Μπαντζολίνο (banjo/mandolin)

Παιδιά παίζω 8χορδο μπουζούκι και θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε ένα υβρίδιο όργανο ονόματι banjolin ή banjo/mandolin . Είναι και αυτό 8χορδο με λιγότερα τάστα και θα ήθελα να μου πει κάποιος αν μπορώ να το κουρδίσω όπως ακριβώς και το μπουζούκι μου . ρε – λα – φα – ντο . Η μήπως τελικά δεν υπάρχει κανένας περιορισμός ? Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ ας μου πει. Ευχαριστώ πολύ

Είχα επισκευάσει ένα πριν χρόνια.Είχε μήκος χορδής γυρω στα 36cm.Το είχα κουρδίσει μι-λα-ρε-σολ.Δε νομίζω όμως πως πρέπει να έχεις περιορισμούς στο κούρδισμα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να ρωτήσω και το εξής ? Αν στραφώ σε 4 χορδο banjo μιας και έχει περισσότερα τάστα , φαντάζομαι ότι ισχύει και δω ότι μπορώ να το κουρδίσω ρε λα φα ντο ?

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να ρωτήσω και το εξής ? Αν στραφώ σε 4 χορδο banjo μιας και έχει περισσότερα τάστα , φαντάζομαι ότι ισχύει και δω ότι μπορώ να το κουρδίσω ρε λα φα ντο ?

Έχω ένα τέτοιο όργανο οικογενειακό κειμήλιο. Λένε ότι το είχε κατασκευάσει ο αδερφός του παππού μου, ο οποίος ήταν μουσική ιδιοφύια, αλλά δυστυχώς σκοτώθηκε νεότατος στην Αλβανία.
Το όργανο είναι δυστυχώς σε κακή κατάσταση μετά από τόσα χρόνια και δεν το έχω ακούσει να παίζει. Πάντως είναι ενδιαφέρον που μαθαίνω ότι υφίστανται και άλλα τέτοια όργανα. Ελπίζω κάποια μέρα να μπορέσω να το επισκευάσω και να το επαναφέρω, μετά τόσα χρόνια, στη ζωή…

Γεια χαρά σε όλους:
Ένα μάλλον παρόμοιο όργανο (banjo-mandolin) κατασκευάζει και η οικογένεια Cumbus στην Πόλη:

http://www.cumbusmusic.com/stringed_1.html

σχετικά με το κούρδισμα (αν και είναι παλιό το thread) θεωρητικά μπορεί κανείς να το κουρδίσει όπως θέλει αρκεί να διαλέξει τις σωστές χορδές ώστε η πίεση να μήν είναι πολύ υψηλή και πάθει ζημιά το οργανάκι.

φιλοι μου ειμαι 15 χρονων και εχω στην κατοχη μ ενα μαντολινο που ειναι κ αυτο οικογενειακο κειμηλιο!!το κουρδισμα του ειναι σολ ρε λα μι!!απο πανω προς τα κατω!!ειναι παρα πολυ ωραιο οργανο αν 8ελετε να μαθετε να παιζετε:)

αυτο που εμενα με κουφανε σαν οργανακι και που μου γυρναει στο μυαλο να παρω ενα ειναι το μπαντζιταρ,εξαχορδο οργανακι που κουρδιζεται σαν κιθαρα,με ηχο σαν του μπαντζο πολυ ενταση και διαρκεια…και εννοειται πως αν βγαλεις τα ταστακια εχεις ενα ωραιοτατο αταστο μπαντζο αλλα με οτι κουρδισμα θελεις.
ειναι βαρυτερο απο τα τσουμπους αλλα παιδια εγω το εχω ερωτευτει,το κουρδισα σε πεμπτες σαν λαουτο και σε τεταρτες σαν ουτι…ειναι πολυ γλυκα το οργανακι

1 «Μου αρέσει»

πιστευω πως οταν αποφασιζεις να παιξεις ενα μουσικο οργανο σ αρεσει ο ηχος που παιζεις??γι αυτο κ καθε οργανο ειναι ιδιαιτερο!!γι ποιον λογο να κανεις αυτο το οργανο να αλλαξει αυτην τν ιδιοτητα!!σαν να κανεις μπουζουκι να παιζει σαν λαουτο!!παιξε λαουτο τοτε!!πειτε μου αν συμφωνειτε…

Και ένα πανέμορφο μπανζολίνο Σταθόπουλου.
Από την σελίδα FB του Γιάννη Τσουλογιάννη.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4109051469187929&id=100002493487670

2 «Μου αρέσει»

συλλέκτε.!
τρέξατε, προλάβατε!
Μπαντζολίνο House of Stathopoulo
(Μαντζολίνο με ηχείο Μπάντζο).

s-l400

αναρωτιέμαι,
ξεκίνησε ο δήμος Καλαμάτας το
HOUSE OF STATHOPOULO project?

1 «Μου αρέσει»

και για να έχουμε τουλάχιστον την φωτο στο μέλλον.

s-l400

1 «Μου αρέσει»