, γενικώς σκέφτομαι: όποιος θέλει να επιβιώσει, ας το παλαίψει μόνος!]
:089:

ΥΓ1:
ΚαραΠάνο - Την παρουσίαση που έκανες, την έχω κάνει εξαντλητικότατα αναλυτικά, εδώ και πολύ καιρό και σημείωσα ελλείψεις, προβλήματα κλπ δύσχρηστα, του ψηφιοποιημένου βιβλίου Μανιάτη. Αλλά, με…αγνοήσατε τότε (αδυνάτησα ίσως και δεν πολυφαίνομαι…) !!!

ΤΑ (περσινά-ξινά) ΤΕΚΜΗΡΙΑ… ΕΔΩ :
[b]ΜΑΝΙΑΤΗΣ - ΣΕ CD & [u]rebetiko.gr[/u] [/b]

ΥΓ2:
Στέλιο Λαμπρόπουλε - Την παρουσίαση του δύσχρηστου του όλου εγχειρήματος, την εγκατέλειψα λόγω κρασαρίσματος υπολογιστή κλπ αντίξοων συνθηκών τεχνολογικής ζωής.
Θα επανέλθω, μετά τού ψευτο-Θωμά, με κείμενο … “ορχήστρα πλήρες” !!!
[διαπλεκόμενα πεδία εύρεσης, εξαγωγή δεδομένων κλπ “μαγκιές” ! ]

Μια παρέμβαση και από εμένα.

Εξ΄αρχής, το λάθος του κ. Λαμπρόπουλου ήταν ότι δεν γράφτηκε στο φόρουμ για να υπερασπιστεί – όπως θα΄ταν αναμενόμενο – τη δουλειά του , για να μας πείσει για το ύψος της κοστολόγησης, για τη λειτουργικότητα και ωφελιμότητα αυτής του της προσπάθειας και να κάνει διάλογο ως δημιουργός που αγαπά το έργο του, άρα ακούει την όποια κριτική και απαντά με επιχειρήματα, για την προάσπιση της ίδιας της δουλειάς του.

Αντιθέτως…
Πέρασε σε προσωπική επίθεση, ειρωνείες και δηκτικά σχόλια εναντίον αυτού που του άσκησε κριτική, του Άρη συγκεκριμένα.
Eγώ δεν θα χαρακτηρίσω τον κ. Λαμπρόπουλο γι΄ αυτή του την ενέργεια και για το αν γνωρίζει τους κανόνες του διαλόγου, την Τέχνη της γόνιμης αντιπαράθεσης χωρίς προσωπικές βολές.

Όσο για το θέμα της υπεράσπισης προς τον Άρη, νομίζω πως αυτή είναι αυτονόητη πέρα από το αν την χρειάζεται ή αν τα καταφέρνει μόνος του, πράγμα για το οποίο και εγώ είμαι σίγουρη.

Είναι θέμα ηθικής και πρέπει να εφαρμόζεται προς όλα τα μέλη, διακεκριμένα και μη., παλιά και νέα, όταν δέχονται χτυπήματα κάτω από τη ζώνη από όσους δεν έχουν μάθει στη ζωή τους να συνδιαλέγονται ευπρεπώς.

Ελένη… Άλλο βούρτσα κι άλλο Λούτσα…
(για να μην σου πω : άλλο Καλαμάτα κι άλλο η Σταμάτα…, και θεωρηθεί προσωπική επίθεση) !!!

Μίλησα για γενική σύνεση και ψυχραιμία στα γραφόμενά μας και τόνισα πως δεν με αφορούν οι προσωπικές κόντρες κανενός, ούτε οι ευγένειες και τα ηθικοπλαστικά…
Καθώς :Δεν σχολίασα -τις ανακρίβειες- περί ποσοστών πνευματικής εργασίας-ιδιοκτησίας σε εκδόσεις και λοιπές εργασίες, ούτε περί κοστολογίων των εργασιών των άλλων και γενικώς την ελεύθερη αγορά…
Εσύ μπορεί να ζητάς πχ για ένα δισκάκι με 30 ευρά και εγώ να δίνω 3.000 ευρά για να το αποκτήσω !
Άλλοι πληρώνουν τα …κρασά και άλλοι βιβλία και συλλογές…
Γούστο τους !!!

ΥΓ:
Άλλο Ανάσταση και άλλο Επανάσταση !!!
:slight_smile:

Ιωάννα,

Είσαι ένας άνθρωπος που έχεις ασχοληθεί με αρκετά “εκδοτικά” πράγματα αλλά και ταυτόχρονα είσαι αρκετά έμπειρη στις συναναστροφές σου στα διάφορα φόρουμ. Κάνεις όμως λάθη τα οποία έχουν να κάνουν με την οπτική γωνία που βλέπεις όλα αυτά τα θέματα:

