Μπαγλαμαδάκι 33άρι

Χαιρετώ την παρέα :slight_smile:
Χτες πήρα από το Μουσείο Λαϊκών Οργάνων ένα μπαγλαμαδάκι με μήκος ανοιχτής 33 εκατοστά
baxa1.jpg
baxa3.jpg
Κατασκευαστής: Χατζηπέρογλου Αντώνης
Σκάφος: φλαμούρι
Καπάκι: έλατο μασίφ
Ταστιέρα: τριανταφυλλόξυλο
Είναι ακριβώς αυτό

//youtu.be/ob_wPOAp3-E

Αρχικά θέλω τα σχόλια σας για τον ήχο!

Τώρα (κατόπιν εορτής βέβαια), το γεγονός ότι είναι 33άρης με πολύ στενή ταστιέρα, πόσο πολύ άβολο μπορεί να αποδειχθεί; Ή είναι απλά θέμα συνήθειας και δεν υπάρχει ζήτημα; Γιατί τώρα είμαι από το μπουζούκι συνηθισμένος…

1 «Μου αρέσει»

Φίλε Νίκο, τυχαίνει το συγκεκριμένο οργανάκι να το είχα δει προ καιρού από κοντά. Η ταστιέρα του δε θεωρώ ότι είναι ιδιαιτέρως στενή. Βέβαια επειδή εσύ είσαι τετράχορδος εάν θυμάμαι καλά ίσως να σου κάνει λίγο εντύπωση το ότι είναι τρίχορδο και μικρότερης διάστασης απ’ όσο έχεις συνηθίσει.

Σαν όργανο φαίνεται καλό και ο ήχος του οξύς. Εμένα προσωπικά μου αρέσει! Όπως και να έχει πάντως καλόπαιχτο να είναι και καλά γλέντια!

Δηλαδή υπάρχουν και πιο στενές; :241:
Πάντως ναι 4χορδο έχω και ψάχνω και πως να το αλλάξω πλέον!

Καταρχήν καλόπαιχτο! Ακούγεται καλό και εμένα μου αρέσει! Ίσως γιατι μου θυμίζει πολύ τον ήχο απο το δικό μου… Τώρα για την ταστιέρα μάλλον είναι θέμα συνήθειας…

33 εκατοστα κλιμακα εννοεις?

Με γειες και με χαρες,καλοπαιχτο!!!

Ναι! Μικροσκοπικός;

Έχεις 4χ μπαγλαμά και θες να το αλλαξεις; ή εχεις 4χ μπουζούκι και θες να το αλλάξεις;

Μπουζουκι 4χορδο εχω και εκατσε στην ακρη τωρα με το μπαγλαμαδακι… Ειναι αλλιως οι 3 χορδεςτελικα!

Άμα θες κάνε αυτό που έκανα εγώ κάποτε, κούρδισε το μπουζούκι ρε-λα-ρε-λα :wink:

Το χω κάνει, αλλά και πάλι… ο τρίχορδος ήχος δε βγαίνει!
Ίσως το βάλω αγγελία κάποια στιγμή και να ψάξω για τριχορδάκι…

1 «Μου αρέσει»