Μπουζουκια του Γιαννη Παπαιωαννου

Καλησπερα στο φορουμ , ανεβασε ενας οργανοποιος στο facebook 2 μπουζουκια του Παπαιωαννου , τα ανεβαζω και εδω για οσους δεν τα εχουν δει. Προσθετω και ενα link που παιζει το ενα απ τα δυο οργανα για να ακουσετε τον ηχο του. Φοβερο οργανο



ο ηχος του οργανου Redirecting...

Συμπληρωνω οτι το συγκεκριμενο ζοζεφ ειναι αυτο απο την γνωστη σε ολους μας φωτογραφια

και μια πιο παλια φωτογραφια που βρηκα

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, ποίος οργανοποιός;
Ευχαριστούμε

Κρατώντας μια ολόκληρη ιστορία …

Εκφράζοντας κατακαιρους την αδυναμία μου για τον Μπαρμπαγιαννη Παπαϊωάννου ενός θρυλου της λαϊκορεμπετικης μουσικής
,(για μένα τον μεγαλυτερο όλων) ποτε δεν μπόρεσα να φανταστώ ότι θα έφτανε η μέρα που θα κρατησω κομμάτι της καρδιας του στα χέρια μου !!!

Κατακαιρους μαρτυρίες των μεγαλυτερων παικτών του σημερα, μου είχαν εκφράσει ότι το θρυλικό ΖΟΖΕΦ του Μπαρμπαγιαννη ήταν ότι καλυτερο υπάρχει σε μπουζουκι που έχουν νιώσει και έχουν δει…
Ένα όργανο εναρμόνισμενο στα χέρια του Μπαρμπαγιαννη, τον μεγαλύτερο μελωδικό Νταλκαδιαρη!!!

Έτσι τα παιδια του Μπαρμπαγιαννη, η κυρία Χρυσα όπως και ο κυριος Αντώνης
(χρυσα & Αντώνης) έκαναν ένα από τα όνειρα μου πραγματικότητα δίχως δεύτερη σκέψη, δίνοντας μου την δυνατότητα να ψάξω την δική μου κατασκευή των οργάνων και την εξέλιξη τους μέσα από τα σοβαρα πρότυπα οργάνων που εχουν μεινει και έχουν γράψει την ιστορία!!!

Η καλοσύνη η ζεστασιά και η εμπιστοσύνη αυτών των δυο ανθρώπων δεν έμεινε μόνο στο να μου παραχώρησουν τα όργανα με το ελεύθερο να κάνω ότι θέλω, αλλά μου δώρισαν και μια από τις τελευταίες πενες του Μπαρμπαγιαννη όπως και το βιβλίο της βιογραφίας του…
μου διηγήθηκαν πολλες βιωματικες τους ιστορίες οπως και μου περασαν τον τίτλο του δίκου τους μικρου αδελφου!!!

Ένας βασικός λόγος που θέλησα να δω τα όργανα αυτά , ήταν για να δω τα δικά μου οργανα δίπλα σε σοβαρά πρότυπα οργάνων το επίπεδο τους…
Οφείλω να ομολογήσω ότι αυτό το όργανο είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!!

Ένα μικρό δείγμα ενός οργάνου που έφτιαξα (ημιτελές ακόμα) 5 ημερών , διπλα στο πρότυπο θρυλικό ΖΟΖΕΦ του Μπαρμπαγιαννη…
Σίγουρα δεν υπάρχει σύγκριση με την έννοια της σύγκρισης, αλλά υπάρχει το πολλα υποσχόμενος του ποιοτικού παρελθόντος στο παρον του μέλλοντος…

Χρυσα μου και Αντώνη μου σας ευχαριστω!!!

6 «Μου αρέσει»