  1. Δεν απευθύνεται το πόνημά σου, το DVD του κου Λαμπρόπουλου κλπ σε ανθρώπους εξαιρετικά ειδικούς. Στους απλούς ανθρώπους απευθύνεται. Η κριτική λοιπόν είναι κριτική του απλού ανθρώπου που το πιάνει στα χέρια του. Έχει να κάνει με το τι έχει ακούσει στους χώρους που κυκλοφορεί και η γνώμη του έχει διαμορφωθεί από ένα σωρό πληροφορίες που έχει ακούσει τυχαία ή και μη τυχαία ακόμη.
    Είναι προφανές ότι έχει σημασία η κριτική για οποιονδήποτε γράφει κάτι ή φτιάχνει κάτι. Παρόλα αυτά και εσύ και ο Λαμπρόπουλος όταν γίνεται μία αρνητική κριτική γίνεστε επιθετικοί. ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑ. Στην αρνητική κριτική πρέπει να αντιπαραθέτετε επιχειρήματα, ακόμη και αν έχετε μπροστά σας την πιο απίθανη άποψη.

  2. Το φόρουμ είναι ένα καφενείο. Οι δικηγόροι βρίσκονται στα δικαστήρια και εδώ δεν δικάζουμε κανένα. Ο κος Κουνάδης, ο κος Πετρόπουλος έχουν γράψει τη δική τους ιστορία στο χώρο αυτό. Όλοι όμως έχουν και τις κακές τους στιγμές. Μην μου πεις ότι οι παραπάνω έχουν κάνει μόνο τα σωστά για το λαϊκό μας τραγούδι…Μην μου πεις ότι σκέφτονται αγνά χωρίς ίχνος ιδιοτέλειας; Εγώ λοιπόν, που είμαι ένας άνθρωπος με άλλη αντίληψη για τον πολιτισμό ε… ναι τους κατακρίνω, όπως θα με κατέκρινες και εσύ αν χρησιμοποιούσα το φόρουμ για να βγάλω μερικά χρηματάκια (ή δεν θα το έκανες?)

  3. Να πούμε τώρα και τα δικά σας. Για πέσμου σε παρακαλώ, στο χώρο που εσύ δραστηριοποιείσαι μη μου πεις ότι έχεις για όλους την ίδια ΘΕΤΙΚΗ άποψη. Μη μου πεις ότι όταν βρίσκεσαι με ανθρώπους που γνωρίζεις καλά δεν κατακρίνεις γνωστούς και μη εξαιρετέους ποντικούς και αρουραίους? Το πρόβλημα είναι ότι δεν πρέπει να τα λέμε? Γιατί να μην λέμε την κακή άποψη που έχουμε για κάποιον? Δηλαδή αν πει κάποιος αυτό που ακούγεται στην “πιάτσα” για τον κο Πετρόπουλο (αυτό που εσείς και εμείς λέμε στα πηγαδάκια μας) θα κάνει κακό ή τελικά θα πρέπει να σταματήσουμε να μιλάμε? ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ και η ΚΡΙΤΙΚΗ (αρνητική ή θετική) ΔΕΝ ΕΒΛΑΨΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. Ακόμη και η κακή κριτική (η χωρίς στοιχεία κριτική) είναι μία πρώτης τάξης ευκαιρία για να μεταστρέψεις την άποψη των πολλών. Αυτό πιστεύω ότι το γνωρίζεις γιατί έξυπνος άνθρωπος είσαι και κρίση έχεις.
    Γνωρίζεις βέβαια ότι στο δικό μου τον τομέα (τη Φυσική) είμαι συγγραφέας, έχω βγάλει αρκετά βιβλία τα οποία δόξασι ο Θεός πάνε πολύ καλά. Στα φόρουμ Φυσικής που συμμετέχω, ή με τους συναδέλφους που έρχομαι σε επαφή, προσπαθώ να διαγνώσω τα αρνητικά των βιβλίων μου για να τα βελτιώσω. Η κριτική δεν με πληγώνει, αντίθετα με βοηθάει να τα κάνω καλύτερα. Το φαντάζεσαι να μπαίνω στα διάφορα φόρουμ των μαθητών ή των καθηγητών και να διαπληκτίζομαι με τον καθένα που δεν του αρέσει το βιβλίο μου; Πόσο ΓΡΑΦΙΚΟΣ θα ήμουν. Ακούω την κριτική ακόμα και τη μη καλόπιστη και κάνω αυτό που πρέπει. Στο κάτω κάτω δεν έγραψα κάποιο ευαγγέλιο. Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει και με τη δική σου δουλειά αλλά και με του κου Λαμπρόπουλου. ΔΕΝ ΦΤΙΑΞΑΤΕ παιδιά κάτι για το οποίο πρέπει να σας ευγνωμονούμε αιώνια και να σας προσκυνούμε. Σημαντική η δουλειά σας, πρέπει να πληρωθείτε ανάλογα με τον κόπο σας (και αυτό είναι απόλυτα δεκτό) αλλά μέχρι εκεί. Τα περί υπεροψίας, αγένειας, αγνωμοσύνης (καλό με αυτό γέλασα) δεν χρειάζονταν στο post σου.

