Γεια σου περήφανη κι αθάνατη εργατιά !

Σημαντικό τμήμα στη θεματολογία του λαϊκού μας τραγουδιού έχει και η επαγγελματική δραστηριότητα των λαϊκών στρωμάτων σε κάθε εποχή.
Προπολεμικά κυρίως έχουμε - είτε με χιουμοριστική διάθεση είτε με σκωπτικό τρόπο - μια απλή καταγραφή των επαγγελμάτων, η οποία μας δίνει μια ανάγλυφη εικόνα της κοινωνικής πραγματικότητας της εποχής εκείνης.

Αργότερα, και κυρίως μεταπολεμικά, οι μεγάλοι διεκδικητικοί αγώνες και η ανάπτυξη και του ελληνικού συνδικαλιστικού κινήματος έχουν επιπτώσεις και στο τραγούδι, το οποίο τώρα πια εξελίσσεται σε εργατικό– κοινωνικό και μιλά για ανεργία, για μετανάστευση, για απάνθρωπες συνθήκες εργασίας, για «της κοινωνίας τη διαφορά» και το οποίο θα εξελιχτεί ακόμα περισσότερο με την πολιτική στιχουργική επηρεασμένο και από τους λαϊκούς αγώνες και τις κινητοποιήσεις.

Ενδεικτικά, μερικά τραγούδια:

  • “Ο Επαγγελματίας”, 1932, Γρ. Ασίκης
  • [b][u]" Εργάτης τιμημένος" 1932, Ρούκουνας[/b][/u]
  • " Κλωστηρού", 1933, Μάρκος
  • " Ο χασάπης", 1933, Μάρκος
  • “Καπνουλούδες”, 1936, Μπαγιαντέρας
  • [b]" Οι κοντραμπατζήδες" 1936, Ρούκουνας[/b]
  • " Ο παλιατζής", 1940, Στρ. Παγιουμτζής
  • " Είμαι τεχνίτης ξακουστός", 1940, Σκαρβέλης
  • " Το τσαγγαράκι", 1941, Στρ. Παγιουμτζής
  • " Είμ΄εργάτης στο λιμάνι", 1946, Χρυσίνης
  • " Ο εργάτης", 1948, Καλδάρας

Μέχρι…

[b]Και ένα απόσπασμα από τον ΥΜΝΟ της εργατικής τάξης με τον ίδιο τον Τσιτσάνη !.
“Γεια σου περήφανη κι αθάνατη εργατιά !”
[/b]

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ !

… και μην ξεχνάμε τον μάγκα τον Αμπάτη, εδώ -η συγκεκριμένη εκτέλεση είναι όνομα και πράμα- κι εδώ.
Επίσης, ένα από τα αγαπημένα μου χέβυ μέταλ.

Καλή Εργατική Πρωτομαγιά. Τις γιορτές των λουλουδιών τις αφήνουμε για τους λουλουδάτους.

Η Ελένη, στο σημαντικό θέμα που ανέδειξε πριν αρκετά χρόνια, σημείωσε και αρκετά τραγούδια που αναφέρονται σε επαγγέλματα αλλά και στους εργάτες/τριες.

Τι θα λέγατε να δούμε τις ετικέτες των δίσκων 78 στροφών από τις ηχογραφήσεις που εύστοχα σημείωσε η Ελένη; Όσες έχουν βρεθεί φυσικά.

21640%20%20A

PATHE%2080140%20%20A

GO-4046-G

[b]Και ένα απόσπασμα από τον ΥΜΝΟ της εργατικής τάξης με τον ίδιο τον Τσιτσάνη !.
“Γεια σου περήφανη κι αθάνατη εργατιά !”
[/b]

DG%206819%20%20B

2 «Μου αρέσει»