TAKHΣ ΜΠΙΝΗΣ - ΒΙΟΣ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΣ "μπροστά σου πάντα απλώνεται ένα δίχτυ"

ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ !!! Επιτέλους!!!
Από σήμερα, Παρασκευή 9 Ιουλίου 2004, άρχισε η διανομή στα βιβλιοπωλεία του βιβλίου ΤΑΚΗΣ ΜΠΙΝΗΣ-ΒΙΟΣ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΣ “μπροστά σου πάντα απλώνεται ένα δίχτυ”. (Εκδόσεις ντέφι).
Ας ευχηθώ -και μόνη μου- να είναι καλοτάξιδο και να το αγαπήσετε…

Να 'σαστε όλοι καλά!
Ιωάννα Κλειάσιου

image

1 «Μου αρέσει»

Αντε… και με το καλό σύντομα να φθάσει στην έννατη έκδοση!

Ερώτηση/παράκληση: Μήπως για τα μέλη του φόρουμ θα υπάρξουν αντίτυπα με αφιέρωση της συγγραφέως και/ή του Μπίνη;

Καλή επιτυχία Ιωάννα μας.
Είμαι σίγουρος ότι κι αυτή η δουλειά σου θα εκτιμηθεί και θα πετύχει.

Εύχομαι τη μεγαλύτερη δυνατή επιτυχία… αν και αυτό είναι σίγουρο διότι γράφτηκε από έναν άνθρωπο με μεράκι για τη δουλειά του, για το λαικό και ρεμπέτικο τραγούδι.

Ευχομαι κι εγω να εχει καλες πωλησεις!!!
Φιλικα Γιωργος

ʼκουσα για την έκδοση μελέτης με τίτλο “Ρεμπέτικα Τραγούδια- Ανάλυση των σημείων” του Παπαχριστόπουλου. Mήπως περιέπεσε στην αντίληψη κάποιου;

Ιωάννα καλή επιτυχία στη δουλειά που έκανες με τόσο μεράκι

  • Ιωάννα μου, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
  • ʼπειρες ευχές για καλή επιτυχία (ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ) και χίλια μπράβο για την ακατάβλητη προσπάθεια, το ζήλο και το μεράκι σου. Και σ’ άλλα με υγεία.

Φιλάκια

Σ.Π.

Τώρα την καλοκαιριά “μικρά” μου… εξαφανίζομαι!!! Πάω να αράξω λίγο και να ασχοληθώ με πιο “πεζά” και…τιποτένια… πράγματα.
Από Σεπτέμβρη, που θα κάνουμε επίσημη παρουσίαση, και θα είσαστε όλοι προσκεκλημένοι, ο Μπίνης θα σας υπογράφει τα βιβλία και εγώ θα δέχομαι τα …ΧΑΣΤΟΥΚΙΑ !!! (εννοείται πως θα είναι ενθουσιασμού).
Και πάντα σας ευχαριστώ, για τα γλυκόλογά σας.

Καλό καλοκαίρι!
Φιλιά σε όλους !!!
Ιωάννα

(Αν προκύψει καμιά Πελοποννησιακή συνάντηση, μηνύστε! Κάτω απ’ τ’ αυλάκι θα “σέρνομαι”. Το τηλέφωνο είναι ανοιχτό και τα μέιλ τα λαμβάνω και στο κινητό!)

Δεν μπορω ρε μαγκες και μαγκισες να καταλαβω πως την γαζωνετε εκει στο Ελαντα και την κοπανατε για ολοκληρο το καλοκαιρι.
Μπραβο σας αλλα πεστε μας και το κολπο!!!
Καλες Διακοπες

Ιωάννα σου εύχομαι τη μαγαλύτερη επιτυχία για το βιβλίο. Να σπάσει τα ρεκόρ κυκλοφορίας. Καλές πωλήσεις! Με όλες μου τις ευχές.
Δαμιανός.

Ισαάκ -και λοιποί που ρωτάτε κατά καιρούς. Η διανομή του βιβλίου γίνεται από τους χονδρέμπορους. Λογικά, κάνουν καλή δουλειά αλλά… όχι και σε όλα τα βιβλιοπωλεία που υπάρχουν (μου απάντησαν!).
Υπάρχει ένα πρόβλημα, στα εκτός κέντρου. Αν δεν το ζητήσει ο βιβλιοπώλης, δεν στέλνεται.
Και το βασικό. Αν δεν πληρώσει στον χονδρέμπορα τα βιβλία που έχει ήδη πουλήσει δεν του δίνει άλλα (!!!).
Τι να κάνω… Αυτά τα πράγματα δεν είναι “στη δικαιοδοσία μου”.

Κι εσύ βρε Ισαάκ, έλα καμια βόλτα και απ’ τη Σόλωνος! (όλο στα νότια προάστια… δεν βαριέσαι;;:wink:

Κατ’ αρχάς απολογούμαι που το μήνυμα είναι λιγάκι αργοπορημένο αλλά είμαι πολυάσχολος τον τελευταίο καιρό κι επιπλέον είχα κι ένα πρόβλημα με τα Windows που κάνανε συνεχώς shutdown από μόνα τους (δεν ήτανε ο Blaster, ή τουλάχιστον δεν ήταν μόνος του).