  4. Τέλος να πω ότι με την πρώτη ευκαιρία “τα έριξες” στους ανθρώπους που πασχίζουν πίσω από το φόρουμ να το κρατήσουν έτσι όπως πρέπει να είναι, αγνό και μακριά από οικονομικά συμφέροντα. ΔΕΝ θα προασπίσουμε κανενός τα συμφέροντα Ιωάννα παρά μόνο το συμφέρον της μουσικής που αγαπάμε. Για τον λόγο αυτό όταν “σπάζεσαι” με τέτοια “παράλογα” πράγματα μπορείς να απέχεις για όσες μέρες θέλεις.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Και εκεί που είμαι έτοιμος να απαντήσω, να προλάβω ντε και την προθεσμία του admin :079:, απαντά η Ιωάννα, η Ελένη και ξανά ο admin.
Δυστυχώς, δεν προλαβαίνω να σχολιάσω τα λεγόμενά τους σήμερα. Αναχωρώ. Οπότε θα πάρετε την απάντηση την Τρίτη και τότε admin θα δούμε ποια μαγαζάκια θα μετρούν απώλειες. Ίσως βέβαια και να μην την πάρετε ποτέ αν ο admin συνεχίσει τους λεονταρισμούς του.

Kε Λαμπρόπουλε

Όπως κατάλαβα έχετε στρεβλή άποψη για το τι είναι μαγαζάκι. Σας περιμένουμε την Τρίτη να μας απαντήσετε και μας εκμηδενίσετε με τα επιχειρήματά σας. :047::047:Επειδή όμως εγώ γυρίζω Τετάρτη μήπως θα ήταν καλύτερο να απαντήσετε την Τετάρτη ώστε να το σκεφτείτε καλύτερα; Μην φοβάστε εμείς δεν έχουμε να μετρήσουμε καμία απώλεια διότι δεν έχουμε και τίποτε να χάσουμε… Το πολύ πολύ λίγο χρόνο για να σας απαντήσουμε.

Καλή ανάσταση από τις … σκέψεις σας.

Εμ ρε Γιώργο και Κώστα, όταν σας λέω να το σβήσουμε να τελειώνουμε den ακούτε.
Τώρα πρέπει να κάνουμε όλον τον γνωστό βλαμμένο κύκλο συζητήσεων για να καταλήξουμε σ’ αυτό που είπα εξ’ αρχής.

Πάμε λοιπόν:

Ε, όχι Ιωάννα μου. Αν κάποιος Χ αφήσει υπαινιγμό ότι δεν θεωρεί τον Κουνάδη και πολύ σπουδαίο σ’ αυτό που κάνει, δεν έχω κανένα δικαίωμα να τον ανακαλέσω στην τάξη ή να του συστήσω “σεβασμό και αναίρεση των γραφομένων”. [u]

Αυτού του είδους τις πρακτικές ουδέποτε τις υιοθετήσαμε εδώ μέσα. [/u]

Να τι θα έκανα: Το πολύ πολύ αν είχα το μεράκι, να καθόμουνα και να έκανα μια εξαντλητική κριτική στην κριτική του Χ και να κάνουμε διάλογο. Κάτι που έκανα ουκ ολίγες φορές. Οχι τίποτα άλλο, αλλά πάντα βόσκει στο πίσω μέρος της κεφαλής μου το αγωνιώδες ερώτημα: “Και ποιος είμαι εγώ που (αν υποθέσουμε ότι) εγκρίνω και θαυμάζω τον Κουνάδη, πρέπει σώνει και ντε να το κάνει γαργάρα και κάποιος άλλος.”

Στο μπροστινό μέρος της κεφαλής μου βόσκει η ελπίδα ότι κάποτε θα μπορώ να ασκήσω απεριόριστη ΒΙΑ αντί απλών διαχειριστικών δικαιωμάτων προκειμένου να κάνω τους πάντες να συμφωνούν μαζί μου.

Και επειδή μιλάω για κεφαλές και κεφαλάκια, πράγμα που μου φέρνει στο νου την προβατίνα που θα ψήσω για Πάσχα, σας αφήνω με αγάπη και πολλά φιλιά.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:
παραθέτω τα λεγόμενα του Άρη:

  1. “… Και ο υπολογισμός αυτός είναι “ηθικά” επιβαρυντικός για τον κ. Δ. Μανιάτη”

  2. “…σε μια ακραία κερδοσκοπική κίνηση.”

Αυτά για μένα, από τι στιγμή που δεν αναφέρει ούτε ένα επιχείρημα, είναι άδικο και εν τέλει θεωρώ πως με προσβάλει σε ότι με αφορά ασφαλώς. Και επειδή, όταν τα έγραφε αυτά, δεν γνώριζε πως εμπλέκομαι και εγώ στην ηλεκτρονική έκδοση, αυτοί οι χαρακτηρισμοί αφορούσαν μόνο τον κ. Μανιάτη. Εκ των υστέρων, μας την μοίρασε την αρνητική «κριτική» του.
Όλα τα υπόλοιπα δεν με αφορούν. Αυτή είναι η ταμπακιέρα και μόνο γι’ αυτήν θα ήθελα να μιλήσω.
Εσείς μπορεί να ασχολείστε μόνο με τον τρόπο που κάποιος διεκδικεί το δίκιο του. Κάντε το. Δεν με αφορά. Θα έπρεπε όμως να μιλήσετε και για την ταμπακιέρα. Ειδικά ο Άρης, πολύ θέλω να δω τι θα πει στον κ. Μανιάτη. Θα τολμήσει να του πει τα παραπάνω, με τα ίδια ακριβώς λόγια;

Ελένη,
είναι δικαίωμά σας να πιστεύετε πως η ύπαρξη αλφαβητικών καταλόγων θα καθιστούσε ίσως περιττή την ηλεκτρονική έκδοση. Μπορεί να διαφωνώ αλλά δεν έχει καμία σημασία. Ο καθένας όπως εξυπηρετείται.

