Μπουζούκι Μάρκου Βαμβακάρη

Καλημέρα παιδιά…έχω ένα μπουζούκι τρίχορδο από τον πατέρα μου που το είχε δώση ο γέρος Βαμβακάρης όταν ήταν παιδί και μου το έδωσε τώρα…Έχετε κάποιες παρτιτούρες για τρίχορδα…;; Ενοώ αν μπορώ να βρω κάπου … Για συντήρησει βρήκα στο φόρουμ…:wink: Έπαιζα πολύ λίγο πολύ παλιά αλλά το είχα παρατήσει γιατί δεν προλάβαινα ένω τώρα που τελείωσα την σχολή έχω άπλετο χρόνο…μέχρι να πάω στρατό…τον νοέμβρι…:stuck_out_tongue:

Βάλε, λεβεντάκο, καμμιά φώτο από το όργανο…και θα δούμε τί θα γίνει! :slight_smile:

:wink: Το απόγευμα το πολύ αύριο το πρωί θα έχω της έχω βάλει μπορει σε 1 ώρα…:stuck_out_tongue:

Καλώς όρισες στο φόρουμ μας φίλε Νάσο. Να ξεκαθαρίσω πρώτα ότι στο χώρο αυτό δεν είναι δυνατή η διακίνηση υλικού που προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Σε αυτό περιλαμβάνονται και οι παρτιτούρες μουσικής κάθε είδους. Στα μουσικά μαγαζιά, αλλά και στο διαδίκτυο, μπορούν να βρεθούν παρτιτούρες. Δεν μπορούμε όμως να προτείνουμε κάτι συγκεκριμένο.

Είναι πολύ ενδιαφέρον για όλους μας να μάθουμε κάτι παραπάνω για ένα όργανο που ίσως το είχε παίξει ο Μάρκος. Χρειάζεται όμως ιδιαίτερη προσοχή σε θέματα συντήρησης, μικρών ή μεγαλύτερων επισκευών κλπ. γιατί, όπως καταλαβαίνεις, ίσως πρόκειται για ιστορικό κομμάτι. Με μία ή περισσότερες φωτογραφίες θα κατατοπιστούμε περισσότερο και θα βοηθήσουμε να αποφύγεις τυχόν “κακοτοπιές”.

Σας ευχαριστώ πολύ…για το ενδιαφέρον σας…ναι το διάβασα ότι δεν γίνεται ανταλαγή παρτιτούρων…φωτοπγραφίες ανέβασα στο προφιλ μου…το μπουζούκι πέρασε στα ΄χερια του πατέρα μου(μικρος τότε…) το 1967…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 15:22 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:17 —

Έχω ένα προβλημα μόνο…Ξεκουρδίζεται εύκολα σχετικα απο το αλλο μπουζουκι το καινουργιο που έχει ο πατερας μου που ειναι τετραχορδο…δηλαδη κάθε 8-9 μέρες θέλει λίγο ελαχιστο κούρδισμα …και κάτι ακομα τα ΄χερια μου δεν γλιστρανε πάνω του κολάνε πολύ στο ξύλο…(Στο καινουργιο που έχουμε μπορω να κάνω παρα πολυ γρήγορες κινησεις…ενώ σε αυτό δεν μπορώ τι μπορω να κάνω…;;

Ηλικία 19, Και έχεις όργανο του Μάρκου! Τι μας κάνεις τώρα :slight_smile: Και εγώ θέλω να βάλεις φωτογραφία!

Εχω βάλει στο προφιλ μου…

Νάσο είσαι τυχερός που έχεις στα χέρια σου ένα σχετικά παλιό όργανο το οποίο έχει περάσει από τα χέρια του Βαμβακάρη.
Τα παλιά όργανα εάν δεν είναι επισκευασμένα μπορεί να έχουν δυσκολία στο παίξιμο λόγω ύψους χορδών (που μπορεί να προέρχεται από σκευρώματα κ.α.). Το σημαντικό είναι να διατηρήσεις το όργανο σε καλή κατάσταση και να ζητήσεις τη γνώμη κάποιου σοβαρού οργανοποιού για το εάν χρειάζεται κάποια επέμβαση που θα το κάνει πιο ευκολόπαιχτο. Να είσαι καλά να το χαίρεασαι