Ιωάννα συγχαρητήρια και “δημοσίως” για το νέο σου βιβλίο που, όπως και το προηγούμενο, είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Δείχνει με πόσο σεβασμό αντιμετωπίζεις κάθε φορά το θέμα σου και πόσο σέβεσαι τους αναγνώστες σου δίνοντας τους με τον πιο σωστό τρόπο αυτό που επιθυμούν να μάθουν αγοράζοντας ένα βιβλίο αυτού του τύπου.

Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο θα ήταν για σένα όταν, μετά από τη βιογραφία του Ζαμπέτα, ο οποίος από μόνος του και χωρίς παράκληση ή “πρόκληση” κάθε φορά που μιλούσε έβγαζε στην επιφάνεια κι ένα σωρό ενδιαφέροντα στοιχεία για τη ζωή του και την ελληνική μουσική γενικότερα, είχες να γράψεις για τον Μπίνη. Γιατί ο Μπίνης, μεγαλωμένος ανάμεσα στους ρεμπέτες και ρεμπέτης κι αυτός, σοβαρός, λιγομίλητος και βαρύς δεν μου φάνηκε να πολυγουστάριζε την πάρλα. Και μπράβο γι άλλη μια φορά για το πολύ καλό επίπεδο της δουλειάς σου.

Εύχομαι σύντομα να μάθουμε ότι ετοιμάζεις κάτι νέο.

Στους φίλους που γράφουνε ότι δυσκολεύονται να το βρουν, απλά λέω ότι κι εγώ με παραγγελία το πήρα γιατί δεν είναι βιβλίο-σουξεδάκι.

Όπως είμαστε έτοιμοι να ταλαιπωρηθούμε λίγο για να βρούμε ένα καλό δισκάκι ή ένα 78άρι το ίδιο πρέπει να είμαστε έτοιμοι να κάνουμε και για ένα καλό βιβλίο.

Ιωάννα,

καλά να 'σαι να χαιρόμαστε την παρέα σου και τη δουλειά σου.

Ωρε, Μπαγιόοοοο!!! Έλαβες το μέιλ μου -δεν είπες ούτε το “ελήφθη”.
Τα έλαβα τα καλά σου λόγια. Ευχαριστώ…
Μόλις έρθεις, το Μάρτη, να τα πούμε.
(Θα κανονίσουμε και σπέσιαλ μπουζουκοβραδιά για κείνη τη μέρα!)

Ιωάννα,

Επειδή ανεβαίνω στην Αθήνα κάθε εβδομάδα θα πάω να το ζητήσω στην Σόλωνος. Αλλά είναι πολύ μάπες οι άνθρωποι, γιατί μαζί ζήτησα το δικό σου και τον Άγιο Μάγκα (δεν κατάλαβα τί βιβλίο ήταν αυτό;:wink: και το δικό σου δεν το βρίσκουν.

Ισαάκ.

Μου έγραψε ένας φίλος -στο μέιλ: "Οταν πηγα στο πιο ενημερωμενο βιβλ/λειο -της περιοχης- ρωτησα αν το εχουν και μου λενε μπα, δε μου λεει τιποτα.
Κατοπιν πηγα στον τομεα μουσικης που εχει ραφια και καποιες
στιβες και ενω εψαχνα γενικα εχοντας αποκλεισει οτι θα το βρω,
το βρηκα καπου αναμεσα στο σωρο …

Τι να πω κι εγώ… Τι να κάνω… Ευτυχώς που το έχουν έστω στο σωρό! Έστω στα “αζήτητα”!

Ιωάννα, ψηλά το κεφάλι και μην σε νοιάζει τίποτα. Όσοι ξέρουν ψάχνουν, και βρίσκουν. Κι επειδή μου την έδωσε πάρα πολύ το παρήγγειλα στην Γλυφάδα και θα μου το φέρουν λίαν συντόμως.

Ισαάκ.

ΥΓ: Ο Μπίνης τραγουδά φέτος στην Στοά;

Καλά!!! Παίδες πιάσανε οι ευχές σας! Στο ΑΘΗΝΟΡΑΜΑ μου έγραψε ο -σπουδαίος- Κωστής Παπαγιώργης μια εξαιρετική κριτική! Και μια σελίδα ολόκληρη παρακαλώ!
Αυτό μάλλον θα επηρεάσει τους βιβλιοπώλες.
Είθε…

Geia sou Ioanna,

kai go sou euhomai kali epituhia me to biblio. Perno tin eukairia na sou kano kai mia erotisi san eidiki pleon ston Bini (apeuthinetai bebaia kai stous upoloipous forumites). Persi pou epsaksa gia diskous tou Bini sta diskadika tis Athinas den brika shedon tipota. Tsifos. I erotisi loipon einai: Yparhoun diskoi (authentikes ihographisis) tou Bini stin agora? Kai an nai pou. Ta mona tragoudia pou eho me tin phonara tou tou einai duo mp3…

Δεν ξέρω τι κυκλοφορεί στη αγορά αυτή τη στιγμή. Γνωρίζω μόνο για τους δίσκους -λονγκ πλέη, που είχαν εκδοθεί και δεν ξέρω αν έχουν γίνει σιντί. (Αυτούς που αναφέρω στη δισκογραφία, στο τέλος του βιβλίου).