Όσον αφορά το κόστος του cd θα προτιμούσα να μην μιλάμε γενικώς αλλά ειδικώς. Και αυτό γιατί, σε πολλές περιπτώσεις θα συμφωνήσω μαζί σας και σε άλλες τόσες όχι. Για να βγει όμως κάτι από την συγκεκριμένη κουβέντα θα πρέπει να μιλάμε ειδικώς. Για το συγκεκριμένο cd δηλαδή. Βέβαια, στο προηγούμενο μήνυμα μου, δεν ασχολήθηκα καθόλου με την τιμή επειδή ο καθένας αξιολογεί και κοστολογεί την εργασία του όπως θεωρεί αυτός σωστό. Όπως εσείς πιστεύετε πως το cd είναι ακριβό κάποιος άλλος μπορεί να πει (π.χ. o Νίκος Πολίτης) πως τα αξίζει τα λεφτά του. Το πρόβλημά μου δεν ήταν αυτό. Το πρόβλημα ήταν με τα λεγόμενα του Άρη και με την έλλειψη επιχειρημάτων τα οποία θα υποστήριζαν την άποψή του. Οπότε, μπορεί τα 98 λεπτά τα οποία αντιστοιχούν στα πνευματικά δικαιώματα, να είναι λίγα και να έχετε δίκιο να μιλάτε για κερδοσκοπία αλλά στη δική μας περίπτωση δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Βέβαια, κανείς δεν φρόντισε να μάθει τι ισχύει.

Μʼ αρέσει η σταθερότητά σας πάντως. Επεξεργάζεστε τα σχόλιά σας και διαγράφετε ότι θα μπορούσε να θεωρηθεί «υπεράσπιση» του «εχθρού». Αυτό λέει από μόνο του πολλά.

Σχετικά με το μήνυμά σας #30: είναι σαφές πως είστε εκτός θέματος. Τα βλέπετε μόνο από τη δική σας πλευρά. Επιχειρήματα πρέπει να ζητάτε απʼ όλες τις πλευρές. Όχι μόνο από τη δική μου.

Περί της υπεράσπισης του Άρη: αυτή η προσπάθειά σας να συσπειρωθείτε έχει εξαντλητικά αναλυθεί στο σχετικό και κλασικό βιβλίο του Ε. Λεμπέση. Ας μην τα επαναλαμβάνουμε.

Περιμένω τα αποτελέσματα της προσπάθειάς σας. Τότε θα καταλάβετε πόσο χρόνο και προσπάθεια κατέβαλλε ο κ. Μανιάτης.

Στη συνέχεια ανεβάστε το υλικό εδώ, δωρεάν παρακαλώ, και δημιουργήστε και το cd για να καταλάβετε πόσο χρόνο διέθεσα εγώ. Και τότε πουλήστε το για 10-12 ευρώ.

KwstasP,
Γράφεις: «Ο Άρης έχει 1200 τόσα μηνύματα εδώ μέσα». Ο αριθμός των μηνυμάτων δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα. Δεν είναι επιχείρημα αυτό.

Αν έγινα αντιπαθητικός δεν με ενοχλεί. Δεν μπορείς να τα έχεις καλά με όλους. Με κάποιους δεν θα τα πας καλά. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως πρέπει να σφαχτείς, αλλά ο καθένας διεκδικεί το δίκιο του όπως νομίζει. Επίσης δεν θεωρώ πως έβρισα τον Άρη. Θεωρώ πως αυτά που είπε είναι άδικα και με προσβάλουν.
Εσύ, για την ταμπακιέρα έχεις να πεις κάτι, η απλώς θα στέλνεις μηνύματα υποστήριξης;

Admin,
σιγά μη σου φύγει κανένα πλήκτρο.
Μπερδεύεις τα πράγματα admin. Τι σχέση έχει ανιδιοτέλεια στην κουβέντα;

Γράφεις: «Η διαφορά του ρεμπέτικου φόρουμ κε Λαμπρόπουλε με τα κάθε λογής μαγαζάκια όπως το δικό σου είναι ότι μαζεύει ανθρώπους που δουλεύουν ανιδιοτελώς για αυτό που αγαπάνε.»

