Μιχάλης Γενίτσαρης - Αναζήτηση προπολεμικών του τραγουδιών

γεια σας απο την Κομοτηνη και ειδικα στα παιδια στη Θεσσαλονικη , Γιωργο, Βασιλη, κ.λ.π…
πασχιζω αρκετο καιρο να βρω προπολεμικα τραγουδια του Μιχ.Γενιτσαρη. ως τωρα, μονο το πασιγνωστο και καλυτερο πρωτο του τραγουδι “Εγω μαγκας φαινομουνα” βρηκα, που εγραψε καπου στα 1936. γνωριζει κανεις αν εχει γραμμοφωνησει αλλα ασματα?
επισης και επειδη εχει πολυ καιρο να εμφανιστει καπου , τηλεοραση, μαγαζια, κ.λ.π. γνωριζει κανενας αν εξακολουθει να ειναι ακμαιος η οχι? υπολογιζω αλλωστε οτι εχει ξεπερασει τα 87 του… Βαγγελης, Κομοτηνη

Poios Vaggelis kai rebetomanhs na sai arage?
kai gw apo Komothnh eimai!

φιλε Χαρη δεν με ξερεις καθως εχω λιγο καιρο που εγκατασταθηκα. λογω δουλειας βλεπεις. ευκαιρια να τα λεμε τοτε για το μερακι μας, τα ρεμπετικα. αναζητω γνησιους εκφραστες τους εδω στην Κομοτηνη…

Καλως τον Βαγγελάκη,τι γίνεται ρε τρελιάρη δεν έχεις δουλειά στον Ελληνικό στρατό και κάθεσαι και ασχολείσαι με το δίκτυο?Παίξε κανένα μπουζούκι και ασε τα πολλά λόγια.Απο πότε ψάχνεις για Γενίτσαρη και δεν το έχεις πει?Κάτι θα βρούμε να κάνουμε για την πάρτυ σου.Αντε σε αναμένουμε!

Τελικά εκτός από το ΄΄Εγώ μάγκας φαινόμουνα΄΄ υπάρχει κάποιο άλλο ηχογραφημένο προπολεμικά; Τόσο καιρό δεν έχω εντοπίσει κάτι.

ΥΓ: Μάλλον εδώ βρίσκονται τα θεμέλια του τσατ που συζητιέται σήμερα, ο Γενίτσαρης λείπει :rofl:

Τρία (3) είναι τα προπολεμικά τραγούδια, σύμφωνα με το sealabs, τα οποία εκδόθηκαν σε δίσκους με το όνομα του Μιχάλη Γενίτσαρη.

Το πολύ γνωστό “Εγώ μάγκας φαινόμουνα” με τον ίδιο στα φωνητικά και τον Στράτο Παγιουμτζή στα επιφωνήματα. Ηχογραφήθηκε το 1937.

https://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=6482

CG-1601

Ακολούθησε το τραγούδι “Μικρούλα Πειραιώτισα” το 1938. Στα φωνητικά ο Στράτος και ο Στελάκης.

https://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=7121

Την ίδια χρονιά ηχογραφήθηκε και κυκλοφόρησε το “Πεισματάρικο”, με τον Στελάκη και την Ρίτα Αμπατζή.

https://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=8531

Δεν έχει βρεθεί αυτή η ετικέτα.

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε Φώτη.

Παράξενο που ενώ είναι από τους παλιούς έχει μονάχα 3 ηχογραφημένα προπολεμικά και μπόλικα από το 50-60 και μετά. Πάντως στη βιογραφία του στο τέλος έχει διάφορα τραγούδια αλλά δεν θυμάμαι αν τα χρονολογεί και δεν μπορώ να το τσεκάρω γιατί είμαι σε φάση μετακόμισης.

1 «Μου αρέσει»

Σύμφωνα πάλι με το sealabs, στα σχόλια του τραγουδιού “Τσίφτισα” του 1950, ηχογράφησε οκτώ (8) συνολικά τραγούδια σε δίσκους 78 στροφών. Μέχρι δηλαδή το 1960. Λίγα για έναν άνθρωπο που ήταν μέσα στη “Ρεμπέτικη ζωή”, από “μικρό παιδάκι”.

Λίγα μεν όχι όμως η μοναδική περίπτωση, αν σκεφτούμε και το Μπάτη, τον Ανέστο και άλλους. Πάντως αυτό κατά κάποιο τρόπο ίσως να οφείλεται και στην περιπετειώδη ζωή προπολεμικά, με φυλακές και εξορίες σε συχνή βάση. Στα πάλκα έπαιζε όμως μπορεί στις δισκογραφικές να μην τον δέχονταν λόγω των παραπάνω; Ποιος ξερει…

Πράγματι, αυτοί πρέπει να ήταν οι λόγοι για την μικρή του δισκογραφική παρουσία.

Σύμφωνα με τον ίδιο, η κατοχή ήταν μια περίοδος στην οποία είχε μεγάλη επιτυχία με τα τραγούδια του, τα οποία ηχογράφησε αργότερα.

Όπως είπαμε παραπάνω, ο Μ.Γενίτσαρης πέρασε στη δισκογραφία των 78 στροφών 8 τραγούδια σύμφωνα με το sealabs. Τρία προπολεμικά και πέντε μεταπολεμικά.

Τα τρία προπολεμικά τα παρουσιάσαμε ήδη.

Ας δούμε και τα υπόλοιπα πέντε μεταπολεμικά.

Το πρώτο που ηχογραφείτε στην Αμερική από τον Γ.Κατσαρό, ήταν το “Οι σαλταδόροι” (θα σαλτάρω). Στην ετικέτα του δίσκου δεν αναφέρεται ο Μιχάλης Γενίτσαρης.

STANDARD 9025  A

Για το τραγούδι αυτό, που ηχογραφήθηκε το 1947, έχουμε μιλήσει εδώ Θα Σαλτάρω - Γενίτσαρης - #48 από fotis_anikanopoihtos

Ακολούθησαν δύο τραγούδια στην Columbia.

Το πρώτο ήταν το “Μην περιμένεις” με την Μαρίκα Νίνου.

Στην άλλη πλευρά του δίσκου κυκλοφόρησε η “Τσίφτισσα” με την Μαρίκα Νίνου, τον Θανάση Ευγενικό και τον ίδιο τον Γενίτσαρη στα φωνητικά. Τα δύο τραγούδια ηχογραφήθηκαν συνεχόμενα το 1950.

Τα δύο επόμενα τραγούδια, τελευταία του Μ.Γενίτσαρη στις 78 στροφές, ηχογραφήθηκαν και κυκλοφόρησαν το 1956.

Πρώτα το “Γεια σου Πειραία αθάνατε” με τον Στέλιο Καζαντζίδη, την Ελένη Κώτσογλου και τον Αντώνη Κλειδωνιάρη.

Και τέλος το τραγούδι “Μάνα δως μου την ευχή σου” με την Καίτη Γκρέυ.

4 «Μου αρέσει»