Νάσο, ελπίζω να καταλαβαίνεις την (ιστορική αν μη τι άλλο) αξία του οργάνου, να το προσέχεις και να μην το αποχωριστείς ποτέ. Θα είχε ενδιαφέρον η ιστορία για το πώς έφτασε στα χέρια του πατέρα σου αυτό το μπουζούκι…

Οκ θα τον ρωτήσω ακριβώς μόλις γυρίσει για να μην παραλίψω κάτι…:wink:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 16:53 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 16:52 —

Οκ θα πάω να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι…ώστε να γριστράει το μπράτσο καλύτερα…γιατι το καινουργιο εχει κάτι σαν λάδι…ενω αυτό δνε το έχει…

Συμφωνώ και εγώ για την ιστορία. Θα ήταν ενδιαφέρουσα. Το όργανο πολύ όμορφο. Αν δεν κάνεις βιτρίνα να το βάλεις μέσα, να το προσέχεις. Η Ιστορική του αξία είναι ανεκτίμητη

Βαλε και μια φωτογραφια απο μεσα το σκαφος να δουμε ποιανου ειναι το οργανο. Ταμπελακι κατασκευαστη εννοω

οκ και το ακουω πρωτη φορα και δεν το εχω παρατηρησει ποτε αυριο το πρωι μεχρι το μεσημερη θα έχω ανεβασει και μία τετοια φωτογραφία…:stuck_out_tongue:

Νάσο, καλωσήρθες στο φόρουμ με τα καλούδια σου!

Άμα δε βαριέσαι βάλ’ τες κι εδώ. Είναι στάνταρ ότι αυτή η συζήτηση θα γίνει πόλος έλξης για πολλούς φορουμίτες, οπότε, για να μην πάνε μπρος - πίσω τις σελίδες, ας είναι οι φτγρ μαζί με τις πληροφορίες και την υπόλοιπη συζήτηση.

λοιπόν παιδιά κοίταξα μέσα που είπε το παιδί και γενικός παντού στο μπουζούκι και δεν υπάρχει πουθενα ονομασια…από πιον έχει φτιαχτει…γιατί …;; (Μάλον πρέπει αν ρωτήσω τον πατέρα μου…αν είχε …)

ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ, και μόνο που έχει περάσει από το Μάρκο αρκεί για να χαρακτηριστεί ΟΡΓΑΝΑΡΑ. Οπτικά κουκλί, επιθυμούμε και ηχητικό αν είναι εύκολο. Νάσο, να το χαίρεσαι και να το 'χεις σαν τα μάτια σου, εύχομαι να είναι μαγικές εκείνες οι ώρες που θα συνοδεύονται από το παίξιμό του. Ας παραδεχτούμε όλοι ότι σε ζηλεύουμε (με την καλή την έννοια δεν είναι αμάρτημα)

Φίλε Νάσο να το χαίρεσαι το όργανο και να το προσέχεις.
Σοβαρές ζημίες δεν βλέπω να έχει.

Μου κάνει εντύπωση το τσάκισμα στο καπάκι. Νάσο, ξέρεις τι ηλικία είχε ο πατέρας σου όταν ο γερο Μάρκος του έδοσε το όργανο; Παιδί, αλλά πόσο παιδί;

ήταν πριν πάει στρατό… πολύ πιο πριν…τότε πηγαινανε 18 χρονών…θα σας πω ακριβως αυριο ο πατερας μου θα γυσισει σε 1μιση ώρα…:wink:
Δεν καταλαβα τι ενοεις…;; Τσάκισει στο καπάκι που ενοείς;;…
Οκ θα ανεβάσω ένα τραγούδι από τον πατέρα μου…να παίζει γιατί ε΄γω τώρα μαθαίνω…όσο για το ποιος το έχει φτιάξει δεν βρήκα τίποτα επάνω του…όπως και στο καινούργιο…

Η Τσάκιση στο καπάκι είναι Ιταλιάνικο τέχνασμα το οποίο είναι παρμένο από τις μαντόλες. Αυτό που εμένα μου κάνει εντύπωση είναι το ότι ενώ είναι τόσο παλιό, έχει την τρύπα-πεταλούδα.

Νάσο, αν δεν γραφει ετικέτα ΄φάτσα φόρα κοίτα από μέσα στα πλαϊνά. Ίσως το γράφει εκεί!