Είναι κακό αν έχεις κάνει κάτι να θέλεις να πληρωθείς γι’ αυτό. Δηλαδή η Ιωάννα, που συμμετέχει στο φόρουμ, και που έγραψε δύο βιβλία και τα πουλάει, δουλεύει ανιδιοτελώς; ή μήπως πρέπει να αρχίζει να τα χαρίζει;
Και γιατί χαρακτηρίζεις το δικό μου site μαγαζάκι; Επειδή, τώρα, πουλάει κάτι; Τόσα χρόνια δηλαδή που οι επισκέπτες ψάχνουν για τραγούδια και αντιγράφουν τα κείμενα από τα άρθρα και τις φωτογραφίες δεν ήταν μαγαζάκι; Τι ήταν τότε;

Επίσης, δεν χρησιμοποίησα την εγγραφή για να βρίσω αλλά για να αμυνθώ. Όπως γνωρίζεις, έχω πολλά χρόνια που δεν συμμετέχω εδώ, οπότε είτε με διαγράψεις είτε όχι δεν με απασχολεί. Το μόνο που συμφωνώ μαζί σου είναι πως δεν πρέπει να σβηστεί κανένα post. Έτσι, για να διαβάσουν και άλλοι το σύνολο των μηνυμάτων και να βγάλουν τα συμπεράσματά τους. Να μη νομίζετε δηλαδή πως έχετε και δίκιο. Έτσι και αλλιώς το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαγράφεις. Για την ταμπακιέρα όμως τίποτα. Όπως λέγανε και οι αρχαίοι, καλοί οι φίλοι αλλά πάνω από τους φίλους βρίσκεται η αλήθεια. Άσε λοιπόν τους λεονταρισμούς και μπες στην ουσία. Αν μπορείς ασφαλώς.

Γράφεις: «Δεν απευθύνεται το πόνημά σου, το DVD του κου Λαμπρόπουλου κλπ σε ανθρώπους εξαιρετικά ειδικούς. Στους απλούς ανθρώπους απευθύνεται.» Κάνεις λάθος. Αυτά που θέλουν οι απλοί άνθρωποι υπάρχουν δωρεάν στο www.rebetiko.gr Το συγκεκριμένο cd δεν απευθύνεται σε αυτούς.

Γράφεις: «όπως θα με κατέκρινες και εσύ αν χρησιμοποιούσα το φόρουμ για να βγάλω μερικά χρηματάκια (ή δεν θα το έκανες?)»
Είναι σαφές πως τα έχεις μπερδέψει αρκετά στο μυαλό σου. Σημασία δεν έχει να βγάλεις χρήματα. Σημασία έχει ΠΩΣ βγάζεις χρήματα. Μʼ αρέσει επίσης που λες πως δεν θεωρείς σωστό κάποιος να βγάλει χρήματα σʼ αυτό το forum. Και δέκα γραμμές παρακάτω λες πως σε άλλα fora (φυσικής) που συμμετέχεις, μιλάς για τα βιβλία σου και δέχεσαι τις κριτικές. Ναι όμως από αυτά τα βιβλία βγάζεις χρήματα. Εγώ δεν θεωρώ πως κάνεις κάτι κακό. Μην καταλάβεις κάτι τέτοιο. Απλώς έχω την εντύπωση πως πρόκειται περί ανακολουθίας.

Εκεί που σου βγάζω το καπέλο είναι που γράφεις: «Ακόμη και η κακή κριτική (η χωρίς στοιχεία κριτική)» Καλά, όλα τα λεφτά. Κριτική χωρίς στοιχεία. Admin εσύ δεν είσαι κριτής, εσύ δεν είσαι κριτικός. Εσύ είσαι κριτίκαστρος.

Γράφεις επίσης: «ΔΕΝ ΦΤΙΑΞΑΤΕ παιδιά κάτι για το οποίο πρέπει να σας ευγνωμονούμε αιώνια και να σας προσκυνούμε. Σημαντική η δουλειά σας, πρέπει να πληρωθείτε ανάλογα με τον κόπο σας (και αυτό είναι απόλυτα δεκτό) αλλά μέχρι εκεί.»
Συγγνώμη αλλά μόνο εγώ έχω την εντύπωση πως κάπου τα έχεις μπερδέψει; Πάλι;

Θεωρώ πως η Ιωάννα λέει κάποια πράγματα με το όνομά τους. Είτε μας αρέσουν είτε όχι. Εσύ όμως, τα «χώνεις» στην Ιωάννα. Admin, γιατί δεν κάνεις αυτά που προτείνεις στους άλλους: «Ακόμη και η κακή κριτική (η χωρίς στοιχεία κριτική) είναι μία πρώτης τάξης ευκαιρία για να μεταστρέψεις την άποψη των πολλών.»
Γιατί λοιπόν δεν ακολουθείς τις συμβουλές σου; Να σου πω εγώ γιατί: όπως έλεγε και η Μαλβίνα: «θέλει κότσια».

Aris,
Η μνήμη σου σε απατά. Αρκεί να ψάξεις, εδώ, σʼ αυτό το φόρουμ, για Πετρόπουλο.

