Μπουζούκι-κιθάρα-μπαγλαμάς

Χμ…αυτο το τριπλο…το κιθαρομπαγλαμομπουζουκο δε μου αρεσει καθολου!
Ο ηχος της κιθαρας ακουγεται ενταξει…και του μπαγλαμα επισης,το μπουζουκι ειναι λιγο αδειο…ισως φταιει ο τροπος παιξιματος.

Παντως σιγουρα δε μου αρεσει καθολου μα καθολου,γενικα τα “πολυοργανα” δε με συγκινουν.

Κοιταζοντας αλλες φωτογραφιες οργανων του κατασκευαστη…ειδα πανεμορφα οργανα.
Αν δεν ειμαι λαθος…ειδα καμποσα σκαφτα μπουζουκια…μεγαλη περιεργεια εχω να ακουσω τον ηχο τους…απο εμφανιση σκιζουν παντως!

Πολύ θα ήθελα να το ακούσω στα χέρια ενός οργανοπαίκτη κλάσης γιατί αυτός δεν μου γέμισε το αυτί.

Πέραν από το curiosum, κανένα πλεονέκτημα δεν βλέπω στα “όργανα” αυτά. Η ιδέα ήταν πολύ διαδεδομένη την εποχή του μεσοπολέμου (harp guitar), αλλά ξεφούσκωσε η μόδα αυτή. Ίσως όταν κατάλαβαν ότι δεν γίνεται να γλυτώσεις άτομα και μεροκάματα στην ορχήστρα: ή κιθάρα θα παίζεις, ή μπαγλαμά ή μπουζούκι, και πάντα θα χρειάζονται άλλοι δύο ακόμα. Αν μάλιστα, και οι τρείς έχουν το ίδιο πολυόργανο, μόνο τα μπούτια τους μπορούν να μπλέξουν. Και φυσικά, η κιθάρα δεν βελτιώνει τον ήχο της με την προσθήκη δύο ακόμα μπράτσων.

οταν βλεπω τετοια οργανα, ειναι σαν να βλεπω τερατα…φαντασου εναν ανθρωπο με δυο κεφαλια η με τρια στοματα καλη ωρα…ταπεινα ειπα κ εγω τη γνωμη μου…γουστα ειναι αυτα…σε αλλους αρεσει…καλημερα!!!