Μπουζούκι Μάρκου Βαμβακάρη

Το ανέφερα και σε σχέση με τα κουρδίσματα που κατείχε ο Μάρκος και δεν φαίνεται πουθενά αν τα επινόησε μόνος ή του τα έδειξε κάποιος.

Παιδιά ο κολυτος φιλος του πατερα μου και ο πατερας μου έκαναν μαθηματα στον Μαρκο Βαμβακάρη όπως και κάποιοι άλλοι…με αμηβή…μικρή τότε με σχέση τα ευρώ που λέει και ο πατέρας μου…λίγο κάτω απο τα 10 λεπτά σημερα…και σήμερα οι δάσκαλοι θέλουν 15 ευρώ…:wink:

1 «Μου αρέσει»

Ποτέ δεν είχα φανταστεί άλλον τρόπο εκτός από αυτόν που λέει ο Μπάμπης. Μη σας πω ότι ακόμη και για την εποχή μας φανταζόμουν (δεν ξέρω αν απέχω από την πραγματικότητα) ότι αυτός είναι ο βασικός τρόπος εκμάθησης. Ε, μερικοί πάνε και σε δάσκαλο, αλλά ! Τότε όμως ποιοι θα πήγαιναν σε δάσκαλο μουσικής; Οι κορασίδες της υψηλής κοινωνίας που μάθαιναν πιάνο, οι προοριζόμενοι για επαγγελματίες της κλασικής μουσικής (αν υπήρχε τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα), τα μέλη καμιάς μαντολινάτας, και τέρμα.

Αυτοδίδακτος δε σημαίνει κατ’ ανάγκην κάποιον που βρέθηκε σε μιαν έρημο μ’ ένα μπουζούκι χωρίς να ξέρει τι να το κάνει. Όταν συχνάζεις εκεί όπου διάφοροι παίζουν όργανα, ποτίζεσαι με πληροφορία. Εύκολα μπορώ να φανταστώ να παίζουν οι φίλοι όλη μέρα και μετά, όταν έχουν σταματήσει, να πιάνει ο νεοφώτιστος το όργανο δειλά-δειλά και να προσπαθεί, αντιγράφοντας τις κινήσεις που έχει δει, να βγάλει δυο νοτούλες: ο παλιός να του λέει «όχι εκεί το δάχτυλο, αλλιώς την πένα, μπράβο αυτό!», και σιγά σιγά να κατακτιέται έτσι η γνώση.

Μετά, τα περισσότερα που έχεις να μάθεις από τους άλλους είναι όταν πια έχεις κατακτήσει ένα άλφα επίπεδο. Όποιος ξέρει χοντρά-χοντρά να παίζει σ’ ένα κούρδισμα, του αρκεί και μόνο μια λέξη, «ρε-σολ-ντο» π.χ., για ν’ αρχίσει να το ψάχνει και μόνος του με άλλα κουρδίσματα. Σκεφτείτε το κι από τον εαυτό σας. Πλέον υπάρχουν αρκετοί, και εδώ στο φόρουμ, που ξέρουν να παίζουν με ντουζένια, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει έστω και ένας που να του τα 'χουν διδάξει. Εγώ, που δεν έχω ασχοληθεί να εξασκηθώ να παίζω με ντουζένια αλλά έχω στη διάθεσή μου αρκετά στοιχεία ώστε να ασχοληθώ αν το αποφασίσω, πού τα έμαθα αυτά τα στοιχεία; Στο ρεμπέτικο φόρουμ. Ε, κι ο Μάρκος στο τότε ρεμπέτικο φόρουμ τα έμαθε.

1 «Μου αρέσει»

Έτσι είναι, και μην ξεχνιόμαστε παιδιά… Πόσες φορές έχετε ακούσει τη φράση ότι το πάλκο είναι ο καλύτερος δάσκαλος… Σε όποιο επίπεδο και να είσαι καταρτισμένος το πάλκο (γενικά το να παίζεις μαζί με άλλους μουσικούς) σε πάει σε άλλο…

Το επιβεβαιώνει και ο Κερομύτης στη συνέντευξή του στη Σ. Μιχαλίτση. “Κλέβανε” πιτσιρικάδες παρέα με τον Μάρκο “με τα μάτια από τον Ζυμαρίτη” Mάλιστα, τον χαρακτηρίζει “εγκληματικό τύπο”, που κάποτε τους απείλησε ότι αν τον ξανακοιτάξουν, θα τους σκοτώσει…

Υπάρχει τρόπος να ανακτηθούν αυτές οι πληροφορίες; (φωτογραφίες μπουζουκιού)

2 «Μου αρέσει»

Καλά 15 ευρώ για το 14 μια χαρά τιμή είναι.Πόσο λιγότερο δηλαδή να ζητούσανε οι άνθρωποι?

1 «Μου αρέσει»