Ευχαρίστως να σου έλεγα το κοστολόγιο της δουλειάς. Αρκεί να ρωτούσες. Το ότι έχεις σχέση με εκδοτική εταιρία δεν σημαίνει πως μπορείς να κοστολογήσεις τη δική μου δουλειά. Βέβαια, αν ρωτούσες δεν θα φτάναμε ως εδώ. Το πρόβλημα είναι πως δεν ρώτησες και άρχισες να λες διάφορα. Το να ρωτάς εκ των υστέρων…

Γνωρίζω τι έχεις γράψει για το έργο του κ. Μανιάτη. Εγώ όμως δεν μίλησα γιʼ αυτό. Εγώ μίλησα για την ηλεκτρονική έκδοση. Με πειράζουν αυτά που έγραψες επειδή δεν χρησιμοποιείς κανένα επιχείρημα. Π.χ. τι σημαίνει «τα χαρακτηριστικά είναι …νηπιαγωγείου»; Έχει ή δεν έχει το cd τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει; Αν όχι, πες τι λείπει. Αν ναι, γιατί τα χαρακτηρίζεις νηπιαγωγείου και δεν λες πως έχει αυτά που πρέπει να έχει ένα cd. Αυτή θα ήταν κριτική. Με τον ίδιο τρόπο θα προσέγγιζα και αυτά περί «ηθικής» και «κερδοσκοπίας» που είπες.

Όσον αφορά την κριτική. Την αρνητική. Πιστεύεις πως με ενοχλεί; Γιατί σʼ αυτά που έγραψε ο Νίκος Πολίτης αλλά και η Ιωάννα παλιότερα και σʼ αυτό το φόρουμ αλλά και στο δικό μου, δεν απάντησα έτσι; Πολύ απλά: έχουν επιχειρήματα.

Γράφεις: «Δεν ξέρω αν είναι “ηθικά κολάσιμο” το σκανάρισμα του βιβλίου.»
Ώστε δεν ξέρεις; Εγώ λέω να αρχίσουμε να σκανάρουμε και τα βιβλία της Ιωάννας. Άρη, δεν μιλάω για χρήματα. Ούτε σου ζήτησα να γίνεις χωροφύλακας. Αλλά ας μην κρυβόμαστε και πίσω από το δάκτυλό μας.
Συνέχιζε να χρησιμοποιείς το excel σου και συνέχιζε να μιλάς αρνητικά και χωρίς επιχειρήματα για την ηλεκτρονική έκδοση. Το κάνουν και άλλοι αυτό. Ίσως επειδή ο κ. Μανιάτης δεν τους έδωσε την άδεια να ψηφιοποιήσουν το βιβλίο. Ας μην το ξεχνάμε και αυτό. Ε;

Γράφεις: «Παρόλα αυτά, θα του τα πω (του κ. Μανιάτη) κι από κοντά με την πρώτη ευκαιρία.» Καλά αυτό θέλω να το δω. Θα το μάθω βεβαίως αλλά πολύ θα ήθελα να είμαι από κοντά.

Γράφεις: «Βγάζει η BMW ένα δίπορτο αυτοκινητάκι και το πουλάει 60.000 ευρώ. Αν πω ότι το αυτοκίνητο αυτό είναι πανάκριβο, θα πρέπει φτιάξω ένα άλλο ίδιο που να πουλιέται φτηνά, ως τεκμήριο της άποψής μου;»
Όχι, ασφαλώς δεν πρέπει να φτιάξεις άλλο. Πρέπει απλώς να πεις για ποιον λόγο το θεωρείς ακριβό. Αν π.χ η lada προσφέρει τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά με κόστος 30000 ? τότε έχεις δίκιο. Αν όμως δεν τα προσφέρει τότε μάλλον η bmw έχει ένα δίκιο που πουλάει πιο ακριβά.

Γράφεις: «Και η άποψη του πελάτη είναι ιερή για τον παραγωγό. Πάνω σε αυτή θα βασιστεί για να βγάλει, για να βελτιώσει το προϊόν του.»
Άρη δεχόμαστε την άποψη του πελάτη αν έχει επιχείρημα. Αν μιλάει μόνο για να προσβάλει, λυπάμαι πολύ αλλά δεν θα καθίσω να τον ανεχτώ. Γιʼ αυτό, δέχτηκα την άποψη του Νίκου Πολίτη για τις βελτιώσεις αλλά δεν θα δεχτώ τη δική σου. Πρώτον επειδή προσβάλεις και δεύτερον επειδή δεν προτείνεις και τίποτα.
Επίσης, υπάρχουν περιπτώσεις που βασιζόμαστε στην άποψη του πελάτη για την κυκλοφορία ενός προϊόντος, και συμφωνώ εδώ μαζί σου. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που δεν ακούμε τον πελάτη. Σʼ αυτές τις περιπτώσεις κάθε δημιουργός έχει να προτείνει κάτι. Είτε αρέσει στον πελάτη είτε όχι.
Άσχετο με την κουβέντα: πολύ μʼ αρέσουν οι κομμουνιστές όταν μιλάνε για προώθηση και διακίνηση προϊόντων και σχέσεων με τους πελάτες.

Γράφεις; «Αντί να σκύψεις πάνω σε αυτά, να πάρεις τα καλά στοιχεία ακόμη και από μια άδικη κριτική»
Πες μου ένα στοιχείο από τη δική σου κριτική. ΕΝΑ. Αυτό είναι το πρόβλημα Άρη. Εσύ δεν ανέφερες ούτε ένα στοιχείο. Άρα δεν μιλάμε για αρνητική ή θετική κριτική. Δεν μιλάμε καν για κριτική.

Σε ολόκληρη την απάντηση σου υπεκφεύγεις. Δεν μιλάς για την ταμπακιέρα. Σαν να μην έφτανε αυτό άρχισες και τα νταηλίκια. Να γνωρίζεις πάντως πως ούτε εγώ σκέφτομαι ως χριστιανός.

Πάνος Καραγιώργος,
Ασφαλώς μπορείς να έχεις γνώμη, όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του, αν το δεις το cd. Ασφαλώς μπορείς να έχεις γνώμη όσον αφορά το οικονομικό μέρος, αλλά πάλι μόνο αν το θεωρείς ακριβό για την τσέπη σου και όχι για το κόστος παραγωγής. Δεν γνωρίζεις το κόστος παραγωγής. Και σταματήστε να μιλάτε για το κόστος παραγωγής. Αυτό που θέλετε να πείτε είναι το κόστος διάθεσης.

Όσον αφορά το παράδειγμα της αναζήτησης. Εννοείται έκανες λάθος. Αυτό που δείχνεις είναι η σελίδα του συγκεκριμένου τραγουδιού. Αν θέλεις τα αποτελέσματα για το «ΦΑΝΤΑΖΕΣ» κάνε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

http://www.rebetiko.gr/search_adv.php?etairia=&ar_diskou=&ar_mitras=&apo=&eos=&titlos=��������&eidos=&ruthmos=&tragoudistes[]=&synthetes[]=&stixourgoi[]=

και σʼ αυτόν τον σύνδεσμο
http://www.rebetiko.gr/prosopa.php?action=diskografia&person=2

θα δεις την δισκογραφία του καλλιτέχνη και όλα τα στοιχεία για κάθε δίσκο (εταιρία, μήτρα κ.λπ.)

Άρα, όλο το υλικό του κ. Μανιάτη υπάρχει δωρεάν στο www.rebetiko.gr απλώς δεν έχει τη μορφή του cd. Μην ξεχνάς πως η βάση δεδομένων στο site υπήρχε και πριν από την δημιουργία της ηλεκτρονικής έκδοσης.

Πρέπει να αφιερώσεις κάνα δεκάλεπτο για να καταλάβεις Πάνο. Εσύ, μπήκες στο site, έκανες μια αναζήτηση στα γρήγορα και πόσταρες και …έβαλες τα πράγματα στη θέση τους.
Αυτά για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις.

Γράφεις: «δίπλα από αυτό το “δείγμα δωρεάν” ποζάρει η διαφήμιση του CD φαρδιά πλατιά. Αλλά τί λέω τώρα…»
Και; Είναι κακό αυτό; Σε ενοχλεί; Πολύ υπεράνω είστε βρε παιδιά. Μα πάρα πολύ.

Για την ταμπακιέρα έχεις να πεις τίποτα;

Kostas™

Μπράβο Κώστα.

Για την ταμπακιέρα τίποτα;

ΦΙΝΑΛΕ

Ενώ η Ελένη γράφει «και μπράβο σας γι΄αυτή σας την πρωτοβουλία». Ελένη διορθώσατε το μήνυμά σας; Γιατί άραγε; Θα σας πάρουν το συντονιστολίκι;

Ενώ ο Πάνος Καραγιώργος γράφει «δεν γνώριζα για την λειτουργία αυτή του rebetiko.gr.»,

Ενώ ο Νίκος Πολίτης λέει πως έστω και έτσι τα αξίζει τα λεφτά του το cd,

Ενώ ο admin αναλύει σε δύο μηνύματα για ποιον λόγο ο Άρης έχει άδικο, κατά τη γνώμη του, σʼ αυτά που λέει για το κόστος άρα και για την «ηθική» επιβάρυνση και κερδοσκοπία,

το συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως εγώ έβρισα τον Άρη. Να τρελαθούμε δηλαδή.
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν λέει στον Άρη: ρε συ, τι είναι αυτά που λες; Κάθονται μόνο και δίνουν μπράβο ο ένας στον άλλο.

Αν έχετε σκοπό να μιλήσετε για την ταμπακιέρα ευχαρίστως να ακούσω αυτά που έχετε να πείτε. Αν είναι οι απαντήσεις σας να είναι στο πνεύμα των προηγουμένων, αφήστε το καλύτερα. Τα λεγόμενά σας τα ακούω εκ του Περισσού.

Άρη, είναι μακράν από τις προθέσεις μου να σε προσβάλω. Όχι πως δεν έχω λόγο βέβαια. Εννοείται πως θα διεκδικήσω το δίκιο μου. Αν νομίζεις όμως πως διεκδικώντας το δίκιο μου σε προσβάλω, κάτι μου λέει πως την επόμενη Παρασκευή που θα είμαι στην Αθήνα θα πρέπει να προσέχω :slight_smile:

Το παρακάτω το λέω μόνο για τους admin, aris, Kostas™, kwstasP, Eleni και Πάνο:
Ελπίζω να μην χρειαστεί να ξανά-ασχοληθώ μαζί σας. Δεν εγγυώμαι για το αντίθετο.

Εγώ που λες Στέλιο Λαμπρόπουλε, γράφτηκα σε τούτο εδώ το φόρουμ γιατί μου αρέσει να διαβάζω απόψεις και όχι μόνο, γύρω από το ρεμπέτικο τραγούδι , αλλά και να ενημερώνομαι συγχρόνως γύρω από αυτό! Ένα από τα άτομα που μου έχουν ανοίξει τα μάτια γύρω από το ρεμπέτικο είναι ο Άρης…ο γνωστός Άρης!!!
Στο προηγούμενο ποστ μου, είπα απλά μία πραγματικότητα, τουλάχιστον όπως την σκέφτομαι εγώ! Γιατί είδα σε ένα ποστ(μετά ακολούθησαν κι άλλα) έναν τύπο να βρίζει χωρίς λόγο και αιτία( εκτός αν την κριτική πάνω στην ταμπακιέρα σου την θεωρείς αιτία για βρίσιμο)!!
Τώρα για την ταμπακιέρα σου έχω να πω ότι είναι πανάκριβη 100 ευρώ, γιατί δεν είναι τίποτε άλλο από μία αντιγραφή ενός βιβλίου και αν θα πήγαινα να αγοράσω κάτι αυτό θα ήταν το βιβλίο που στην τελική κάποιος ίδρωσε για να το βγάλει!!!

Δεν ξέρω πώς να αρχίσω αυτό το γράμμα. Είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω να πω, τόσα πολλά, αλλά σκόρπια. Δεν μπορώ να τα βάλω σε τάξη. Και δεν μπορώ γιατί αυτό το αντικείμενο για το οποίο γράφεις είναι πολύ δυνατό. Ξέρω, μʼ αυτό το αντικείμενο για το οποίο γράφεις είσαι δεμένος με αναμνήσεις, σκέψεις και πολλά συναισθήματα: προπάντων συναισθήματα.

Προσπάθησα -αλήθεια σου λέω- να βρω μια άκρη σε τούτο το χάος που κυριαρχεί στο φτωχικό μου αλλά… Τίποτα! Καμιά προσπάθεια, κανένας άνθρωπος δεν στάθηκε ικανός να μου δώσει μια σαφή απάντηση. Αν το είδε κανείς. Κανείς! Τίποτα. Ούτε καν αυτός ο μαυραγορίτης ο κος Αρης που υποπτεύευσαι - και όχι άδικα! Έχει φάει την περιουσία πολλών εδώ. Τα θυμάσαι.

Δεν πειράζει όμως, θα πάρω το λεωφορείο της γραμμής αύριο τα ξημερώματα με τις λίγες δυνάμεις που απομείνανε στο γέρικο κορμί μου. Και θα φτάσω στο χιλιοβλογημένο μαγαζί του Οσμάν Ελιλέ, του σπουδαίου αυτού γέροντα παλαιοπώλη που εκτός από σπάνια αντικείμενα αξίας, έχει τις καλύτερες ταμπακιέρες όλης της οικουμένης.

Ελπίζω να με συχωρέσεις, αλλά ήθελα να στο φυλάξω για έκπληξη.

ΑΥΤΟΣ είναι ο λόγος που δεν είπα τίποτα για την ευλογημένη ταμπακιέρα. Αυτήν που τόσα χρόνια είχες χαμένη. Μάζευα ψίχουλο ψίχουλο τις πενταροδεκάρες απʼ το πλύσιμο των ρούχων (τώρα πλένω για όλη τη γειτονιά, όχι μόνο για τον κο Σταυρόπουλο, ξέρεις… αυτόν που μένει στο ρετιρέ) και με τους τριάντα οβολούς που έχω, θα σου αγοράσω την ωραιότερη, την πιο μερακλού, αυτήν με το ωραίο κάλυμμα οπούχει περάσει απʼ τα χέρια πασάδων, εμίρηδων και ταξιτζήδων.

(διακοπή)

Συνέχεια την επομένη.

ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΚΑ!

Ελπίζω να σʼ αρέσει.

Στην εσωκλείω σε τούτη την επιστολή.

Έχει και μια ωραία (αφράτη) γκομενίτσα χαραγμένη πάνω της για την έμπνευση.

Α, και οπούσαι Στυλιανέ παιδί μου. Μας εξέδωσαν και κάρτα αλλαγής PREMIUM, απ’ τις καλές που ισοδυναμεί με δωροεπιταγή και μπορείς να ψωνίσεις από οποιοδήποτε άλλο κατάστημα του ιδίου ομίλου ότι θέλεις στο ισόποσον πάντα.
Την κάρτα αλλαγής θα στη στείλω με την επόμενη επιστολή μου.

Έρρωσο.

Oh dear… :237: